AKCIA

Informácie

Autor

Žáner

,

EAN

9788022213400

Preklad

Formát

140×210 mm

Väzba

pevná väzba s prebalom

Počet strán

432

Dátum vydania

14.10.2022

Typ produktu

Kniha, E-kniha

Priateľstvo naveky

(2780)

Nele Neuhausová dokáže čitateľa okamžite zaujať a vtiahnuť do deja. Zmizne programová manažérka známeho literárneho vydavateľstva vo Frankfurte. Vyšetrovatelia pri pátraní narazia na staré tajomstvá dobrých priateľov a ešte lepších nepriateľov. To všetko sa odohráva vo svete veľkých autorov, vydavateľstva a vydavateľskej rodiny.

9.90 17.95 

Nele Neuhausová dokáže čitateľa okamžite zaujať a vtiahnuť do deja. Zmizne programová manažérka známeho literárneho vydavateľstva vo Frankfurte. Vyšetrovatelia pri pátraní narazia na staré tajomstvá dobrých priateľov a ešte lepších nepriateľov. To všetko sa odohráva vo svete veľkých autorov, vydavateľstva a vydavateľskej rodiny.

Autor

Žáner

,

EAN

9788022213400

Preklad

Formát

140×210 mm

Väzba

pevná väzba s prebalom

Počet strán

432

Dátum vydania

14.10.2022

Typ produktu

Kniha, E-kniha

Recenzie

 1. robert.dyda

  Priateľstvo naveky je krimi o písaní a vydávaní kníh
  Taunus je pohorie v spolkovej krajine Hesensko nedaleko Frankfurtu nad Mohanom. Keď Nele Neuhaus začínala písať svoje krimi príbehy, tak po vzore iných autorov ich zakomponovala do anonymného prostredia. Neskôr si ale povedala, že keď môžu existovať podobné série z iných oblastí Nemecka, prečo by svoje príbehy nemohla zasadiť do prostredia, ktoré dôverne pozná. Dnes sa jej už neraz stáva, že keď je na prechádzke, tak jej neraz hlavou prebehne myšlienka, že toto je skvelé miesto, kde by sa mohla nachádzať mŕtvola. Nie vždy ho ale čitateľom prezradí hneď na začiatku.

  V Priateľstve naveky zločin sprvu len tušíte. Polícia dostane info o nezvestnej žene Heike Werschovej a keď sa dostane do domu v Bad Sodene, objaví v ňom len jej zmäteného a dehydratovaného dementného otca. A v kuchyni stopy po krvavom masakri. Vyšetrovanie zavedie Piu Sandersovú a Olivera von Bodenstein do renomovaného frankfurtského vydavateľstva Winterscheid, kde nezvestná pracovala ako programová riaditeľka. Dozvedajú sa, že po vyše tridsiatich rokoch dostala výpoveď a vzápätí obvinila jedného zo svojich autorov z plagiátorstva. V literárnych kruhoch to vyvolalo škandál a možno sa stalo motívom vraždy. Ale to nemusel byť jediný dôvod, nepriateľov mala dosť na každý prst. V televíznej relácii Paula číta si nedávala servítku pred ústa a bola neľútostne osobná.
  Pravidlá krimi žánru hovoria, že na začiatku knihy by ste mali dostať kľúčovú informáciu o zločine, ktorý treba odhaliť. A tou je v tomto prípade úryvok z denníka o pobyte na ostrove Noirmoutier, ležiacom pri atlantickom pobreží Francúzska neďaleko ústia rieky Loiry. A s ním sú aj spojené anonymné listy, ktoré začínajú vetou – „Viem, čo sa stalo v lete 1983. A vieš to aj ty.“ Ak vám to niečo pripomína, tak sa spolu Piou Sandersovou nemýlite. Existuje americký film Viem, čo ste robili minulé leto z roku 1997, ktorý mal dve pokračovania o partii kamarátov, ktorí zrazia náhodného chodca a mŕtvolu hodia do rieky.
  Na rozdiel od amerického hororu je obeť udalostí, ktoré sa udali pred štyrmi desaťročiami, verejne známa. Na ostrove, ktorému krásu uberá nadmerný počet hadov, zahynul pri páde zo skaly „korunný princ“ vydavateľa Götz Winterscheid. Ak si poviete, že to nebola nešťastná náhoda a niekto z letujúcej skupinky ho mal na svedomí, možno podceňujete najčítanejšiu nemeckú krimi autorku, ktorá si na premyslené zápletky potrpí. Preto aj jej hlavní hrdinovia majú za sebou bohatý súkromný život. V prípade aktuálneho pokračovania musí riešiť Oliver von Bodenstein rozpad svojho ďalšieho vzťahu a situáciu okolo na smrť chorej ex-manželky.
  Nele Neuhausová v jednom z promo rozhovorov priznala, že chcela svojim čitateľom priblížiť, čo všetko sa udeje od autorského nápadu až po hotovú knihu na poličke. (Podobný nápad sme zrealizovali aj v Magazíne o knihách, bez znalosti ostatného Taunus či skôr Frankfurt krimi). Hoci Nele sama začala ako samovydavateľka bez akýkoľvek skúsenosti, skrz postavy lektorky Julie sa dosť ostro vyhradzuje voči tvorbe začínajúcich autorov.
  Ak by ste chceli niekedy preraziť na nemeckom trhu, nájdete v knihe mnoho ďalších rád, čo robiť a čo určite nerobiť. Hlavný rozdiel voči Slovensku je, že bez literárneho agenta nemáte v renomovaných vydavateľstvách šancu. Ak si aj knihu vydáte vlastným nákladom, skôr sa dostane k čitateľom tak, že si ju predáte sami, než aby prenikla do obchodných reťazcov. A aj vtedy musí autor intenzívne spolupracovať na propagácii, pretože nech sa venujete akémukoľvek žánru, okrem vás vyšli novinky ďalším stovkám a čitateľské limity a dnes aj peňaženka sú ohraničené. Preto aj tí „najväčší“ spisovatelia vyrážajú na čitateľské turné, aby o svoje pozície neprišli.
  Priateľstvo naveky má strhujúce finále, ktoré by nielen fanúšikovia mohli sledovať so zatajeným dychom, avšak filmové práce na ňom ešte nezačali. Rovnako tak nie je jasné, kedy príde top krimi autorka s novinkou.

 2. [email protected]

  Túto autorku mam rada, jej knihy dokážu vtiahnuť čitateľa do deja a nepustiť. Námet veľmi dobrý a prostredie deja – knižného vydavateľstva pre nás, knihožrútov, je veľmi atraktívne. Trochu obtiažne som sa orientovala v množstve postáv a na konci knihy som skonštatovala, že dej bol zbytočne rozťahaný, avšak ide o môj subjektívny pohľad. Oceňujem, že na začiatku knihy je menný zoznam postáv, ktorý som často využívala.
  Knihu odporúčam, fanúšikovia krimi si prídu na svoje.

 3. lulamarhula

  Veľmi napínavý príbeh. Odporúčam.

Pridať recenziu