© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Lepšie žiť, menej mínať

Lepšie žiť, menej mínať

12 tajomstiev spokojného života

Cesta k lepšiemu životu Mali ste už niekedy pocit, že život a financie sa vám vymkli spod kontroly? Chceli by ste sa pozbierať, ale neviete, ako dať dokopy kúsky svojho neusporiadaného života? Možno vôbec dosiahnuť v živote rovnováhu? Odpoveď znie jednoznačne: áno.

  • ISBN: 978-80-222-0752-2
  • EAN: 9788022207522
  • Počet strán: 236
  • Väzba: mäkká väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 11.90
  • Dátum vydania: 8.10.2015
  • Žáner: PENIAZE / Rozvoj osobnosti

11,90 € Doporučená cena

O knihe

Ruth Soukopová vie veľmi dobre, ako ťažko sa žije, keď má človek chaos v živote a vo financiách. Ponúka vám vlastné skúsenosti, biblické pravdy a praktické návody, ktoré vás môžu motivovať, aby ste urobili zmeny smerujúce k dosiahnutiu osobných cieľov, spokojného domova a správne nastaveného rodinného rozpočtu. Aby ste viedli  život, po akom ste vždy túžili – spokojný! Pomôže vám  s priam krutou úprimnosťou a múdrosťou niekoho, kto to všetko prežil na vlastnej koži.

• Prekonajte ničivý pocit, že vám vždy niečo chýba,  a naučte sa byť spokojní.

•Prestaňte sa naháňať, spravte pár drobných úprav v dennom režime a budete mať oveľa viac času.

• Nebuďte už obeťou peňazí. Nastavte si správne rozpočet a niekoľkými zmenami v nakupovacích návykoch znížite      o polovicu výdavky na stravu.

• Vneste poriadok do svojho rozhádzaného života a predostrite  šikovný rozvrh upratovania pre celú rodinu.

• Vytvorte si plán, ako dať iným najavo, že ste so svojím životom spokojní, a naplní vás dlhotrvajúca radosť

Recenzie

Lepšie žiť, menej míňať  je inšpirujúca kniha nabitá užitočnými radami a duchovnou múdrosťou. Páči sa mi, ako v nej Ruth priznáva svoje chyby a vyzýva nás, aby sme si stanovili životné priority. Kniha je aj úžasným biblickým sprievodcom a prináša človeku radosť z lepšieho života.

Courtney Joseph, autorka knihy Women Living Well

--------------

V tejto knihe nájdete výbornú inšpiráciu pre svoj život. Ruth sa s vami úprimne a bez pretvárky podelí o svoje zlozvyky, keď neľutovala čas ani peniaze, aby doplna napratala nákupný košík, kým neprišlo vytriezvenie. Pochopila, že  bohatý a naplnený život nespočíva v nekonečných nákupoch. Ak tvrdo zápasíte, aby ste si upratali vo svojom živote a užívali si prítomné chvíle, túto knihu si musíte prečítať.

Crystal Payne, zakladateľka  MoneySavingMom.com

---------------

V Ruthinej knihe nájdete inšpiráciu, motiváciu a zároveň aj potešenie. Nehovorí len o tom, ako minúť menej, ale naučí vás, ako byť spokojná a vyrovnaná bez ohľadu na vašu finančnú situáciu. Túžila som stretnúť Ruth na ulici, aby sme spolu skočili na kávičku a poklebetili.

Stephanie Nelson, zakladateľka CouponMom.com

---------------

Stačí, aby som odskočila na stránku Targetu alebo mrkla do časopisu People a hneď sa vo mne prebudí nenásytná túžba mať to! Viac kozmetiky! Viac značkového tovaru!Viac taľafatiek! Viac šťastia! Vo svojej knihe Ruth Soukupová priamo a čestne priznáva, že viac ani mňa ani vás väčšmi neuspokojí. Oznamuje nám však dobrú správu: život, po ktorom túžite je priam na dosah ruky. Ukáže vám cestu, ako sa ho zmocniť.

Michele Cushatt, hovorkyňa a autorka Undone

Ukážka z knihy

PRVÁ ČASŤ

 Lepšie žiť

 

PRVÉ TAJOMSTVO

 Lepší zivot je iný,

nez si myslíme

 

Nie život sám osebe, ale spokojný život si treba vážiť.

Sokrates, ako ho citoval Platón v diele Kritón

 

Nezhromažďujte si poklady na zemi, kde (ich) moľ a hrdza ničí a kde sa zlodeji vlamujú a kradnú. Ale zhromažďujte si poklady v nebi, kde (ich) ani moľ, ani hrdza neničí a kde sa zlodeji nevlamujú a nekradnú. Lebo kde je tvoj poklad, tam bude aj tvoje srdce.

