7 užitočných tipov a trikov pre vašu domácnosť

Ako uvidieť svoj domov novými očami, vybrať pekné kombinácie farieb, správne zavesiť obrazy, opticky zväčšiť miestnosť, zakamuflovať káble či vytvoriť rovnováhu v knižnici? Vybrali sme pre vás zopár tipov a trikov z Príručky interiérového dizajnu.

 

1. Fotografický trik

Chcete svoj domov uvidieť novými očami? Použite fotoaparát v mobile! Keď sa na nejaký interiér pozeráte šošovkou fotoaparátu, vidíte ho oveľa jasnejšie než v skutočnom živote. Zároveň vám to môže pomôcť napríklad v obchode. Hoci sa doma nachádzate každý deň, keď stojíte v obchode a snažíte sa rozhodnúť medzi dvoma alternatívami a nie ste si istí, ktorá sa vám viac hodí do vášho interiéru, mať fotky v telefóne určite nie je na škodu.

 

2. Trik s umeleckým dielom

Ak hľadáte inšpiráciu na príjemné farebné kombinácie, skúste sa zamerať na umelecké dielo. Tento postup je ideálny pre začiatočníkov, ktorí intuitívne nevedia, aké farby spolu ladia. Ako východisko si zvoľte obraz, ktorý sa vám páči, a analyzujte jeho farby a proporcie. Tak získate návod, ako kombinovať farby, ich odtiene a proporcie. Urobte si fotografiu maľby a použite webovú aplikáciu, ktorá vám pomôže určiť farby, alebo si fotku vezmite do obchodu s farbami, aby vám ju pomohli identifikovať tam a následne našli tie správne farebné kódy.

 

3. Pravidlo 5 – 7

Dobrým východiskom pri výbere osvetlenia je pravidlo, aby každá miestnosť mala minimálne 5 – 7 svetelných bodov. Niektorí však odporúčajú až 7 – 9 svietidiel. Prejdite sa po príbytku a počítajte. Koľko lámp majú jednotlivé miestnosti, akú majú intenzitu a ako sú rozmiestnené? Plnia takto svoj účel? Ďalšou dobrou radou je umiestniť na televízny stolík stolovú lampu. Nielenže to zútulní miestnosť, ale menšie svetlo v blízkosti televízora pomôže zmierniť ostrý kontrast medzi silno žiariacou obrazovkou a tmavou miestnosťou.

 

4. Vešanie obrazov

Najbežnejšou chybou je vešanie obrazov príliš vysoko alebo príliš nízko. Optimálna výška záleží na výške stropu a na nábytku, ktorý sa bude nachádzať v blízkosti obrazov. Dobrým orientačným bodom je však princíp 145 centimetrov alebo rada, aby sa stredová línia obrazu nachádzala približne v dvoch tretinách nad podlahou (pričom tretiny zodpovedajú celkovej vzdialenosti medzi podlahou a stropom). Pri výbere rámu majte na pamäti, že motív najviac zvýraznia svetlé rámy (menej odvracajú pozornosť od obsahu), zatiaľ čo tmavé rámy vytvárajú kontrast a pomáhajú vyvážiť tmavé časti obrazu (napríklad na čiernobielych fotografiách).

 

 

5. Ako miestnosť opticky zväčšiť

Ak je vám doma akosi tesno, obyčajne chcete vytvoriť dojem väčšieho priestoru a objemu. Pomôžu vám napríklad svetlé farby. Ľahké a svetlé odtiene na stenách, stropoch a nábytku opticky zväčšia priestor, na rozdiel od tmavých farieb. Čarovať môžete aj so zrkadlami. Zrkadlá sú fajn, pretože priestor opticky zväčšujú. Zrkadlo tiež pomáha pri šírení svetla. Čím väčšie zrkadlo, tým zreteľnejší efekt.

 

6. Kamufláž káblov

Úplne najlepším spôsobom, ako ukryť káble, je ťahať ich cez stenu. Ak to nejde, druhú najlepšiu alternatívu predstavujú duté lišty. Ak neexistuje možnosť, ako káble viesť neviditeľne, treba nájsť také, ktoré budú čo najbližšie farbe steny alebo tapety. Káble určite nenechávajte visieť. Tie viditeľné napnite a v rovnakých rozstupoch upevnite špeciálnymi klincami s úchytkami. Zvyšok ukryte tak, aby sa na podlahe nezamotali. Postupom času ich už síce ani nevnímame, ale klbká káblov komplikujú upratovanie a navyše nevyzerajú veľmi vábne.

 

7. Triky na vytvorenie rovnováhy v knižnici

Neusporiadaná knižnica bez jasnej štruktúry môže preniesť svoj chaos aj na zvyšok miestnosti, zatiaľ čo uprataná knižnica s premysleným usporiadaním kníh a ozdobných predmetov pomôže presnému opaku – miestnosť bude vyzerať súdržnejšie a usporiadanejšie. Ak v knižnici máte výlučne knihy, ste odkázaní na usporiadanie podľa farby a veľkosti chrbtov, no štruktúra sa vyjaví tak či tak. Rady kníh sa predsa ustavične opakujú.

Ak sa rozhodnete, že knižnicu nezaplníte iba literatúrou, ale primiešate rozličné doplnky a ozdobné predmety, nezapĺňajte police na maximum. Nechajte približne tretinu prázdnu, kompozícia potom nebude pôsobiť preplnene.

 

Ďalšie užitočné tipy a triky nájdete v Príručke interiérového dizajnu.

 

Autorka článku: Renáta