© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Prostonárodné slovenské rozprávky

Prostonárodné slovenské rozprávky

Zväzok I.

Pri príležitosti 70. výročia vzniku vydavateľstva TATRAN sme sa rozhodli vydať kompletné trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok. Rozprávky, ktoré sme zaradili do prvého zväzku, vydali August Horislav Škultéty a Pavol Dobšinský v rokoch 1858 – 1861 v šiestich zošitoch. Popri rozprávkach fantastických, ktoré tvoria podstatnú časť, uverejnili zberatelia aj rozprávky satirické a realistické. Do zbierky sme zaradili tridsaťšesť rozprávok. Pôvodné vydanie originálnych rukopisov Pavla Dobšinského bolo v spolupráci so SAV prepísané a upravené do súčasného jazyka, a teda nejde čisto o jazykovú reedíciu pôvodného vydania, ale o úplne nové vydanie určené staršej generácii i súčasnému čitateľovi. Vo vydavateľstve Tatran bol tento titul desaťročia vydávaný v plátenom poťahu s prebalom. Bude to tak i tento raz.

  • ISBN: 978-80-222-0819-2
  • EAN: 9788022208192
  • Počet strán: 432
  • Väzba: pevná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 170x240 mm
  • Dátum vydania: 7.11. 2016
  • Žáner: Rozprávky

24,90 € Doporučená cena

O knihe

Ťažko by sme si dnes vedeli predstaviť slovenskú literatúru bez Prostonárodných slovenských rozprávok. Vyrástli na nich celé generácie mladých čitateľov, podnecovali ich fantáziu a unášali ich do bájnych svetov. Na ich základe vzniklo množstvo ilustrácií, prerozprávaní a prepracovaní. Balet Popolvár pre najmladších divákov sa celé desaťročie drží na scéne a bábkari z nich čerpajú plnými priehrštiami. Jednou vetou, sú tu stále s nami.

Štúrovskí zberatelia sa rozbehli po celom Slovensku a zaznamenávali najrozmanitejšie žánre ľudovej slovesnosti, ktoré odrážali autentického ducha Slovákov, a tým aj legitimizovali ich národnostné snahy. Bolo to v časoch vrcholiaceho národného útlaku, keď rozprávky dokazovali a podčiarkovali existenciu slovenského národa a jeho tradičné kultúrne hodnoty. Navyše štúrovci videli v rozprávkach drahocenné poklady národnej poézie, ich krásu a veľkosť prirovnávali k rýdzemu zlatu.