Evanjelium podľa Matúša 6, 19 – 21

 

Smiať sa často a veľa; vyslúžiť si úctu múdrych ľudí a lásku detí; získať obdiv úprimných kritikov a strpieť zradu falošných priateľov; oceniť krásu; vidieť v druhých to najlepšie; nechať po sebe aspoň o málo lepší svet, či už cez zdravé dieťa, chodník v záhrade alebo zlepšené podmienky v spoločnosti; poznať, že aspoň jednému človeku sa vďaka vášmu životu dýcha lepšie. To znamená byť úspešný.*

Ralph Waldo Emerson

 

* Zrejme ide o parafrázovaný úryvok z eseje Bessie A. Stanleyovej z roku 1905, Emersonovi sa pripisuje až od roku 1951.

Ako dievčatko som si v jednej z takmer nepoužívaných hosťovských izieb nášho koloniálneho domu z tri­dsia­tych rokov urobila tajnú skrýšu. Bol to neveľký priestor za šatníkom. Tam som sa upelešila a nik ma neotravoval. Strávila som tam celé hodiny a blúdila po svojom imaginárnom svete. V predstavách som si vytvárala dom snov.

Bol to dôkladný, časovo vyčerpávajúci proces. Začala som tým, že som si vybrala najväčší a najohromnejší dom z ponuky nehnuteľností v otcovom časopise Architectural Digest. Pred domom bola upravená anglická záhrada, za ním útes s výhľadom na oceán a na predaj bol priam za bab­ku – sedemnásť miliónov. Zo zásuvky v otcovom stole som si vzala štvorčekový papier a načrtla som naň pôdorys prízemia vysnívaného domu.

Nikdy som nezabudla na také nezanedbateľné a nevyhnutné objekty ako krytý bazén, basketbalové ihrisko či herňu. Dokonalý dom podľa mojich predstáv mal mať najmenej desať spální a v každej kozub, miesto na posedenie a priestrannú kúpeľňu pripomínajúcu kúpele. Mali v ňom byť aspoň dve profesionálne vybavené kuchyne, lebo nikdy neviete, kedy budete potrebovať ešte jednu, ďalej tam mala byť jedáleň pre štyridsať ľudí a knižnica veľkosti bežnej univerzitnej knižnice s knihami v policiach od dlážky až po strop a množstvo ďalších podmaňujúcich výstrelkov, ktoré dokázala vyčarovať predstavivosť jedenásť­ročného dievča Nikdy som nezabudla na také nezanedbateľné a nevyhnutné objekty ako krytý bazén, basketbalové ihrisko či herňu. Dokonalý dom podľa mojich predstáv mal mať najmenej desať spální a v každej kozub, miesto na posedenie a priestrannú kúpeľňu pripomínajúcu kúpele. Mali v ňom byť aspoň dve profesionálne vybavené kuchyne, lebo nikdy neviete, kedy budete potrebovať ešte jednu, ďalej tam mala byť jedáleň pre štyridsať ľudí a knižnica veľkosti bežnej univerzitnej knižnice s knihami v policiach od dlážky až po strop a množstvo ďalších podmaňujúcich výstrelkov, ktoré dokázala vyčarovať predstavivosť jedenásť­ročného dievčaťa. Inšpiráciou pre mňa boli najmä domy pre bábiky a časté sledovanie televíznych programov o živote bohatých a slávnych.

Keď som mala hotový pôdorys – vždy mi to trvalo celé hodiny, aby bolo všetko podľa mojich predstáv – pokračovala som dekoráciami. Zo stohu starých časopisov som si povyťahovala rôzne katalógy a celé hodiny som strávila vyberaním nábytku, obliečok a doplnkov do každej izby, po­čnúc čínskym porcelánom vo vitrínach cez mäkučké uteráky v kúpeľni až po elegantné topánky v šatníku.

Pri listovaní v katalógoch som mala pred očami rozkošné vyparádené deti a milého, pekného, šialene úspešného manžela. Predstavovala som si úchvatnú, bezproblémovú budúcnosť a šťastné chvíle strávené v  luxusnom domove.

No keď som prešla všetky katalógy a všetky imaginárne izby som prepchala drahými predmetmi od výmyslu sveta, aj napriek vynaloženému úsiliu a dlhým hodinám stráveným plánovaním ideálneho príbytku, nikdy ma nepremkol pocit spokojnosti. Pocítila som intenzívne sklamanie. Všetko som zapĺňala a zapĺňala, a vo mne vládol pocit prázdnoty. A tak som vždy začala odznova – nový dom, iný pôdorys – ďalšie nekonečné hodiny strávené túžbami, snívaním a zapĺňaním priestoru v nádeji, že tentoraz sa mi to určite podarí.

Život v dome mojich snov bol dokonalý. Vo svojom vysnívanom dome som bola šťastná.

Aspoň som si to myslela.

V tých časoch som však vôbec netušila, že si v takom útlom veku vytváram nebezpečný návyk. Začala som si spájať majetok so šťastím. Nadobúdala som vieru, že dobrý život závisí od toho, čo všetko človek vlastní. Ako jedenásť­ročná som bola presvedčená, že stačí získať správne veci a môj život bude úplný. Naplnený. Šťastný. Spokojný.

Tento zhubný vzorec zasiahol aj do môjho dospelého života a takmer sa mu podarilo zničiť mi manželstvo. Pochopiteľne, o jeho ničivosti som sa dozvedela až o mnoho rokov.