© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Projekt šťastia

Projekt šťastia

Šťastie je nákazlivé. Rovnako ako Projekt šťastia.

V jedno upršané popoludnie dostala Gretchen Rubinová vnuknutie na najnepravdepodobnejšom mieste – v mestskom autobuse. Uvedomila si, že „dni sú dlhé, ale roky krátke. Čas plynie a ja sa nedokážem dostatočne sústrediť na veci, na ktorých mi záleží.“ Rozhodla sa zasvätiť jeden rok vlastnému Projektu šťastia. Živým a pôsobivým opisom jedného roka si Rubinová vydobýja miesto medzi autormi memoárových bestsellerov Julie and Julia, The Year of Living Biblically a Eat, Pray, Love (Jedz, modli sa a miluj, Tatran 2010). Ide k podstate veci a s humorom zaznamenáva svoje zážitky. Za dvanásť mesiacov vyskúšala odveké múdrosti, otestovala zistenia súčasného výskumu a v otázke šťastia čerpala rady aj z masovej kultúry.

  • ISBN: 978-80-222-0592-4
  • EAN: 9788022205924
  • Počet strán: 230
  • Väzba: tvrdá s prebalom
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 147 x 229 mm

11,90 € Doporučená cena

Anotácia

Rubinová nemala možnosť všetko nechať tak a v skutočnosti to ani nechcela. Jej cieľom bolo zlepšiť svoj život taký, aký bol. Každý mesiac pracovala na inej skupine predsavzatí, napríklad: preukazuj lásku, popros o pomoc, viac sa zabávaj, založ si zápisník vďaky, zabudni na výsledky. Zahĺbila sa do zásad, ktoré hlásajú všetci odborníci od Epikura cez Thoreaua, Oprah Winfreyovú, Martina Seligmana po dalajlámu, aby zistila, čo funguje a čo nie.
Jej závery občas prekvapujú. Zisťuje, že šťastie sa za peniaze kúpiť dá, ak ich míňame s rozumom, že novosť a vysoké ciele sú silným prameňom šťastia, že odmeňovanie samého seba veci skôr zhoršuje, že ventilovanie negatívne pocity v skutočnosti nezmierňuje, že aj tá najmenšia zmena môže spôsobiť veľký rozdiel – nech už ide o praktické veci, alebo o seriózne.
Projekt šťastia je napísaný očarujúcim a dôvtipným štýlom, povznášajúco a zároveň zábavne, núti k uvažovaniu, ale číta sa podmanivo ľahko. Z knihy priam sála nadšenie Gretchen Rubinovej a po pár kapitolách pocítite inšpiráciu začať vlastný Projekt šťastia.

Recenzie

Šťastie je nákazlivé. Rovnako ako Projekt šťastia. Stačí, aby ste si raz prečítali rozprávanie Gretchen Rubinovej o roku strávenom hľadaním spokojnosti, a budete chcieť začať vlastný Projekt šťastia, do ktorého zapojíte priateľov a rodinu. Toto jej jedna z mála kníh, ktorá vás prinúti smiať sa aj uvažovať – často na tej istej strane.
Daniel H. Pink, autor knihy A Whole New Mind: Why Right-Brainers Will Rule the Future

Projekt šťastia je úžasná kniha. Gretchen Rubinová vám predvedie, ako byť šťastnejšími. Začať môžete hneď malými konkrétnymi krokmi, ktoré zvládne každý. Dostupných je mnoho stratégií, ale jej objav súvislosti medzi vnútorným šťastím a vonkajším poriadkom je absolútne presný!
Julie Morgensternová, autorka knihy Shed Your Stuff, Change Your Life: A Four-Step Guide to Getting Unstuck

Kniha medzi dalajlámovým The Art of Happiness a Eat, Pray, Love od Elizabeth Gilbertovej, ustavične dopĺňaná poznatkami z najrôznejších zdrojov – od psychológov, románopiscov, básnikov i filozofov. Kniha Gretchen Rubinovej je jednou z tých, ku ktorým sa čitatelia budú znova a znova vracať, aby naplnili vlastné sny o šťastí.
Sonja Lyubomirsky, autorka knihy The How of Happiness: A New Approach to Getting the Life You Want.

