Druhá svetová vojna v knihách

Srdcervúce príbehy, ktoré vás prenesú do vojnových čias. Príbehy, na ktoré by sme síce najradšej zabudli, ale ktoré je potrebné si neustále pripomínať.

 

Lauren Foxová: Pošli po mňa

Americká autorka Lauren Foxová siahla po starej rodinnej korešpondencii a na jej základe napísala strhujúci príbeh o osudoch svojich židovských starých rodičov, ktorí opustili Nemecko v roku 1938 a usadili sa v americkom meste Milwaukee. Historický román obohatený o výňatky z listov spája generácie a kontinenty – predvojnové Nemecko so súčasným americkým Stredozápadom. Vďaka autorkinej bohatej predstavivosti môžeme nahliadnuť do komplikovanej pavučiny rodinných vzťahov, hlbokej lásky medzi matkami a dcérami, ale aj do vnútorného rozporu medzi úctou k dedičstvu a prekonávaním jeho obmedzení. Pošli po mňa je dojímavý román plný lásky, ktorý ukazuje bolesť rodiny odlúčenej počas nástupu fašizmu.

 

Fiona Valpyová: Krajčírkin dar

Fiona Valpyová spája osudy troch mladých talentovaných dievčat zamestnaných v módnom priemysle a opisuje ich odhodlanie bojovať v jednom z najhorších období v histórii Európy za ideály, v ktoré skutočne veria. Po celý čas čitateľa dojíma výstižným zachytením ľudskej slabosti a zraniteľnosti, vyváženej nesmiernou odvahou, lojalitou a nezlomnosťou. Vďaka dvom časovým rovinám spoznáme temnú a bolestivú rodinnú históriu aj skrz vnučku jednej z hlavných hrdiniek, ktorá sa v roku 2017 rozhodne vypátrať svoje korene v hlavnom meste módy. Živý a realistický obraz vojnou zmietaného, okupovaného Paríža a mučivý pohľad na nemecký pracovný tábor vám verne priblížia vojnové časy.

 

Jeremy Dronfield: Chlapec, čo nasledoval otca do Osvienčimu

Skutočný príbeh Gustava a Fritza Kleinmannovcov, otca a syna, sa čiastočne zhoduje s ostatnými príbehmi o holokauste, no zároveň sa od nich výrazne odlišuje. Iba málo židov totiž zažilo nacistické koncentračné tábory v celom rozsahu – od prvých masových zatýkaní koncom tridsiatych rokov cez obdobie konečného riešenia až po oslobodenie. Od života pod nemeckou okupáciou cez Buchenwald, Osvienčim, väzenskú vzburu až po pochody smrti a ešte ďalej po Mauthausen. Gustav a Fritz mali sčasti šťastie, ale prežili najmä vďaka odvahe, vzájomnej láske a oddanosti. Spisovateľ Jeremy Dronfield na základe Gustavovho denníka z koncentračných táborov vdýchol tomuto zdrvujúcemu príbehu život a vložil doň celé srdce.

 

Lois Lowryová: Spočítaj hviezdy

Útla knižka Spočítaj hviezdy je ďalším živým svedectvom o temnej kapitole európskych dejín, ktorú si musíme pripomínať, aby sa už v nijakej podobe nemohla nikdy opakovať. Pútavý príbeh o odvahe desaťročnej Dánky a jej rodiny, ktorá sa podujme prepašovať židov z vlasti okupovanej nacistami do bezpečia vo Švédsku, je právom ovenčený literárnymi cenami. Hoci je kniha určená najmä pre detského čitateľa, má čo ponúknuť aj tomu dospelému, pretože sledovať malú Annemarie, ktorú okolnosti prinútili predčasne dospieť a preukázať neobyčajnú statočnosť, hlboko zasiahne každú ľudskú dušu. Toto ucelené, presvedčivé a pozoruhodné dielo podľa skutočnej udalosti nepustíte z ruky, kým ho nedočítate, a nikdy naň nezabudnete.

 

Georgia Hunterová: Mali sme šťastie

Milióny prišli o život, desaťtisíce bojovali o prežitie – to je smutné dedičstvo druhej svetovej vojny. Mali sme šťastie je pravdivý príbeh židovskej rodiny, ktorý nám v plnej šírke približuje šikanovanie a prenasledovanie  počas vojny. Pohnutú históriu svojich príbuzných sa Georgia Hunterová dozvedela od starej mamy, keď mala pätnásť rokov. Takmer desať rokov zbierala podklady, cestovala po stopách rodiny a hrabala sa v archívoch. Výsledkom jej práce je intímny portrét ľudí, ktorých zmietli ničivé vlny vojny – geto, gulag aj holokaust. V nepriateľskom prostredí sa museli spoliehať len na vlastné sily, vynaliezavosť, dôvtip a odhodlanie vytrvať za každých okolností.

 

Autorka článku: Renáta