© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Sedem krátkych prednášok o fyzike

Sedem krátkych prednášok o fyzike

,

Prvé prednášky z fyziky, ktoré vás budú skutočne baviť!

Jednoduché, zrozumiteľné a obdivuhodné. To je stručná charakteristika Rovelliho diela, ktoré bolo preložené do viac ako štyridsiatich jazykov. Keď autorovi ponúkli priestor v nedeľnej prílohe denníka Sole 24 Ore, dokonale ho využil. Pritiahol desaťtisíce čitateľov a zdôraznil plnohodnotnú a životne dôležitú úlohu, akú zohráva fyzika v kultúre spoločnosti.

  • ISBN:
  • EAN: 9788022208116
  • Počet strán: 72
  • Väzba: tvrdá väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 125×195 mm
  • Žáner: Veda

9,90 € Doporučená cena

O knihe

Krátka, jasná a strhujúca. Skutočná malá kniha šťastia, ktorá hravým spôsobom obsiahne život – hovorí o vesmíre, galaxiách, ale aj o ľudskom mozgu, začrie do histórie a filozofie, ale neobíde ani teóriu relativity či kvantovú mechaniku. Carlo Rovelli vo svojej knihe dokazuje, aká príťažlivá a zvodná vie byť veda a robí to formou pozoruhodnej literárnej eseje.

 Svoje prednášky písal Rovelli pre čitateľov, ktorí sa v súčasnej vede neveľmi vyznajú, preto sa sústredil na stručný prehľad niektorých najdôležitejších a najfascinujúcejších aspektov veľkej revolúcie, ktorá sa v 20. storočí udiala vo fyzike. Zvlášť sa venuje otázkam, ktoré táto revolúcia nastolila a odhalila. Pretože veda nám nielen ukazuje, ako lepšie pochopiť svet, ale aj odhaľuje, ako veľa ešte o ňom nevieme.

 „Naše poznanie o svete sa stále rozširuje. Existujú hranice, na ktorých sa učíme nové veci a naša túžba po poznaní planie. Sú v najjemnejších hĺbkach štruktúry priestoru, v počiatkoch vesmíru, v podstate času, vo fenoméne čiernych dier aj vo fungovaní nášho myslenia.

Tu, na hranici toho, čo vieme, a dotýkajúc sa oceánu toho, čo nevieme, sa lesknú tajomstvá a krása sveta a vyrážajú nám dych,” uzatvára svoje myšlienky Carlo Rovelli.

Recenzie

Carlo Rovelli dokazuje, aká príťažlivá a zvodná vie byť veda.
La Republica

Pozoruhodná literárna esej o základoch fyziky.
Corriere della Sera

Kniha poskytuje omnoho viac, ako sľubuje. Fyzika, ktorá hravým spôsobom obsiahne všetko, galaxie aj ľudský mozog, históriu aj filozofiu... Skutočná malá kniha šťastia.
Suddeutsche Zeitung

Krátka, jasná a strhujúca!
New Scientist

Napriek tomu, že samotné kapitoly sa venujú exaktnej vede, v Rovelliho prístupe sú obsiahnuté aj metafyzické a filozofické aspekty nazerania na daný teoretický problém. 

A komu knižku odporúčam? Každému, koho aspoň trošku zaujala na prvý pohľad. Nebojte sa jej. Aj napriek tomu, že kniha je o fyzike a z textu doslova cítiť, aký inteligentný autor ju naťukal do počítača,  je určená obyčajným ľuďom, ktorí s fyzikou veľa spoločného nemajú, ale radi by sa o nej niečo dozvedeli.

Blogerka ermen23

Ukážka z knihy