Prečo sa radi bojíme?

Tri dôvody, prečo sa radi bojíme a prečo je čítanie trilerov prospešné.

Väčšina ľudí opisuje strach ako negatívnu emóciu. Niet sa čo diviť. Strach je predsa stiesnený duševný stav vyvolaný očakávaním niečoho nebezpečného či zlého. Ako je však potom možné, že sa veľa ľudí dobrovoľne vystavuje situáciám, ktoré v nich vyvolávajú strach? Prečo sa radi bojíme?

 

1. Hormóny

Áno, prvý dôvod je čisto fyziologického pôvodu. Keď sa bojíme, telo uvoľňuje záplavu hormónov, medzi nimi adrenalín, endorfíny a najmä dopamín, vďaka ktorým zažívame euforické pocity. Znie to možno zvláštne, ale náš mozog nás naozaj odmeňuje za zvládnutie strachu. Platí to však iba ak sme v bezpečí a nič nám nehrozí – teda pri pozeraní hororových filmov či čítaní strašidelných kníh.

 

2. Posúvanie hraníc

Z prekonania strachu sa neteší iba náš mozog, ale aj my sami. Ak berieme do úvahy psychologické hľadisko, vystavovanie sa strachu nám pomáha posúvať svoje hranice, prekonávať samého seba, vyjsť zo svojej komfortnej zóny a dokonca nám aj zvyšuje sebavedomie, pretože na seba môžeme byť hrdí, že sme zvládli vypätú situáciu lepšie, ako sme si možno mysleli. 

 

3. Životný stimul a mentálny tréning

Mnohí z nás sa radi boja, pretože majú potrebu vystavovať sa pocitom a situáciám, ktoré sa líšia od ich každodennej rutiny. Strach pre nich predstavuje akýsi životný stimul. Pre iných je to zas mentálny tréning. Na podobnom princípe funguje aj antistresová loptička, ktorú stláčame, aby sme napli svaly, a uvoľňujeme, aby sme zároveň uvoľnili aj stres. Na konci trileru teda prichádza niečo ako katarzia – oslobodzujúce uvoľnenie napätia, ktoré nás posúva ďalej.

 

 

Tipy na trileri, ktoré vám naženú strach:

• Mrazivý Deň matiek o sériových vraždách od kráľovnej nemeckej detektívky Nele Neuhausovej vám nedá spať.

• Drastický psychologický triler Rodina v podkroví z pera Lisy Jewellovej, ktorá napísala aj brilantný triler Jednoducho zmizla, sa krúti okolo temného rodinného tajomstva.

• Strhujúci Zradný príliv od autorky bestselleru Stratený muž Jane Harperovej sa vám zaručene dostane pod kožu.

• Vzrušujúci debut Christiana Whitea Nezvestná je plný intríg, sektárstva a fanatizmu. Autorov ďalší psychotriler Manželka a vdova vás zase pohltí nečakanými zvratmi.

• Nakoniec, kráľ trilerov – Sebastian Fitzek. Nech už siahnete po hociktorej z Fitzekových kníh, určite nebudete sklamaní. Ak si však trúfate na poriadnu dávku napätia, odporúčame autorov najstrašidelnejší psychotriler Cesta domov.

 

Prajeme príjemné a hlavne strašidelné čítanie.

 

Autorka článku: Renáta