Michelle Obamová – Ako prežiť ťažké časy

Michelle Obamová – Ako prežiť ťažké časy

Čítali ste oceňované memoáre Môj príbeh? V inšpiratívnom pokračovaní sa bývalá prvá dáma Spojených štátov Michelle Obamová delí o praktické postrehy a účinné stratégie, ako si udržať nádej a rovnováhu v dnešnom svete plnom neistoty.

Úprimná spoveď aj zábavné historky

Michelle Obamová je jednou z najikonickejších a najvplyvnejších žien súčasnosti. Ako prvá Afroameričanka na poste prvej dámy významne prispela k tomu, aby sa z elitárskeho Bieleho domu stalo otvorené a pohostinné miesto. Stala sa energickou zástankyňou práv žien na celom svete, na širokej platforme propagovala cestu k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu a neochvejne stála po boku svojho manžela, keď viedol krajinu cez niektoré zo strastiplných období jej histórie.

Vo svojej prvej knihe, memoároch Môj príbeh (Tatran, 2019), úprimne, múdro a bez pretvárky rozpráva o svojom detstve v okrajovej štvrti Chicaga, o náročných rokoch, keď naplno pracovala ako právnička a matka dvoch dcér, a o živote po boku Baracka Obamu v Bielom dome.

Otvorene a duchaplne opisuje drobné zábavné historky, napr. ako s Barackom ušli z predstavenia slávneho muzikálu Bedári, lebo uťahaní po dlhom pracovnom dni nevydržali počúvať dlhé pasáže o francúzskej biede a chudobe, alebo ako si Michelle s anglickou kráľovnou vzájomne ťažkali na problém s tlačiacimi topánkami.

“Zverila som sa jej s nepokojom, ktorý ma ovláda, s tým, ako bytostne potrebujem urobiť zásadnú zmenu vo svojom živote, no zároveň sa obávam, že ak ju urobím, nezarobím dosť peňazí. Pocity ma úplne ovládli. Znovu som si povzdychla. “Jednoducho sa necítim naplnená.”

Ako prežiť ťažké časy?

Hoci Michelle Obamová sa netají tým, že neprestajne bojuje s množstvom pochybností o sebe samej a nepozná všetky odpovede, vo svojej novej knihe Svetlo v nás (Tatran, 2023) čitateľom ponúka nové príbehy, podrobný návod, ako žiť plnší, láskavejší a lepší život a prenikavé úvahy o téme zmien, výziev a moci.

Verím, že každý z nás si v sebe nesie vnútorné svetlo, jedinečné a mimoriadne, plameň, ktorý si musíme chrániť. Keď rozpoznáme svoje svetlo, môžeme ho aj využiť. Keď sa naučíme pestovať jedinečnosť v ľuďoch okolo nás, dokážeme budovať ohľaduplné komunity a robiť zmysluplné zmeny,“ píše hneď na prvých stránkach.

Čerpajúc zo skúseností matky, dcéry, manželky, priateľky a prvej dámy prezrádza čitateľom zvyky a zásady, ktoré si vyvinula, aby sa úspešne prispôsobila zmenám a prekonala najrôznejšie prekážky – získané múdrosti, ktoré jej naďalej pomáhajú na jej ceste životom. Podrobne opisuje svoje najcennejšie praktiky:

• Ako začať deň s láskou?
• Ako si zachovať slušnosť?
• Ako si vytvoriť svoj „kuchynský stôl“ – okruh dôverných priateľov a inšpiratívnych ľudí?

S príznačným humorom, úprimnosťou a pochopením otvára aj otázky rasy, pohlavia či spoločnosťou prehliadaných ľudí, pričom povzbudzuje čitateľov, aby prekonali svoj strach, nachádzali silu v komunite a žili s odvahou.

Svetlo v nás je hlboko osobné a nesmierne inšpiratívne skúmanie toho, čo nás robí nezlomnými, keď stojíme tvárou v tvár neistote. Kniha vyšla v máji 2023 vo Vydavateľstve Tatran.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *