© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

KRYPTOMENY – jednoducho a zrozumeteľne

KRYPTOMENY – jednoducho a zrozumeteľne

Ak si chceš prečítať len jednu knihu o tomto novom globálnom fenoméne, by mala byť práve táto!

Ľudia už od nepamäti snívali o lepšom svete, ako napríklad anglický štátnik Thomas More vo svojom diele Utópia. Dnes, o 500 rokov neskôr, rôzni prognostici spochybňujú prevládajúce spoločenské modely na pozadí vysoko dynamického technologického vývoja a najmä ich vhodnosť pre budúcnosť. Individuálna sloboda verzus nátlak a kontrola zo strany štátu alebo viac osobného pohodlia a ľahší život za cenu straty súkromia? To všetko sú metafory pre základné otázky digitalizácie nášho sveta a spoločného vývoja človeka a stroja. JulianHops nám vo svojej knihe pomáha nahliadnuť do týchto nových možností. Ponúka príležitosť pochopiť základné mechanizmy fungovania kryptoekonómie a rozoznať jej potenciály. Kniha predstavuje podsystém kryptomien a po prvý raz komplexne približuje celej verejnosti celý krytpoekonomický ekosystém. Doposiaľ však nikto neodpovedal na otázku, ako môže svet založený na blockchaine ekologicky udržateľne, respektíve na základe princípov trhového hospodárstva prispieť k súťaži, ktorá podporuje blahobyt.

  • ISBN: 978-80-222-0945-8
  • EAN: 9788022209458
  • Počet strán: 172
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 127x205 mm
  • Dátum vydania: 11.7.2018
  • Žáner: FINANCIE/ Investovanie / Digitálna mena

13,90 € Doporučená cena

O knihe

Krytpomeny majú pred sebou veľmi perspektívnu budúcnosť a je dôležité vedieť o nich aspoň kľúčové informácie, ktoré dnes ,vo svete rýchleho technologického pokroku, patria k základnému vzdelaniu úspešných ľudí. Viac sa o nich dozviete v knihe, ktorú práve držíte v rukách.

Krytpomena je digitálna forma peňazí, v podstate jednotky a nuly cirkulujúce na ineternete, elektróny prúdiace káblami alebo uväznené na pevných diskoch po celom svete.  Obchod s krytpomenami napriek istému skepticizmu každý rok rastie.  Neznalosť tejto problematiky je jednou z najväčších prekážok investovania na kapitálovom trhu.

Zmenu, ktorú priniesli kryptomeny do sveta financií  aj do bežného života, nemožno podceňovať. Všetkým ponúka príležitosť, aby realizovali svoje transakcie ihneď, bezpečne a priamo.

Budete prekvapení, aký potenciál sa v kryptomene skrýva!

Ľudia už od nepamäti snívali o lepšom svete. Známym príkladom je dieloÚtopia Thomas Mora. Dnes, o 500 rokov neskôr, rôzni prognostici spochybňujú prevládajúce spoločenské modely na pozadí vysoko dynamického technologického vývoja  a najmä ich vhodnosť pre budúcnosť. Individuálna sloboda verzus nátlak a kontrola zo strany štátu alebo viac osobného pohodlia a ľahší život za cenu straty súkromia? To všetko sú metafory pre základné otázky digitalizácie nášho sveta a spoločného vývoja človeka a stroja.

JulianHops nám vo svojej knihe pomáha nahliadnuť do týchto nových možností. Ponúka príležitosť pochopiť základné mechanizmy fungovania kryptoekonómie a rozoznať jej potenciály. Kniha predstavuje podsystém kryptomien a po prvý raz komplexne približuje celej verejnosti celý krytpoekonomický ekosystém.

Doposiaľ však nikto neodpovedal na otázku, ako môže svet založený na blockchaine ekologicky udržateľne, respektíve na základe princípov trhového hospodárstva prispieť k rozvoju, ktorý podporuje blahobyt.

Investovaním do kryptomien získalo za posledných desať rokov už mnoho ľudí viac než tisícpercentné výnosy. Táto kniha jednoducho a zrozumiteľne vysvetľuje, čo sú kryptomeny – ako si vybrať správne kryptomeny a ako do nich investovať. Získate informácie aj o prípadných rizikách a potenciálnom zisku. Či už sa chcete stať expertom na kryptomeny, alebo sa len dozvedieť niekoľko základných informácií – táto kniha je určená práve vám.

„Mojou víziou je, aby do roku 2025 poznala a pochopila chápala  Blockchain a kryptomeny aspoň 1 miliarda ľudí.“

Dr. JulianHosp

Recenzie


Ukážka z knihy

 

KRYPTOMENY

 

JEDNODUCHO A ZROZUMITEĽNE

 

 

Dr. Julian Hosp

 

 

 

 

 

 

TATRAN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Túto knihu venujem svojmu otcovi

Laurinovi Hospovi, pretože práve on

prebudil vo mne záujem o technológie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PREDSLOV

 

Dr. Harald Mahrer

Spolkový minister pre vedu, výskum a hospodárstvo

Rakúska republika

 

Ľudia už od nepamäti snívajú o lepšom svete. Na podnet slávneho humanistu Erazma Rotterdamského zverejnil anglický štátnik Thomas More dielo s názvom Utópia. Tento spis, v ktorom opísal ideálnu spoločnosť, sa dodnes považuje za jedného z najdôležitejších predchodcov sociálne utopistických koncepcií, ktoré sa stále vracajú k spravodlivému rozdeleniu tovarov a často aj zrušeniu peňazí. Dnes, o 500 rokov neskôr, niektorí prognostici spochybňujú prevládajúce spoločenské modely založené na vysoko dynamickom technologickom vývoji, najmä ich vhodnosť pre budúcnosť. Individuálna sloboda verzus nátlak a kontrola zo strany štátu, alebo viac osobného pohodlia a ľahší život za cenu straty súkromia? Toto všetko sú metafory pre základné otázky digitalizácie nášho sveta a spoločného vývoja človeka a stroja.

