-40%

Informácie

Autor

Žáner

,

EAN

9788022213028

Preklad

Formát

147×229 mm

Väzba

pevná väzba s prebalom

Počet strán

272

Dátum vydania

22.03.2022

Spev vtákov

(60637)

Niša prekročila oceány, aby dala svojmu dieťaťu budúcnosť. Cez deň sa stará o Petrinu dcérku, v noci sa stará o svoje dievčatko pri svetle telefónu. Nišin milenec Jannis je pytliak a každú zimu loví drobné spevavé vtáky na ceste do Afriky. Jeho sny o novom živote a svadbe s Nišou sa zrútia, keď Niša zmizne. Zmiznutie domácej pracovníčky nezaujíma nikoho okrem Petry a Jannisa. Keď sa ju vydajú hľadať, uvedomia si, ako málo toho o Niše vedia. To, čo odhalia, ich všetkých zmení.

-40%11.90 

Niša prekročila oceány, aby dala svojmu dieťaťu budúcnosť. Cez deň sa stará o Petrinu dcérku, v noci sa stará o svoje dievčatko pri svetle telefónu. Nišin milenec Jannis je pytliak a každú zimu loví drobné spevavé vtáky na ceste do Afriky. Jeho sny o novom živote a svadbe s Nišou sa zrútia, keď Niša zmizne. Zmiznutie domácej pracovníčky nezaujíma nikoho okrem Petry a Jannisa. Keď sa ju vydajú hľadať, uvedomia si, ako málo toho o Niše vedia. To, čo odhalia, ich všetkých zmení.

Autor

Žáner

,

EAN

9788022213028

Preklad

Formát

147×229 mm

Väzba

pevná väzba s prebalom

Počet strán

272

Dátum vydania

22.03.2022

Recenzie

 1. [email protected]

  Ako sama autorka hovorí, toto je kniha o všetkých formách väznenia, o spôsobe akým sa všetci môžeme uväzniť v určitých spôsoboch videnia a bytia. Spracúva tému chudobných žien, ktoré sa rozhodli odísť zo svojej domoviny (väčšinou na ďalekom východe), opustili svoju rodinu a prišli do Európy aby zarobili peniaze. Často sa však stávajú obeťami podvodu, obchodovania s ľuďmi alebo minimálne predsudkami domáceho obyvateľstva. Autorka oproti svojej prvej knihe, Včelár z Aleppa, zvolila úplne iný jazyk. Kým tam bol pomerne kvetnatý a čítal sa ťažšie, tu je naopak úderný a kniha sa číta naozaj rýchlo. Musím povedať, že obe hlavné postavy mi boli od začiatku až do konca knihy nesympatické, ale autorke nešlo o to aby si ich čitateľ obľúbil. Predstavovali len vzory pováh, s ktorými sa ženy ako Niša často dostávajú do kontaktu. Petra, jej sebecká zamestnávateľka, pre ktorú predstavovala len lacnú pracovnú silu a Jannis, jej milenec, ktorý síce tvrdil, že ju miluje, ale netušil s kým sa Niša stretáva vo voľnom čase a ani čím si musela prejsť. Spev vtákov je opäť raz kniha, ktorá otvára oči. Som neskutočne rád, že ju vydavateľstvo Tatran vydalo. Je to problematika, o ktorej som doteraz nemal ani tušenia. Môžem len a len odporučiť.

 2. Diana Ludrovcová

  Kniha akú som ešte nečítala. Silný pribeh s krásnou obálkou. Odporúčam každému kto má rád príbehy ktoré chytia za srdce

 3. pani_tau

  Niša prišla zo Srí Lanky na Cyprus ako pestúnka a pomocníčka v domácnosti, aby zabezpečila lepšiu budúcnosť svojej dcérke, ktorá ostala u príbuzných. Jedného dňa však Niša zmizne. Vyberie sa von a viac sa nevráti. Polícia to odbije ako ďalší útek nespokojnej pomocníčky, a tak sa pátrania ujme jej zamestnávateľka Petra a Nišin priateľ Jannis, ktorý loví spevavé vtáky migrujúce ponad Cyprus a predáva ich na čiernom trhu. Spolu sledujú Nišine stopy na miesta, kam chodievala pred zmiznutím.

