Jarné aktivity pre deti s knižkou Sme záhradníci

Vonku konečne všetko kvitne a slnečných víkendov pribúda. Ak hľadáte zábavné a zároveň poučné aktivity pre svoje deti, čítajte ďalej. Jar je totiž ideálnym obdobím na detskú knižku Sme záhradníci, ktorej čítanie si s deťmi môžete obohatiť nasledovne.

 

Či už počas čítania knižky Sme záhradníci, alebo po jej dočítaní, otázky k textu sú skvelým spôsobom, ako deti naučiť čítať či počúvať s porozumením. Pripravili sme si pre vás zopár otázok, samozrejme si však môžete doplniť aj vlastné.

1. Prečo si deti mysleli, že papraď treba umiestniť na slnečný parapet? A čo sa potom o papradiach dozvedeli z kníh?

2. Prečo ocko vyhlásil, že je načase prejsť k záhradníčeniu vonku? 

3. Ako vyzerá proces plánovania záhrady?

4. Aké tri najdôležitejšie veci potrebujú rastliny v záhrade?

5. Aké kvetinky poznáš?

6. O akých troch druhoch chrobákov sa v knižke hovorí?

7. Prečo je burina zlá?

8. Chcel/a by si byť záhradníkom a mať vlastnú záhradu? Čo by v nej rástlo?

 

Ďalšou skvelou aktivitou je kreslenie. Ideálne, ak si s deťmi hneď po dočítaní knižky pôjdete nakresliť vlastnú záhradu. Pokojne na stôl položte aj ovocie a zeleninu čo máte doma, aby deti mali odkiaľ čerpať inšpiráciu.

Ako záhrada vyzerá? Aká je veľká? Aké ovocie a zelenina v nej rastú? Sú v nej aj kvety alebo nejaké zvieratká? 

 

Nakoniec môžete informácie z knižky preniesť aj do praxe a vytvoriť si s deťmi vlastnú záhradu alebo si aspoň doma zasadiť nejakú malú rastlinku.

Nemusíte mať veľkú záhradu s ovocným sadom, aby ste deťom ukázali, ako sa starať o rastlinky. Začnite niečím menším, napríklad bylinkami, ktoré deti potom môžu rovno zjesť bazalka, pažítka či mäta sú nenáročné na starostlivosť a deťom urobia veľkú radosť.

 

Ak hľadáte nápady na ďalšie kreatívne aktivity s deťmi, vyskúšajte napríklad Flórin prírodný ateliér. A ak sú vaše deti zvedavé a zaujíma ich príroda, určite sa potešia knižkám ako Efekt domina, Počuješ rozprávať stromy?, Vieš, kde bývajú zvieratká? alebo Vieš, kde rastú stromodeti?

 

 

Autorka článku: Renáta