 

Pre apologétu a prognostika kryptoekonómie predstavuje táto nová forma decentralizácie systémov cestu k možnej utópii, k svetu založenému na blockchaine a zároveň k lepšej a spravodlivejšej spoločnosti. Kniha Juliana Hospa prináša vyhliadky a názory na tieto
nové možnosti, ponúka príležitosť pochopiť základné technické spôsoby fungovania kryptoekonómie a rozoznať jej potenciál. Autor v nej predstavuje celý podsystém kryptomien, pričom ako prvý približuje krypto­ekonomický ekosystém širokej verejnosti.

Ďakujem Julianovi Hospovi za toto dielo a verím, že sa čitateľky a čitatelia budú vďaka získaným vedomostiam a osobnej reflexii aktívne podieľať na debate o svetlých a tienistých stránkach kryptoekonomického vývoja, ktorá je pre túto spoločnosť nevyhnutná. Stále nebola zodpovedaná otázka, ako môže svet založený na blockchaine ekologicky udržateľne, resp. na základe princípov trhového hospodárstva prispieť k súťaži, ktorá podporuje blahobyt. Práve naopak, existuje viac otázok než odpovedí, a viac cestičiek, než si dokážeme predstaviť. Máme teda, v duchu hesla osvietenstva, odvahu začať používať vlastný rozum? Sapere aude! Aj táto kniha k tomu významne prispieva.

Dr. Harald Mahrer

ČO ŤA ČAKÁ

 

 

Už si si niekedy položil otázku, čo je to Bitcoin, kryptomena alebo blockchain? A čo slovo „decentralizácia“? Možno si už niekde počul, že „to prichádza“ a „bude to dominovať svetu“. Je však úplne jedno, či si sa s „tým“ už stretol, je „to“ totiž pravda – prichádza „to“ a zohrá „to“ rovnako dôležitú úlohu, akú za posledných 20 rokov zohral internet.

 

Vieš, kto z internetu profitoval najviac? Ľudia, ktorí sa naň pripravili včas a začali ho využívať na svoje osobné či obchodné účely medzi prvými, skôr než ich nasledovali ostatní. Patríš aj ty k prvým používateľom internetu, alebo si prvú vlnu premeškal? Možno však poznáš ľudí, ktorí ju stihli a dostali sa na čelo, či už vďaka investovaniu, rozumným obchodným rozhodnutiam, alebo mali jednoducho náskok pred prichádzajúcim trendom. S novou technológiou s názvom blockchain teraz prichádza podobná príležitosť.

 

Ak ani len netušíš, čo je to blockchain, kryptomena alebo Bitcoin, netráp sa – zatiaľ o nich počulo len málo ľudí. Ak však vieš, o čo ide, vedel by si to vysvetliť desaťročnému dieťaťu za menej ako jednu minútu? Pravdepodobne nie. Viem to, pretože na túto tému robím každý rok asi sto prednášok. Môžem byť v Európe, Ázii, Amerike alebo Afrike, môžem mať miestnosť plnú tvorcov blockchainu, no keď sa ich opýtam, kto by vedel vysvetliť, čo je to blockchain, a ešte dodám, že „desaťročnému dieťaťu za menej ako minútu“, takmer nikto sa neprihlási. Keď sa človek pozrie na tieto fakty, pýta sa, ako môže takéto priekopnícke koncepty priblížiť širokej verejnosti tak, aby ich dokázali pochopiť milióny ľudí. Jednou z najväčších výziev pre každého, kto sa chce zoznámiť s témou blockchainu, decentralizácie, Bitcoinu a ďalších kryptomien, je otázka: „Kde mám začať?“. Bohužiaľ, existuje priveľa zlých zdrojov, a tie, ktoré by v podstate mohli byť dobré, sú väčšinou určené softvérovým vývojárom s bohatými skúsenosťami s programovaním.

Práve preto som napísal túto knihu. Celú problematiku sa v nej budem snažiť vysvetliť čo najjednoduchšie, aby to pochopilo aj desaťročné dieťa. Uvediem aj niekoľko technických detailov, aby si získal nielen celkový prehľad, ale priblížim ti aj niektoré detaily. Ak si teraz myslíš, že keď ti to chcem vysvetliť ako desaťročnému dieťaťu, diskriminujem alebo podceňujem tvoju inteligenciu, spomeň si na výrok Alberta Einsteina:

„Ak to nevieš vysvetliť jednoducho, potom tomu dobre nerozumieš.“

 

Pravdepodobne si už niekedy musel niečo vysvetľovať dieťaťu (možno svojmu vlastnému). Nemohol si použiť rovnaké výrazy a slová ako pri dospelých. Nebolo to jednoduché, ale keď sa ti to podarilo, sám si celú tému pochopil úplne nanovo. Spomínaš si na tú chvíľu? Vôbec nešlo o „podceňovanie inteligencie“, ale práve o jej zvýšenie. Na základe tohto princípu by som chcel vysvetliť nové technické pojmy súvisiace s blockchainom rečou, ktorej porozumie naozaj každý – dokonca aj desaťročné dieťa. Nielenže ti to pomôže všetko lepšie pochopiť, ale budeš môcť šíriť tieto informácie ďalej – ak budeš chcieť. Hlavným cieľom je, aby boli ľudia na celom svete #CRYPTOFIT – fit pre novú vlnu decentralizácie a blockchainu.

 

Okrem jednoduchého jazyka a niekoľkých grafík predsa len použijem aj zopár technických detailov. V podstate to budú tie isté informácie, len na komplexnejšej úrovni. Tieto pasáže sú vyznačené, takže keď budeš chcieť, môžeš ich rovno preskočiť. Neboj sa, nič podstatné ti neunikne, iba vysvetlím to, čo už raz bolo povedané, v jazyku čísiel, matematiky a kryptografie.