Ukážka z knihy

DVANÁSŤ PRIKÁZANÍ

1. Buď Gretchen.
2. Nechaj to tak.
3. Správaj sa tak, ako sa chceš cítiť.
4. Urob to hneď.
5. Buď milá a férová.
6. Vychutnávaj si to celé.
7. Míňaj.
8. Pomenuj problém.
9. Uvoľni sa.
10. Urob, čo treba urobiť.
11. Nebuď vypočítavá.
12. Láska nadovšetko.

Predpokladala som, že Dvanásť prikázaní mi pomôže pri boji s predsavzatiami. Vymyslela som si aj zábavnejší zoznam: Tajomstvá dospelosti. Sú to trpké lekcie, ktorým ma život postupne učil. Neviem celkom, prečo mi trvalo roky, kým som pochopila, že voľne predajný liek naozaj vylieči nádchu. Ale tak to bolo.

TAJOMSTVÁ DOSPELOSTI
Ľudia si nevšímajú tvoje chyby tak veľmi, ako si myslíš.
Požiadať o pomoc je normálne.
Pri rozhodovaní väčšinou nepotrebuješ všetky dostupné informácie.
Konaj dobro, cíť sa dobre.
Je dôležité byť milá ku každému.
Vezmi si sladidlo.
Ak každý deň urobíš trošku, veľa vecí dokončíš.
Mydlo a voda odstránia väčšinu škvŕn.
Porucha sa často odstráni, ak počítač niekoľkokrát zapneš a vypneš.
Ak niečo nemôžeš nájsť, poupratuj.
Môžeš si vybrať, čo budeš robiť.
Nemôžeš si vybrať, čo robíš rada.
Šťastie nemusí vždy sprevádzať pocit šťastia.
Čo robíš každý deň, je dôležitejšie ako to, čo robíš raz za čas.
Nemusíš byť dobrá vo všetkom.
Ak nezlyhávaš, potom sa dosť nesnažíš.
Voľne predajné lieky sú veľmi účinné. Nedovoľ dokonalosti stať sa nepriateľom dobrého.
Čo teší iných, nemusí tešiť teba – a naopak.
Mladomanželia sa v skutočnosti potešia viac, ak svadobný dar vyberieš podľa ich zoznamu.
Svoje deti zásadne nezmeníš tým, že ich budeš stále hrešiť a prihlasovať na krúžky.
Čo (ne)zaseješ, to (ne)budeš žať.

Bavilo ma vymýšľať Dvanásť prikázaní a Tajomstvá dospelosti, ale srdcom projektu šťastia aj tak ostal zoznam predsavzatí. Práve on stelesňoval zmeny, ktoré som v živote chcela uskutočniť. Keď som sa však obzrela naspäť a začala uvažovať o svojich predsavzatiach, zarazil ma ich široký záber. Napríklad január. „Chodievaj skôr spať“ alebo „Pusť sa do nepríjemnej úlohy“ mi nezneli veľmi dramaticky ani pestro či mimoriadne ambiciózne.

Radikálne projekty šťastia iných ľudí, ako napríklad Henryho Davida Thoreaua, ktorý sa presťahoval k Waldenskému jazeru, alebo Elizabeth Gilbertovej, ktorá odišla do Talianska, Indie či Indonézie, ma nadchýnali. Nový začiatok, absolútne naplnenie, skok do neznáma – ich výpravy ma oslňovali a navyše som bola unesená pocitom, že dokázali zanechať každodenné starosti.

Môj projekt bol iný. Nemám dobrodružnú povahu a neplánovala som uskutočniť žiadnu radikálnu zmenu takého druhu. Čo bolo šťastie, lebo by som to nebola schopná urobiť, aj keby som chcela. Mala som rodinu a záväzky, ktoré mi znemožňovali odísť čo i len na víkend, nieto na rok.

A čo je najdôležitejšie, nechcela som zanechať svoj životný štýl. Chcela som ho zmeniť bez toho, aby sa zmenil, nájsť viac šťastia pod vlastnou strechou. Vedela som, že šťastie nenájdem na vzdialenom mieste ani za neobyčajných okolností. Bolo tu a teraz – ako v Maeterlinckovej hre Modrý vták, v ktorej dve deti rok hľadajú modrého vtáka šťastia, až ho nakoniec nájdu po návrate domov – kde na ne stále čakal.