© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Mali sme šťastie

Mali sme šťastie

Milióny prišli o život, desaťtisíce bojovali o prežitie – to je smutné dedičstvo druhej svetovej vojny. Mali sme šťastie je pravdivý príbeh židovskej rodiny, ktorý nám v plnej šírke približuje šikanovanie a prenasledovanie počas vojny. Pohnutý príbeh svojich príbuzných sa Georgia dozvedela od starej mamy. Celých osem rokov zbierala podklady, cestovala po stopách rodiny a hrabala sa v archívoch. Výsledkom jej práce je dojímavý a neuveriteľný príbeh Mali sme šťastie. Členovia rozvetvenej rodiny prežili geto, gulag aj holokaust, desivý svet, ktorý ich dohnal na pokraj síl. V nepriateľskom prostredí sa museli spoliehať len na vlastné sily, vynaliezavosť, dôvtip, vnútornú silu a odhodlanie vytrvať za každých okolností. Všetkých Kurcovcov, spojených silným rodinným putom, drží neochvejná sila prežiť: v sibírskom gulagu sa narodí chlapček, matka za dramatických udalostí utečie s dcérkou z geta a tehotná mladá žena prejde cez Alpy do bezpečia. Georgia Hunterová pretavila históriu vlastnej rodiny do rozsiahleho a zároveň intímneho portrétu ľudí, ktorých zmietli ničivé vlny vojny. Je to ohromujúca sága plná nádeje , šťastia, ale aj deštrukcie, no predovšetkým lásky.

  • ISBN: 978-80-222-0943-4
  • EAN: 9788022209434
  • Počet strán: 376
  • Väzba: tvrdá väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 147x229 mm
  • Dátum vydania: 9.11.2018
  • Žáner: BELETRIA / Skutočný príbeh

17,90 € Doporučená cena

O knihe

Román Mali sme šťastie, inšpirovaný pravdivým príbehom židovskej rodiny, ktorú na začiatku
2. svetovej vojny rozdelili boje, šikanovanie a prenasledovanie, no ani na chvíľu nepoľavila
v odhodlaní prežiť a znovu sa stretnúť so svojimi najbližšími, vzdáva hold víťazstvu nádeje a lásky navzdory všetkým protivenstvám osudu.

Na jar 1939 sa  tri generácie prosperujúcej židovskej  rodiny Sola a Nechumy Kurcovcov v meste Radom snažia žiť normálnym životom, aj keď sa nad Poľskom čoraz väčšmi sťahujú chmáry vojny. Pri slávnostnej sederovej večeri sa ešte rozhovor točí okolo detí a klíčiacich lások. Všetci sa však úzkostlivo vyhýbajú témam o nástrahách hroziacich židom v ich rodnom meste. No vojna a hrôza zaplavujúca celú Európu čoskoro zasiahne aj Poľsko, spočiatku rozdelené medzi Nemecko a Sovietsky zväz, a rozvetvená rodina Kurcovcov sa rozpŕchne do iných miest aj do vzdialených kútov sveta, kde sa každý jej člen zúfalo snaží nájsť cestu do bezpečia.

Syn Addy je nútený zostať v exile a emigrovať až do Južnej Ameriky, ďalšieho syna Genka aj s manželkou zatkne NKVD a pošle do pracovného tábora na Sibíri, brat Jakob so ženou Bellou hľadajú možnosť uniknúť istej smrti tak, že pracujú o hlade a za krutých podmienok v továrni zriadenej pre židov v gete, ďalší členovia rodiny žijú s falošnými preukazmi ako nežidia medzi ostatným obyvateľstvom v ustavičnom strachu pred prezradením. Všetkých Kurcovcov, spojených silným rodinným putom, ženie neochvejná túžba prežiť a strach, že možno už nikdy neuvidia svojich najbližších, a tak sa musia spoliehať len na vlastné sily, vynaliezavosť, dôvtip a vnútornú silu a za každých okolností vytrvať. Pritom prežijú priam neuveriteľné zvraty osudu –  v sibírskom gulagu sa v treskúcej zime narodí chlapček, matka za dramatických okolností utečie s malou dcérkou z geta a tehotná mladá žena prejde cez Alpy do bezpečia. Tento mimoriadne pôsobivý román ukazuje, ako sa ľudský duch aj v najtemnejších chvíľach dvadsiateho storočia dokázal vzchopiť, zvíťaziť nad nepriazňou osudu a úspešne prekonať všetky prekážky.


Recenzie

„Tento odvážny  a fascinujúci debut vám vyrazí dych.” Paula McLainová

................................

„Láska ako odpoveď na problém globálneho spolužitia? Nemohla prísť vo vhodnejšom čase.“ Glamour

.................................

„Vo svojom debute Mali sme šťastie pretvorila Georgia Hunterová históriu vlastnej rodiny do rozsiahleho a zároveň intímneho portrétu ľudí, ktorých zmietli ničivé vlny vojny a vietor ich zavial do veľkých diaľok. Je to ohromujúca sága plná nádeje, šťastia, ale aj deštrukcie, no predovšetkým lásky, a čo je na tom najúžasnejšie - jej jadrom je skutočný príbeh.“ David R. Gillham,  autor New York Times bestselleru City of Women

................................

„Hunterová elegantne a štylisticky čisto evokuje predvojnové Poľsko. Robí to so zmyslom pre láskavý detail, jasne ukazujúc, čo z minulosti zostalo navždy stratené... Mali sme šťastie je neodolateľná kniha, pozoruhodná tým, ako Hunterová vykresľuje jednotlivé postavy svojej odvážnej, statočnej a nezlomnej rodiny. Má úžasnú schopnosť vytvárať dramatické napätie bez toho, aby čitateľmi emocionálne manipulovala.“  Courtney Naliboffová, ReformJudaism.org

................................

Mali sme šťastie je najpútavejšia kniha, akú som v posledných rokoch čítala. Georgia Hunterová ma vtiahla do iného sveta, presvedčivého, desivého, ohromujúceho a srdcervúceho, kde som sprevádzala rodinu Kurcovcov na ich púti na hrane života a smrti.“ Lauren Belferová, autorka  New York Times bestsellerov And After the Fire, A Fierce RadianceCity of Light

................................

"Mali sme šťastie je obdivuhodný, dojímavý a dramatický román, ktorý vám vezme srdce, dušu a slzy, no naučí vás veriť a bojovať. Príbeh s obrovskou výpovednou hodnotou, pozoruhodné dielo, v ktorom za nepochopiteľnej tragédie, ktorú zanechala druhá svetová vojna, sa aj napriek navzdory všetkému po rokoch stretne za jedným stolom celá rodina."

Literárna lekáreň u Simony

..................................


Ukážka z knihy