 

Tento ekosystém je plný anglických výrazov. Termíny ponechám v angličtine a preložím len tie, pri ktorých si myslím, že to má význam. Neboj sa, vždy im budeš rozumieť. Aj pre teba to bude oveľa jednoduchšie, veď keď budeš čítať nejaký blog alebo pozerať videá, nebudeš počuť slovenské, ale anglické odborné výrazy. Blockchain nikdy nikto nenazve „reťazcom blokov“, aj keď je to správny preklad.

 

 

[TIP]

Skôr ako začneme, ešte jedna dôležitá vec: Vypracoval som dva­dsaťstranové zhrnutie, ktoré patrí k tejto knihe a určite by si si ho mal stiahnuť. Tento PDF dokument ti pomôže pochopiť konkrétne myšlienky a koncepty ešte lepšie a získať lepší prehľad. Je v digitálnej forme a môžem ho kedykoľvek aktualizovať, čo je v tomto dynamickom ekosystéme veľmi dôležité. Stačí navštíviť www.cryptofit.community/arbeitsbuch, kde si ho môžeš zadarmo stiahnuť.

 

 

 

[DÔLEŽITÉ]

Kniha síce má jasnú štruktúru, ALE ak ťa niektorá téma zaujíma viac, môžeš niektoré kapitoly samozrejme preskočiť. Ak sa chceš napríklad dozvedieť najmä niečo o investovaní do kryptomien, môžeš prejsť priamo na túto kapitolu. Napriek tomu ti odporúčam, aby si kapitoly čítal v poradí, v akom sú napísané.

 

 

 

PREČO PRÁVE TÁTO KNIHA A NIE INÁ

 

 

Teraz pravdepodobne čítaš, o čom táto kniha je, nevieš, kto som a prečo by si mi mal vôbec dôverovať. Vynára sa otázka: „Prečo by si ma mal vlastne počúvať? Prečo práve táto kniha a nie iná?“ Viem sa vcítiť do tvojej kože – čo mi dáva právo hovoriť o blockchaine, kryptomenách, Bitcoine, ICO atď.? Na svete je toľko ľudí, ktorí šíria informácie o blockchaine a kryptomenách, tak prečo by si mal veriť práve mne? Správna otázka. Dovoľ mi najskôr pár slov o sebe a o tom, ako som sa dostal k ekosystému kryptomien.

 

Po šesťročnom štúdiu medicíny v Rakúsku som sa v rámci svojej klinickej praxe začal pripravovať na povolanie úrazového chirurga. Počas štúdia som bol vo svetovej top desiatke  profesionálnych kitesurferov, ako športovec som precestoval prakticky celý svet,  a to, že som mal byť zrazu celý čas zatvorený v jednej nemocnici, sa mi nepozdávalo. V roku 2012 som sa rozhodol, že sa práci lekára nebudem venovať, ale využijem svoje vedomosti z profesionálneho športu a medicíny, aby som mohol pre ľudí robiť koučing, tréningy pre špičkový výkon a pomáhať im pri rozvoji osobnosti. Presťahoval som sa do Hongkongu, aby som tam získal skúsenosti v oblasti biznisu, financií a marketingu. Vždy som totiž veril, že pri učení je dôležitá prax, nielen čisto teória. Zmena prostredia mala pre môj život obrovský význam. Pokus usadiť sa v meste medzi západným a východným svetom mi priniesol veľmi ťažký rok, no naučil ma veľa o predaji, verejných prejavoch, odmietaní a mnoho iného.

 

V roku 2014 som cítil, že už mám Hongkongu dosť, a opäť som sa rozhodol cestovať a ponúkať svoje školenia skôr na diaľku. Úplnou náhodou som na medzizastávke v Bangkoku stretol Tobyho, krajana z Rakúska, a jeho kamaráta Paula z Thajska. Od začiatku sme si dobre rozumeli a začali sme sa baviť o niečom, čo som počul už v roku 2011 od jedného pacienta: kryptomeny, Bitcoin a spol. Vtedy som tejto téme nevenoval veľa pozornosti, no vzhľadom na fakt, že kurz Bitcoinu bol v roku 2011 približne 1 americký dolár, ma šokovalo, keď som sa dozvedel, že práve v roku 2014 stúpol na približne 1 000 amerických dolárov: „Vau, keby som v roku 2011 investoval 1 000 dolárov, zarobil by som za tri roky milión dolárov.“ V roku 2011 by som to okamžite odpísal ako podvod, no po rozhovore s Tobym a Paulom ma to začalo nesmierne zaujímať a začal som túto novú tému skúmať. Vyhľadal som si všetky dostupné informácie o blockchaine, kryptomenách a Bitcoine. Pochopiť to nebolo síce ľahké, no stále to bolo jednoduchšie ako väčšina medicínskych materiálov, ktoré som predtým musel roky študovať. Vždy, keď sa ma ľudia opýtajú, či niekedy ľutujem, že nepracujem ako lekár, keďže som vyštudoval medicínu, som si istý, že práve štúdium mi umožnilo pochopiť technické veci okolo kryptosveta.

 

Toby, Paul a ja sme zostali v kontakte a niekoľko mesiacov po našom prvom stretnutí v Bangkoku sme ďalej rozmýšľali, ako by sme mohli kryptomeny sprístupniť širokej verejnosti. DBS, jedna z najväčších bánk v Singapure, usporiadala v máji 2015 v Singapure tzv. Blockchain Hackathon. V podstate išlo o víkend, počas ktorého sa niekoľko tímov pokúšalo presvedčiť porotu o svojom projekte. Rozhodol som sa, že spolu s Tobym a Paulom využijeme príležitosť, a pripravili sme prezentáciu, aby sme hlavnú cenu vo výške 15 000 amerických dolárov vyhrali práve my. Video odtiaľ vrátane našej prí­-pravy si môžeš pozrieť na YouTube: „Julian Hosp Hackathon Singapur“.