  Príbeh nám striedavo rozpráva Nišina zamestnávateľka Petra a Nišin priateľ Jannis, ktorý ju miloval. V okamihu, keď nám príbeh rozprávajú, Niša už nežije a my ju tak spoznávame len prostredníctvom ich spomienok. V spomienkach je totiž táto láskavá a múdra žena ešte stále nažive a obom veľmi chýba. Viac než čokoľvek si želajú, aby sa im vrátila.

  Počas knihy som Nišu stále spoznávala a čím viac som o nej vedela, tým viac mi chýbala, pretože aj ja som ju postupne začínala milovať a obdivovať. Tiež som si priala, aby sa nakoniec objavila živá a zdravá, aj keď som vedela, že je to nemožné. Autorke sa podarilo vytvoriť puto medzi čitateľom a Nišou. Pocit, že je mi blízka. Neviem, vám opísať, aká je kniha nádherná.

  Autorka sa dotýka témy cudzincov, ktorí pracujú na Cypre a dúfajú v lepší život, namiesto toho sa však častokrát dostávajú do zložitých a nepríjemných situácií, bez možnosti vrátiť sa domov. Ľudia sa na nich dívajú cez prsty, neuvedomujúc si, že aj oni sú osobnosti, so snami a nádejmi, láskou v srdci a všetkým ostatným, čo je človeku vlastné.

  Najväčšmi sa mi páčili pasáže, ktoré rozprával Jannis, keď na Nišu spomínal. Z jeho spomienok na ich rozhovory a spoločne strávené chvíle bolo viac než jasné, že ju miloval. Veľmi Nišu ľúbil a kričalo to z každej spomienky, čo na ňu mal. Vždy som mala v očiach slzy, keď o Niši rozprával Jannis.

  O podobných témach nečítam, ale toto pre mňa nebol príbeh o migrantoch, ale len a len o Niši a o prázdne, ktoré po sebe zanechala, keď niekto kruto ukončil jej život. O prázdne v srdciach tých, ktorí ju milovali. O tom, ako ďaleko siaha vplyv dobrého človeka a akú stopu v nás zanechá.

 4. [email protected]

  Spev vtákov ma zaviedol do sveta plného neviditeľných hrdinov a skrytých tragédií a ono sa ani niet čomu čudovať, keď je inšpirovaný skutočnými udalosťami.

  Hlavná postava, Niša, prichádza zo Srí Lanky na Cyprus ako pestúnka a pomocníčka v domácnosti s jediným cieľom – zabezpečiť lepšiu budúcnosť pre svoju dcérku, ktorá ostala v domovskej krajine s príbuznými. Jej príbeh sa však zvrtne, keď jedného dňa nečakane zmizne zanechávajúc za sebou len prázdnotu a množstvo otázok. Políciu prípad nejako extra nezaujíma a stanovisko je jasné – útek nespokojnej slúžky, čiže niečo, čo sa deje neustále.

  Christy Lefteri nás berie na púť, kde spolu s Nišinými zamestnávateľmi sledujeme stopy po stratenej duši. Postupne prechádzame miesta, kde trávila najviac času a pomalinky tak odhaľujeme jej sny, obavy a vášne, ktoré dlhé roky držala ukryté hlboko v sebe. Autorka nám ukazuje bludiská jej mysle, odhaľuje utajenú bolesť a túžbu po slobode. A tak pomocníčka, ktorá sprvu pôsobila len ako akýsi nevýrazný duch, odrazu nadobúda podobu z mäsa a kostí.

  Autorka nás privádza do sveta, kde niektorí žijú v tieni bohatstva a moci, zatiaľ čo iní musia bojovať o každodenné prežitie a dôstojnosť. Román nás núti zamýšľať sa nad otázkami spravodlivosti, nerovnosti a solidarity vo svete, kde sa ľudia často stretávajú s neľútostnou realitou.

  Nesmierne silný zážitok.

Pridať recenziu