Zoznam hostí

14,90 €
Skladom
SKU
9788022211888
„Všetci majú tajomstvo. Všetky majú motív. Jeden hosť neodíde z tejto svadby živý." Strhujúci a zamotaný triler štruktúrou evokuje štýl klasickej detektívky Agathy Christie. Na írsky ostrov neďaleko pobrežia prichádzajú hostia na neobyčajnú svadobnú hostinu. Príťažlivý ženích je vychádzajúca televízna hviezda, nevesta zase inteligentná a ambiciózna vydavateľka časopisov. Starí priatelia sa po čase stretnú a na povrch vyplávajú skryté tajomstvá. Sotva rozkrojili svadobnú tortu, jedného z hostí nájdu mŕtveho. A keď búrka znásobí svoju zúrivosť, všetci zostanú uväznení na ostrove. Jeden z nich je mŕtvy. Otázkou je, kto z nich je vrah.

Viac informácií
Autor Foleyová Lucy
Žáner krimi / triler
EAN 9788022211888
Preklad Barbora Vinczeová
Formát 147x229
Väzba pevná väzba s prebalom
Počet strán 256
Dátum vydania 15. 6. 2021

TERAZ

S V A D B A – N O C

Svetlá zhasnú.

Okamžite nastane tma. Kapela stíchne. Spod svadobného stanu sa ozývajú výkriky hostí, ktorí sa od strachu tisnú jeden k druhému. Svetlo sviečok na stole iba znásobuje zmätok, vrhá tiene na plátenné steny. Nevidieť, kto kde stojí, a nepočuť, kto čo hovorí. Skuvíňajúci vietor prehluší vravu hostí.

Vonku zúri búrka. Jačí navôkol, búši do stanu. Pri každom náraze vetra sa celá konštrukcia s hlasným kovovým stonom napne a zatrasie. Hostia sa od strachu prikrčia. Dvere sa uvoľnia, rozletia sa a trepocú pri vchode. Plamene parafínových fakieľ osvetľujúcich vchod sa škľabia.

Táto búrka je akoby osobná. Akoby si šetrila všetok hnev iba pre nich.

Nie je to prvýkrát, čo vypadol prúd. Naposledy sa však svetlá rozsvietili v priebehu niekoľkých minút. Hostia sa vrátili k tancu, pitiu, drogám, sexu, jedlu a smiechu... a zabudli, že sa to stalo.

Koľko času prešlo teraz? V tme sa to odhaduje ťažko. Pár minút? Pätnásť? Dvadsať?

Začínajú sa báť. Temnota je hrozivá, nástojčivá. Akoby sa pod rúškom tmy mohlo diať čokoľvek.

 

Žiarovky sa konečne prebudia k životu. Hostia ich povzbudia hvízdaním a výkrikmi. Hanbia sa za stav, v akom ich našlo svetlo: prikrčených a akoby pripravených odraziť útok. Smejú sa na tom. Takmer presvedčia samých seba, že nemali strach.

Osvetlená scéna v troch spojených svadobných stanoch by sa mala podobať na oslavu, no vyzerá ako nehoda. Na laminátovej podlahe v hlavnej jedálenskej časti je porozlievané víno. Bordová škvrna sa rozlieza po bielom plátne. Na každom voľnom povrchu sa hromadia fľaše od šampanského ako dôkaz o večerných prípitkoch a oslavách. Opustený pár strieborných sandálov vykúka spod okraja obrusu.

Írska kapela v tanečnom stane opäť začína hrať – strhujúca melódia má vrátiť hosťom dobrú náladu. Mnohí sa tam ponáhľajú za vidinou prostej úľavy. Ak by ste sa pozorne pozreli, kam stúpajú, možno by ste si všimli stopy, ktoré tam zanechal jeden bosý hosť potom, čo stúpil na rozbité sklo. Na lamináte zostali krvavé odtlačky, ktoré zaschli na hrdzavé šmuhy. Nikto si to nevšimne.

Ďalší hostia sa potulujú a zhlukujú sa v kútoch hlavného stanu ako nevyvetraný cigaretový dym. Nechcú zostať, ale ani opustiť útočisko pred búrkou, ktoré im poskytuje stan. Nikto nemôže opustiť ostrov. Zatiaľ nie. Loďky neprídu, kým vietor neustane.

Uprostred všetkého tróni obrovská torta. Väčšinu dňa prežila ako dokonalá a nepoškodená kráska s cukrovou polevou, ktorá sa vo svetle trblietala. Iba pár minút predtým, ako vypadol prúd, zhlukli sa okolo nej hostia a sledovali jej rituálnu popravu. Teraz jej z útrob trčí tmavočervené cesto.

Zvonku sa ozve nový zvuk. Znie takmer ako vietor, no je čoraz ostrejší a hlasnejší, až kým je nezameniteľne povedomý.

Hostia zmeravejú. Zízajú jeden na druhého. Znova ich premôže strach, ešte väčší, ako keď zhasli svetlá. Všetci ten zvuk poznajú. Je to
výkrik hrôzy.

 

DEŇ PREDTÝM

AOIFE
Organizátorka svadieb

Všetci hostia sú už takmer tu. O chvíľu to začne naberať na obrátkach: večer prebehne skúšobná večera s vybranými hosťami, takže svadba sa v skutočnosti začína už dnes.

Zachladila som šampanské, ktoré sa bude podávať pred večerou. Archívny Bollinger, osem fliaš, plus víno k večeri a pár debien Guinessu – presne podľa nevestiných pokynov. Nie som tu na to, aby som to hodnotila, no zdá sa mi to priveľa. Všetci sú však dospelí. Som si istá, že sa vedia ovládať. Alebo nie. Hlavný družba vyzerá trochu nespoľahlivo – úprimne, všetci družbovia tak vyzerajú. A družička – nevestina nevlastná setra – zahliadla som ju na osamelých potulkách ostrovom, na ktorých sa prikrčene ponáhľala, akoby chcela niečo predbehnúť.

Pri tejto práci sa dozviete všetky tajomstvá. Vidíte veci, ktoré nikto iný nevidí. Dozviete sa všetky klebety, o ktoré by sa hostia trhali. Ako organizátorka svadieb si nemôžete dovoliť niečo prehliadnuť. Musíte si všímať každú maličkosť, aj tie najjemnejšie víry pod hladinou. Ak si ich nevšimnem, jeden z nich môže prerásť v obrovský a nebezpečný prúd,
ktorý mi zničí všetky plány. Naučila som sa, že niekedy sú tie najmenšie prúdy aj najsilnejšie.

Prejdem izbami pevnosti na prízemí, zapaľujem rašelinové bloky na roštoch, aby večer pekne tleli. Spolu s Freddym sme narezali a vysušili vlastnú rašelinu z rašeliniska tak, ako sa to robilo predchádzajúce storočia. Dymová, zemitá vôňa tlejúcej rašeliny umocní čaro miestnej atmosféry. Hosťom by sa to malo páčiť. Hoci je letný slnovrat, ostrov sa v noci ochladí. Staré kamenné steny pevnosti nevpustia teplo a ani ho nevedia udržať vovnútri.

Back to Top
Našli sme ďalšie produkty o ktoré by ste mohli mať záujem!