 

A skutočne sme vyhrali. Toby a Paul sa rozhodli, že po tejto súťaži zostanú v Singapure. Ja som chcel na rozdiel od nich ešte trochu cestovať, a tak sme zostali v kontakte cez Skype. 11. júna 2015 sme v Singapure založili firmu OnePay/OneBit. Pôvodne sme chceli rozšíriť použiteľnosť Bitcoinu, pretože to bola najväčšia a najdôležitejšia kryptomena a zatienila všetky ostatné meny. Chceli sme dosiahnuť, aby sa Bitcoin dal natiahnuť na debetnú kartu a potom by sa ňou dalo online, resp. offline platiť na celom svete. Už vtedy som začal robiť videá

o blockchaine a Bitcoine, no bolo to celé trochu neisté, najmä keď Bitcoin po hackerských útokoch na burzu MtGox v rokoch 2014 a 2015 utrpel masívny pokles. Ak chceš, vyhľadaj si „Julian Hosp Bitcoin a blockchain 2015“, a nájdeš aj niektoré z mojich prvých videí.

 

Začiatkom roka 2016 sme s OnePay/OneBit získali prvých externých investorov a aj PayPal začal vo svojom inkubátore podporovať ďalší rast nášho podnikania. Preto som sa rozhodol, že sa tomuto podnikaniu budem venovať naplno, okrem iného sme ho chceli premenovať na TenX – už sme nechceli rásť len „One-Bit“, čiže trochu, ale desaťkrát, čiže „TenX“. Toby má úžasné technické vedomosti, preto sa stal konateľom. Paul sa stal produktovým manažérom. Ja som sa stal prezidentom a tvárou podniku. Stále som si uvedomoval, aká dôležitá je osveta verejnosti na tému blockchainu a kryptomien – riadil som sa heslom: „Ak chceš predvídať budúcnosť, vytvor ju sám.“ Preto som založil YouTube kanál (www.youtube.com/julianhosp), facebookovú skupinu (www.facebook.com/groups/kryptoganzeinfach) a podcast (http://krypto­show.lib­syn.com) – všetky patria k najväčším na svete.

 

Mojím osobným poslaním je pomáhať ľuďom pochopiť, čo sú kryptomeny a ako fungujú,
a do roku 2025 by som chcel rozšíriť finančné možnosti aspoň miliardy ľudí.

 

Viem, že je to šialený cieľ a vízia, ale som presvedčený, že sa to dá. Preto sa zrodila aj značka a hashtag #CRYPTOFIT, aby boli ľudia v oblasti kryptomien „fit“. V rôznych časopisoch mi vyšli stovky článkov o blockchaine a kryptomenách, poskytol som tucty televíznych rozhovorov a podcast rozhovorov, a Influencive ma označil za jedného z top expertov na tému kryptomien, ktorého by mali v roku 2017 ľudia sledovať: https://www.influencive.com/top-blockchain-cypto­currency-experts-folgen-2017. Okrem toho som autorom oboch bielych kníh (whitepapers) pre TenX (www.tenx.tech) a decen­tra­lizovanej siete COMIT (www.comit.network), spájajúcej všetky blockchainy, podobne ako internet spája intranety.

 

Keďže sa TenX exponenciálne rozrastal, v júni 2017 sme sa rozhodli pre tzv. „tokensale“ (predaj tokenov), vďaka ktorému získal TenX podporu vo forme kryptomien v hodnote asi
80 miliónov amerických dolárov, aby sme zrealizovali svoju víziu o používaní kryptomien. V roku 2017, v čase, keď píšem túto knihu, sa hodnota nášho podniku odhaduje na viac
ako pol miliardy amerických dolárov a je veľmi napínavé sledovať, čo bude ďalej nielen s TenX-om, ale s celým ekosystémom okolo blockchainu.

 

V čom je táto kniha iná než ostatné knihy o kryptomenách?

 

Okrem zrozumiteľného jazyka si pri svojej snahe pochopiť kryptosystém určite všimneš niekoľko vecí:

•      Je veľmi ťažké rozhodnúť sa, kde začať. Táto jednoducho a zrozumiteľne písaná kniha sa snaží podať celú tému čo najjednoduchšie. Prví používatelia majú väčšinou technické základy. Preto sú vysvetlenia pre laikov často mätúce. Ako lekár mám skôr vedecké základy, čo mi umožňuje vysvetľovať zložité koncepty jednoducho, a napriek tomu zachytiť podstatu. A o to podľa mňa ide: podať veci čo najjednoduchšie.

•      Niektorí odborníci na ekosystém kryptomien nie sú súčasťou systému. Podávajú informácie len zvonku. Je obrovský rozdiel, či je človek vnútri alebo vonku. Preto je pre mňa veľmi dôležité nielen napísať túto knihu, ale budovať v kryptosystéme svoj vlastný podnik.

•      Niektorí ľudia o sebe tvrdia, že sú experti na blockchain, aby tak svojim nasledovníkom vsugerovali vlastný názor. Ak ľudia nepoznajú systém dostatočne, môžu sa stať obeťou podvodníkov. Ja v tejto oblasti presadzujem čo najtransparentnejšie vzdelávanie.

 

 Samozrejme ma teší, keď ľudia využívajú produkty a služby môjho podniku, no hlavným cieľom je priblížiť tento vzrušujúci ekosystém jeho používateľom. Dávaj preto pozor, koho nasleduješ a počúvaš.

