Rozprávky starých Slovákov Limitovaná edícia

90,00 €
Skladom
SKU
9788022209847

Samuel Reuss je priekopníkom slovenskej folkloristiky a otcom slovenskej rozprávky. Vysoko si cenil ľudové rozprávky, ktoré podľa neho vypovedajú o národnom živote našich predkov. Sú to dobre zachované starobylé pamiatky, ktoré zobrazujú staroveké vnímanie náboženstva, krajín a morálky, predsudkov a povier, zvykov, obyčajov a rodinného života. Reuss bol presvedčený o starožitnosti slovenskej kultúry a slovenské rozprávky považoval za autentické historické pramene.

Jeho pričinením vznikli rukopisné zborníky Codex revúcky A,B,C, z ktorých sme zostavili aj náš výber. O publikovaní jeho zápisov rokovali v Tatríne v roku 1847, k vydaniu však nedošlo. Kompletné vydanie Reussových zápisov vyjde až po 171 rokoch vo vydavateľstve TATRAN.

Autor doplnil rozprávky komentárom ilustrujúcim myslenie a uvažovanie doby, v ktorej boli napísané. Považovali sme za prínosné publikovať ich v pôvodnej forme, pretože je to zaujímavé a pozoruhodné čítanie aj pre dnešného čitateľa.

Čaro rozprávky umocňuje ilustrácia, ktorá sa zachytí v spomienkach spolu s príbehom. Magické rozprávkové ilustrácie Dávida Ursinyho vystihujú a zvýrazňujú čistotu Reussovho textu. Neobyčajne citlivý ilustrátor zobrazuje mýtické témy s fantáziou do najjemnejšieho detailu ako stredovekí majstri.

Viac informácií
Autor Reuss Samuel
Žáner rozprávky
EAN 9788022209847
Formát 170x240 mm
Väzba pevná väzba bez prebalu
Počet strán 216
Dátum vydania 4. 12. 2018
Back to Top