© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Dar lásky

Dar lásky

Láska... všetko znáša, všetko verí, všetko dúfa a všetko vydrží.

Bezvýhradnú lásku dychtivo sľubujeme na svadbách, no len zriedka ju praktizujeme v skutočnom živote. V dôsledku toho v našom domove romantické nádeje často vystrieda sklamanie. No nemusí to tak zostať.

  • ISBN: 978-80-222-0571-9
  • EAN: 9788022205719
  • Počet strán: 224
  • Väzba: tvrdá s prebalom
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 140 x 215 mm
  • Dátum vydania: 5.11.2009
  • Žáner: VZŤAHY / manželstvo / kresťanstvo

11,90 € Doporučená cena

O knihe

Dar lásky je 40-dňová výzva pre manželov a manželky, aby pochopili bezvýhradnú lásku a začali žiť podľa jej pravidiel. Či už vaše manželstvo visí na vlásku, alebo je zdravé a silné, úlohy, ktoré pred Vás kladie táto kniha, sú cestou, ktorú treba absolvovať. Je čas, aby ste spoznali kľúče k skutočnej dôvernosti a vytvorili dynamické manželstvo. Veľa šťastia.


Ukážka z knihy

4. DEŇ

Láska je pozornosť

Ako si vážim tvoje myšlienky, Bože, aký nesmierny je ich počet. Keby som ich mal spočítať, bolo by ich ako piesku. – Žalm 139:17 – 18

Láska uvažuje. Nie je to bezmyšlienkovitý pocit, ktorý by sa vznášal na vlnách emócií a mentálne spal. Zamestnáva sa úvahami, vie, že láskyplné myšlienky predchádzajú láskyplným skutkom.

Keď ste sa zaľúbili po prvý raz, boli ste pozorní celkom prirodzene. Trávili ste hodiny snívaním o tom, ako vaša milovaná osoba vyzerá, mysleli ste na to, čo práve robí, opakovali ste si pôsobivé veci, čo ste jej mali v úmysle povedať, a potom ste vychutnávali milé spomienky na spoločne strávený čas. Úprimne ste priznávali: „Nemôžem na teba prestať myslieť.“

No u väčšiny dvojíc sa to v manželstve zmení. Manželka konečne má svojho muža; manžel získal trofej. Je po love a dvorení. Iskričky lásky sa menia na sivé uhlíky a motivácia správať sa pozorne chladne. Začnete sa sústreďovať na vlastnú prácu, priateľov, problémy, osobné túžby, na seba. Po čase začnete neúmyselne ignorovať problémy svojich partnerov.
No skutočnosť, že s manželstvom pribudol do vášho sveta ďalší človek, sa nemení. A ak vaše myslenie nie je dostatočne zrelé na to, aby sústavne rátalo s touto osobou, nie ste pozorní a často vás to zaskočí.

„Dnes máme výročie?“

„Prečo si so mnou pri tomto rozhodnutí nerátal?“

„Myslíš niekedy aj na niekoho iného ako na seba?“

Ak sa nenaučíte byť pozorní, napokon budete ľutovať premárnené príležitosti, keď ste mohli prejaviť lásku. Nepozornosť je tichý nepriateľ láskyplného vzťahu.

Buďme úprimní. Muži zápasia s nepozornosťou častejšie ako ženy. Muž je schopný zamerať sa ako laser na jednu vec a zabudnúť na zvyšok sveta. A hoci mu to môže prospieť v jednej oblasti, prehliada iné veci, ktoré si vyžadujú jeho pozornosť.

Žena je všestrannejšia, schopná uvedomovať si mnohé skutočnosti naraz. Môže telefonovať, variť, vedieť, kde v dome sú deti, a uvažovať, prečo jej manžel nepomáha... to všetko simultánne. Okrem toho žena uvažuje vzťahovo. Keď na niečom pracuje, myslí na všetkých ľudí, čo s tým nejako súvisia. Obe tieto tendencie sú príkladom, ako Boh stvoril ženy, aby dopĺňali svojich mužov. Ako Boh povedal pri Stvorení: „Nie je dobré človekovi byť samému. Urobím mu pomoc, ktorá mu bude rovnocenná“ (Gn 2:18). No tieto rozdiely vytvárajú aj príležitosti na nedorozumenia.

Muži, napríklad, majú sklon uvažovať v titulkoch a vravieť presne to, čo si myslia. Netreba veľa, aby sme pochopili ich posolstvo. Ich vyjadrenia sú doslovné a nemusíme ich nadmerne analyzovať. Ženy však uvažujú a hovoria medzi riadkami. Vyjadrujú sa prostredníctvom náznakov. Muž musí často počúvať nepriame slová, ak chce pochopiť úplný zmysel.
Ak muž a žena tieto veci o sebe nevedia, môže to viesť k nekonečným nedorozumeniam. On znechutene uvažuje, prečo ona hovorí v hádankách a nepovie všetko priamo. Ona je roztrpčená, že je taký bezohľadný, nezráta dohromady dva a dva a nedovtípi sa.
Žena veľmi túži po tom, aby bol jej manžel pozorný. Je to kľúčové pre jej pocit, že ju ľúbi. Keď hovorí, múdry muž načúva ako detektív, aby odhalil nevyslovené potreby a túžby, ktoré majú naznačiť jej slová. Ak mu však musí vždy všetko vravieť po lopate, muž prichádza o príležitosť dať najavo, ako ju ľúbi.

To tiež vysvetľuje, prečo sa ženy na svojich manželov nahnevajú a nepovedia im príčinu. Ona v duchu uvažuje: „Nemám mu to prečo hovoriť. Mal by byť schopný pozrieť sa na situáciu a prísť na to, o čo tu ide.“ A on je v tej chvíli zarmútený, pretože nevie čítať jej myšlienky, a uvažuje, prečo ho trestá za zločin, o ktorom ani netuší, že ho spáchal.
Láska si z oboch strán žiada pozornosť, ktorá buduje mosty, čo konštruktívne spoja trpezlivosť, láskavosť a nezištnosť. Láska nás učí, ako sa stretnúť uprostred a rešpektovať a oceniť jedinečné uvažovanie nášho partnera či partnerky.

Manžel by mal načúvať svojej manželke a venovať pozornosť jej nevysloveným posolstvám. Manželka by sa mala naučiť komunikovať priamo a nevravieť jedno, zatiaľ čo má na mysli niečo iné.
No pričasto sme namiesto toho nahnevaní a roztrpčení a riadime sa deštruktívnym pravidlom „pripraviť sa, páľ, namier“. Najprv povieme prudké slová a neskôr uvažujeme, či sme ich mali vysloviť. No pozorná podstata lásky nás učí použiť myseľ, skôr ako použijeme pery. Láska uvažuje, než prehovorí. Prefiltruje slová cez sito pravdy a láskavosti.

Kedy ste naposledy strávili zopár minút úvahami o tom, ako by ste mohli lepšie pochopiť blízku osobu a prejaviť jej lásku? V akej bezprostrednej potrebe by ste jej mohli vyjsť v ústrety? Na akú nasledujúcu udalosť (výročie, narodeniny, sviatky) by ste sa mohli pripraviť? Skvelé manželstvá vzídu zo skvelých úvah