 

•      Mnohí samozvaní prognostici sa venujú len jednej téme a nepozerajú sa na kryptomeny zo širšej perspektívy. Vyberú si jednu kryptomenu alebo projekt – a čokoľvek iné je podľa nich nesprávne alebo zlé. Pravá ideológia blockchainu však siaha oveľa ďalej. Podľa mňa ide o myšlienku spojenia  decentralizovaného systému – čoskoro sa dozvieš čo to vlastne znamená – s centralizovaným svetom. Musí ísť o kombináciu, žiadne buď – alebo. Sám seba nevnímam ako fanatika, ktorý sa ťa snaží presvedčiť o jednom jedinom coine alebo tokene. Mojím cieľom je, aby si spoznal tento ekosystém ako celok.

      

 

 

 

 

                     Jednoducho                                  Komplexne

Obr. 1

 

Som rád, že sa ti táto knižka dostala do rúk, a ubezpečujem ťa, že práve ona ti najviac pomôže k tomu, aby si bol #CRYPTOFIT.

 

Ak sa chceš o mne dozvedieť viac, navštív moju stránku (www.julianhosp.de). O tom, čo robím v TenX-e, sa dozvieš tu: www.tenx.tech. Ak by si si chcel prečítať knihu o mojom živote pred stretnutím s kryptomenami, vyhľadaj si na Amazone „25 Geschichten für mein Jüngeres Ich“, resp. „Grenzenlos Erfolgreich“, ak sa chceš dozvedieť, čo znamenajú radikálne názory.

 

Najnovšie informácie nájdeš sa sociálnych sieťach:

www.facebook.com/julianhosp (veď vieš … Facebook ;-)

www.facebook.com/tenxwallet (veci k TenX-u)

www.twitter.com/julianhosp (príval nápadov na zamyslenie)

www.linkedin.com/julianhosp (veľa profesionálnych príspevkov k téme)

www.xing.com/julianhosp (ako LinkedIn, ale v nemčine)

www.youtube.com/julianhosp (každý týždeň videá v nemčine)

www.youtube.com/tenxwallet (každý týždeň videá v angličtine)

www.instagram.com/julianhosp (súkromné obrázky)

www.julainhosp.com/podcast (nemecký Kryptoshow-podcast)

 

Máme tri skvelé komunity, ktoré by si mal určite navštíviť, ak chceš stretnúť ľudí, ktorí zmýšľajú rovnako. Táto je dôležitá práve pre tento dynamický ekosystém: nemecká facebooková komunita na otázky a odpovede: www.facebook.com/groups/kryptoganzeinfach

Anglická facebooková komunita na otázky a odpovede: www.facebook.com/groups/cryptofit

Nemecká & anglická komunita pre TenX na http://chat.tenx.tech

 

[TIP]

Kým budeš čítať ďalej – stiahol si si už dvadsaťstranový pracovný zošit vrátane zhrnutia všetkých kapitol? Potrebuješ ho kvôli naj­aktuálnejším informáciám a aby si ešte lepšie pochopil obsah tejto knihy: www.cryptofit.community/arbeitsbuch

 

Dosť bolo o mne, teraz musíš byť #CRYPTOFIT ty. :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KAPITOLA 1 – OD ZLATA

KU KRYPTOMENÁM

 

 

Pravdepodobne by si sa teraz najradšej vrhol rovno do investovania a zarábania peňazí. No ak chceš raz a navždy pochopiť koncept kryptomien a blockchainu a utvoriť si vlastný obraz, musíme začať od základov. V prvom rade musíš chápať, čo vlastne sú peniaze. Neboj sa, je to napínavejšie, ako si pravdepodobne myslíš.

 

Čo sú peniaze?

Peniaze môžeme opísať ako zvláštny druh energie. Nie taký, o ktorom hovoria vedci, tu ide o to, že peniaze v podstate uložia hodnotu, uchovajú ju a potom ju vydajú. Túto hodnotu alebo energiu je potom možné premeniť na čokoľvek, napr. na služby či iné produkty.

 

[DÔLEŽITÉ]

Peniaze v najčistejšej forme musia spĺňať tri kritériá:

1.    Prostriedok na uchovanie hodnoty

2.    Prenosné médium

3.    Zúčtovacia jednotka

 

Čo je mena?

 

Používatelia peňazí sa v podstate spoliehajú na to, že tieto tri kritériá fungujú. Vtedy ich uznajú za peniaze. Rôzne skupiny vytvárajú vlastné druhy peňazí, ktoré označujeme ako meny.

 

Peniaze sú koncept, mena je samotná realizácia.

 

Ako funguje zlato ako peniaze?

Možno vieš, že tieto meny ako rôzne formy peňazí prešli za posledné stáročia obrovskou zmenou: od fyzických mincí a papierov spred tisícročí až k digitálnym verziám v posledných rokoch. Obchodovanie s tovarom ako zvieratá, soľ, cukor atď. sa začalo približne v roku 10 000 p. n. l. Tovar sa

vtedy priamo používal ako „mena“. Okolo roku 2 000 pred Kristom sa ako „peniaze“ začalo používať zlato. Príčinu môžeme pochopiť za pomoci troch uvedených kritérií: zvieratá, kamene či mnohé iné veci skrátka nie sú vhodné, ťažko sa prepravujú a pomerne komplikovane sa merajú či porovnávajú.

 

Používanie zlata ako najstaršej známej meny malo oproti iným tovarom niekoľko zásadných výhod. Zlato spĺňa uvedené kritériá pre peniaze vďaka týmto vlastnostiam:

 

1.    Zlato je vzácne a nedá sa reprodukovať. Nerastie na stromoch. Získať ho zo zeme si vyžaduje námahu a vytvára náklady. Iné tovary ako zvieratá, cukor či soľ toto kritérium nespĺňajú bezvýhradne. Zlato nemôže zomrieť ani sa zmeniť, ani človek ho nedokáže zmeniť. Áno, môžeme z neho vyrábať šperky, ale stále je a zostane zlatom. Zlato je teda dobrý prostriedok na uchovanie hodnoty, najmä preto, že je vzácne a nemení sa.

 

2.    Zlato sa dá dobre prepravovať. Má veľmi vysokú hustotu a nezaberá veľa miesta. Je to obrovská výhoda v porovnaní napríklad s chovom dobytka, preto je zlato dobrým prenosným médiom.

3.    Zlato je zameniteľné. To znamená, že jedna unca čistého zlata je rovnaká ako iná unca čistého zlata. Neexistuje unca, ktorá má väčšiu či menšiu hodnotu. Dve polunce zlata majú rovnakú hodnotu ako jedna celá unca. Vďaka tomu je obchodovanie oveľa jednoduchšie, a práve to bolo jedným z hlavných dôvodov, prečo ľudia upustili od mušlí či drahých kameňov. Pri diamantoch napríklad existuje pravidlo 3C: colour, cut, clarity (farba, brus, čistota). Tieto tri faktory určujú hodnotu diamantu. To znamená, že dva kamene síce môžu vyzerať rovnako, ale jeden z nich môže byť bezcenný a druhý vzácny. Zlato však nie, a preto funguje ako dobrá zúčtovacia jednotka.

 

Z toho vyplýva:

Ľudia dôverujú zlatu, že funguje ako peniaze.

                 

 

 

    Zlato (vzácne)                   Peniaze na stromoch

Obr. 2

 

Dôvera je najdôležitejším faktorom, keď ide o peniaze, pretože ja akceptujem tvoj kus zlata len vtedy, keď viem, že ho neskôr bude akceptovať aj niekto iný. Tento základný pred­poklad je rozhodujúci a budeme sa k nemu vracať vždy, keď budeme hovoriť o rôznych menách. Nie je známe, kedy presne začali ľudia dôverovať zlatu ako peniazom, no z historického hľadiska mu priniesli túto rolu práve jeho silné charakteristické črty. V priebehu tisícročí, keď zlato fungovalo ako základné platidlo, sa dôvera stala zvykom, a keď sa dnes ľudí opýtame, aké „peniaze“ sú najlepšie, často odpovedajú, že „zlato“. Čo by si odpovedal ty? Čoskoro však zistíme, že zlato vôbec nie je také dobré, ako sme si pôvodne mysleli.

 

Aká je hodnota samotného zlata?

Zlato samo osebe nemá ŽIADNU hodnotu. Nemôžeme ho zjesť, vypiť ani použiť na nič, čo je nevyhnutné pre život. Hodnota zlata sa odvíja od dôvery v jeho históriu: zlato nepríde o svoje charakteristické vlastnosti, na základe ktorých po tisíc­ročia fungovalo ako peniaze, a bude to tak aj naďalej, aj keď samo osebe nemá hodnotu.

 

Toto je zásadný poznatok, najmä keď hovoríme o ďalších menách, ktoré my ľudia inštinktívne zaraďujeme až za zlato. Musíme si úprimne položiť otázku, prečo je táto mena „horšia“, a nesmieme sa pritom uspokojiť s odpoveďou, že sme si na to zvykli. „Aj keď to tak bolo odjakživa, nemusí to tak zostať navždy“ tu platí len čiastočne. Asi po 3 500 rokoch, čo sa zlato používalo ako základná mena (od roku 2 000 p. n. l. do 1 500 n. l.) si ľudia uvedomili niekoľko nevýhod zlata, ktoré však neboli zrejmé na prvý pohľad:

 

1.    Zlato ako čistý materiál je síce vzácne, no našlo sa dosť falšovateľov, ktorí doň primiešavali lacnejšie materiály, ako napr. meď, aby tak mohli „namnožiť“ zlaté mince. Priemerný občan mohol len veľmi ťažko zistiť, do akej miery je zlato čisté (čiže akú má hodnotu). Za tisícky rokov ľudia zistili, že zlato predsa len nie je až takým dobrým prostriedkom na uchovanie hodnoty, ako si pôvodne mysleli.

 

2.    Zlato je neuveriteľne ťažké a pôvodne ho práve preto akceptovali ako platidlo, keďže si nevyžadovalo veľa miesta. No možno existuje niečo ľahšie, čo by takisto zaberalo len málo miesta, pretože ľudia začali vnímať určité nevýhody zlata ako prenosného média.

 

3.    Tretím bodom bol problém zlato deliť. Dve polunce zlata majú síce rovnakú hodnotu ako jedna celá unca, no ako dostanem z jednej celej unce dve polovice? To už nebolo také ľahké, preto ľudia hľadali lepšiu zúčtovaciu jednotku.

 

Čo sú papierové peniaze viazané na zlato?

Približne v 15. storočí vynašli ľudia novú menu: papierové peniaze viazané na zlato. Papier sám osebe nebol vzácny, no dal sa jednoducho deliť, a keď ho vyrobili dostatočne komplikovane, bol aj odolnejší voči falšovaniu. Ak však mal mať tento papier hodnotu, musel byť prepojený so zlatom vo forme úpisu. Keď si do banky priniesol uncu zlata, dostal si jedinečný úpis, ktorý potvrdzoval, že toto zlato vlastníš. Namiesto toho, aby si použil zlato ako peniaze, si potom mohol používať úpis ako novú menu aj so všetkými jej výhodami. Pozrime sa v skratke na tri charakteristické vlastnosti tejto meny, aby sme zistili, či by mohla fungovať ako peniaze:

 

1.    Papier sám osebe nie je vzácny, no keďže je viazaný na zlato, dá sa vyrobiť len tak rýchlo, ako rýchlo sa v zemi nájde zlato. Preto je vzácny. Zároveň je ťažšie sfalšovať papier než zlato, a preto je lepším prostriedkom na uchovanie hodnoty.

 

2.    Kus papiera je oveľa ľahší, a predsa nie väčší než spomína­ná unca zlata. Preto je vhodnejším prenosným médiom.

 

3.    Úpisy sa dali vydávať v menších jednotkách, než je unca zlata, a preto boli ešte lepšou zúčtovacou jednotkou ako zlato.

 

Výhody boli jasné: Úpisy boli jednoznačne lepšou menou než zlato, a preto bola hračka presvedčiť občanov, aby novej papierovej mene, ktorá vyjadrovala hodnotu zlata, začali dôverovať. Rozhodujúca bola práve dôvera, pretože len tak sa mohli v nasledujúcich storočiach presadiť papierové peniaze.

 

Čo sú FIAT peniaze?

Keď sa dnes pozrieš na papierové peniaze, možno si kladieš otázku, prečo toľkí ľudia tvrdia, že tieto peniaze sú „horšie“ ako zlato, keď sme práve opísali, aké sú skvelé. Všetko spočí­-va v triku z dvadsiatych rokov 20. storočia, ku ktorému došlo 450 rokov po zavedení úpisov: centrálne banky na celom svete upustili od tzv. zlatého štandardu, podľa ktorého bol každý úpis viazaný na kus zlata, a začali tlačiť papierové peniaze vo veľkom. Myšlienka bola jednoduchá: Väčšina ľudí totiž aj tak nikdy nemala v úmysle svoje úpisy vymeniť späť za zlato. Prečo by nemohli peniaze jednoducho rozmnožiť, keď im ľudia slepo dôverujú?

 

Dnes, po takmer 60 rokoch, o tom vie len málokto: tvoja mena, či už euro alebo švajčiarsky frank, už nemá so zlatom absolútne nič spoločné. Odborníci nazývajú tieto nové peniaze fiat peniazmi. Nemajú nič spoločné s automobilovou značkou Fiat, len podčiarkujú fakt, že už NEJDE o úpis za zlato, ale výlučne o dôveru centrálnej banke, že tieto peniaze opätovne prijme. Toto je to najpodstatnejšie, pretože sa vynára ďalšia otázka:

 

Čo je dôvera v peniaze?

Väčšina ľudí si myslí, že dôvera v peniaze závisí od toho, či peniaze sú alebo nie sú kryté zlatom. Je to však pravda len sčasti, pretože ani zlato samo osebe nemá žiadnu vnútornú hodnotu. Dôvera v zlato je založená na tom, či mena spĺňa spomínané tri charakteristiky alebo nie. Zlato ich spĺňa, a preto ho vnímame ako určitý štandard. Úpisy viazané na zlato (NIE kryté zlatom, pretože samotné zlato tiež nie je ničím kryté) sú tiež dobrou menou. Vďaka triku centrálnych bánk, ktoré prevzali úplnú kontrolu nad menou, sa však uvedené tri body úplne menia:

1.    Prostriedok na uchovanie hodnoty: Nové fiat peniaze sú dobrým prostriedkom na uchovanie hodnoty len vtedy, keď centrálna banka nezačne len tak tlačiť nové peniaze. Ty ako občan to robiť nemôžeš, preto sa dôvera v túto charakteristickú vlastnosť zakladá iba na tom, že banky a štáty s týmito peniazmi hospodária rozumne. Vo väčšine prípadov sa tak deje, čo však v prípade, že niektorý štát spôsobí infláciu (tlačí nové a nové peniaze)? Možno si už niekedy počul, že ročná inflácia je 4 – 5% ročne – to znamená, že tvoje peniaze majú každý rok o 4 – 5% nižšiu hodnotu. Keďže ty sám nemôžeš tlačiť nové peniaze, hodnota tvojich peňazí klesá, a preto môžu byť fiat peniaze dobrým, ale aj zlým prostriedkom na uchovanie hodnoty. Závisí to len a len od centrálnej banky.

 

2.    Prenosné médium: V porovnaní s úpismi sa v tomto bode nič nezmenilo.

 

3.    Zúčtovacia jednotka: Ani tu sa v porovnaní s úpismi nič nezmenilo.

 

Spolu s fiat peniazmi sa po prvý raz objavila centralizácia.

 

Čo je centralizácia?

Centralizácia znamená, že niečo určuje jediná centrálna inštitúcia, napr. vláda alebo centrálna banka, a nie čosi decentralizované ako zlato, o ktorom nemôže nikto len tak rozhodovať.

 

                          Centralizácia                       Decentralizácia

 

 

 

Obr. 3

Aby peňažný systém fungoval, musia byť upravované tieto tri veci:

 

1.    prístup k peniazom

2.    odosielanie a prijímanie peňazí

3.    množstvo peňazí

 

V prípade zlata boli tieto tri veci regulované decentralizovane. Zodpovedný nebol nikto, a zároveň každý. Pri fiat peniazoch je za tieto tri body zodpovedná centrálna banka každej vlády. Dôvera vo fiat peniaze sa tak v porovnaní so zlatom alebo naň viazanými úpismi úplne zmenila: Namiesto toto, aby sme verili, že mena bude schopná fungovať ako peniaze, ako to vidíme z histórie, dnes musíme dôverovať len jednej centrálnej organizácii. Vo väčšine prípadov je to v poriadku, no ako ukazuje história napr. na príklade ríšskej marky či iných, „väčšinou“ NEZNAMENÁ „vždy“.

 

Centralizácia sa posunula ešte ďalej, keď sa peniaze na prelome tisícročí čoraz viac digitalizovali. V porovnaní s obchodom so skutočnými zvieratami alebo zlatom je oveľa pohodlnejšie iba meniť čísla na obrazovke, no digitálne peniaze majú stále jeden podstatný nedostatok: Rozmnožovanie zvierat alebo zlata, aby ste ho získali viac, nie je jednoduché a vyžaduje si námahu alebo čas. Tlač ďalších papierových peňazí je podstatne rýchlejšia, samozrejme, pokiaľ ste zodpovednou centrálnou organizáciou. No znásobiť digitálne peniaze na displeji je rovnako jednoduché ako pridať niekoľko núl ku stavu na účte.

Čím viac sa peniaze digitalizovali, tým viac sa centralizovali. Centrálna inštitúcia rozhoduje o tom, kto si môže založiť účet, aké sú limity prevodov, alebo aký vysoký či nízky je zostatok majiteľa účtu. Keby to tak nebolo, každý účastník by mohol znásobovať peniaze vo vlastnom počítači, ako sa mu zachce. So zlatom alebo fyzickými peniazmi by to nebolo možné, pretože čokoľvek fyzické sa nedá len tak ľahko „skopírovať“.

Vo väčšine prípadov je úplne v poriadku, ak je zodpovednosť v rukách jednej centrálnej inštitúcie. Pokiaľ jej ľudia dôverujú a ona svoju moc nezneužíva, majú digitálne peniaze svoje prednosti:

 

•      Náklady na uskladnenie a prepravu sú v porovnaní s fyzickými tovarmi výrazne nižšie.

•      Ak máš 100-eurovú bankovku, nemôžeš ju len tak rozdeliť napoly, aby si získal dve päťdesiatky. Digitálne peniaze rozdelíš na dve menšie časti jednoducho.

•      Digitálne peniaze sú oveľa rýchlejšie ako fyzické.

•      Pridávanie ďalších akceptačných miest (platobných terminálov) je jednoduchšie, pretože sa výmena rôznych mien musí realizovať na technickej, a nie na fyzickej úrovni.

 

Centrálne inštitúcie však v tomto centralizovanom systéme rozhodujú o tom,

 

•      kedy smieš siahnuť na svoje peniaze (napr. od pondelka do piatka od 9.00 do 17.00)

•      koľko zaplatíš, aby si mohol siahnuť na svoje peniaze (poplatky za výbery a prevody)

•      koľko peňazí môžeš mať kedykoľvek k dispozícii (limity prevodov a výberov)

•      kto má reálne prístup k peňažnému systému (miliardy ľudí na celom svete napríklad nemajú prístup k bankovému systému)

•      koľko peňazí máš reálne na účte (existuje dosť krajín, aj krajín prvého sveta, v ktorých sa stavy na účtoch znižujú alebo sa účty zmrazujú; napr. Cyprus, Grécko atď.)

•      aké je skutočné množstvo peňazí (inflácia, deflácia, úrokové sadzby atď.)

•      a podobne.

 

Práve preto si veľa ľudí kladie otázku, či je táto dôvera k centrálnej banke opodstatnená a či nie je možné mať síce digitálny (čiže nie fyzický) menový systém so všetkými jeho výhodami, ktorý by však nepotreboval žiadnu centrálnu stranu so všetkými jej negatívami. Ako teda konkrétne vyzerá decentralizovaný systém?

 

Čo je decentralizácia?

Decentralizovaný systém:

1.    Je absolútne otvorený pre každého, kto sa chce doň zapojiť.

2.    Je úplne bez hraníc.

3.    Je prístupný 24 hodín denne 7 dní v týždni.

4.    Má jasné pravidlá, ktoré môže každý vidieť a riadiť sa nimi.

5.    Je absolútne dôveryhodný, pretože treba dôverovať len samotnému systému, a nie centrálnej strane.

6.    Nedá sa len tak ľahko hacknúť, pretože peniaze nemá jediná centrálna strana.

7.    Je ešte bezpečnejší pred krádežou, pretože ponúka možnosť viacnásobného podpisu (multi signature). Nie je to trezor, ktorý musí človek hacknúť, ak chce z neho ukradnúť zlato, digitálne peniaze môže uložiť na rôznych miestach po celom svete, a tie by sa potom museli hacknúť naraz (viac si o tom povieme neskôr).

 

Aj keď to znie dobre, musíme decentralizovaný systém porovnať so „zlatým štandardom“, aby sme zistili, či by skutočne mohol fungovať ako mena:

 

1.    Prostriedok na uchovanie hodnoty: Toto je dosť problém, pretože ak nie je zodpovedný nikto, každý účastník môže jednoducho tlačiť nové peniaze. Nikto nemôže druhého kontrolovať. Množstvo peňazí nie je regulované, peniaze NIE sú vzácne, ide preto o zlý prostriedok na uchovanie hodnoty.

2.    Prenosné médium: Vynikajúce, pretože je digitálne.

3.    Zúčtovacia jednotka: Vynikajúca, pretože je digitálna.

 

Dôvera v túto novú decentralizovanú menu:

 

Dôvera môže vzniknúť len vtedy, ak je možné vyriešiť základné body peňažného systému, ako je „zásobovanie peniazmi“, „prístup“ a „prijímanie a odosielanie“, a nie vytváranie peňazí z ničoho. Práve toto je dôvod, prečo sa doteraz používali centrálne kontrolné miesta. Ak by sme však našli riešenie, mali by sme „takmer dokonalý systém“. Ľudia sa dlho snažili vyriešiť tento „nedostatok“ decentralizovaného systému, v ktorom v podstate nikto nie je zodpovedný. V nasledujúcej kapitole sa dočítaš, že sa to podarilo v roku 2008.

 

 

PRACOVNÝ ZOŠIT

 

Na konci každej kapitoly by si si mal v pracovnom zošite preštudovať zhrnutie toho,
čo si sa mal v tejto kapitole naučiť. Ak si si ho ešte nestiahol, mal by si to urobiť teraz.
Pomôže ti ešte lepšie pochopiť obsah a nájdeš v ňom najaktuálnejšie informácie: www.cryptofit.community/arbeitsbuch

 

Tu je príklad z pracovného zošita k tejto kapitole:

 

Čo sú peniaze?

Čo je mena?

Ako funguje zlato ako peniaze?

Aká je vnútorná hodnota peňazí?

Čo sú papierové peniaze viazané na zlato?

Čo sú fiat peniaze?

Čo je dôvera v peniaze?

Čo je centralizácia?

Čo je decentralizácia?