© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Nástroje titanov

Nástroje titanov

Stratégie, pravidlá a návyky miliardárov, ikon a najvýkonnejších osobností na svete

Tim Ferriss svojou kultovou knihou Štvorhodinový pracovný čas prekonal všetky očakávania, pokiaľ ide o ekonomické publikácie ,a stal sa najpredávanejším autorom v mnohých krajinách. Zažil navlas rovnaký osud ako Rowlingová s Harrym Potterom– rukopis odmietlo vyše dvadsať vydavateľstiev a keď vyšiel, publikáciu nestíhali dotláčať. Pokladajú ho za jedného z najinovatívnejších biznismenov a jeho vplyvnú internetovú reláciu The Tim Ferriss Show si do dnešného dňa stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí. Tim Ferriss v Nástrojoch titanov ponúka to najlepšie z najlepšieho, čo odznelo v jeho vyše 200 hodinovom vysielaní Podcastu. Vo svojej šou spovedá špičkových športovcov, hercov, podnikateľov či lekárov, pýta sa na ich rituály, tajomstvá úspechu, stravovacie návyky a narábanie s financiami. V hlavných kapitolách sa sústreďuje na zdravie, múdrosť a financie. Do objemnej publikácie by sa zmestilo 20 bežných kníh, takže sa nedá prečítať za niekoľko dní. Treba si dopriať čas, prehrýzť sa cez niekoľko sto strán a porozmýšľať, či prečítané vieme zužitkovať aj sami vo svojom živote. Nástroje titanov nám môžu život nesmierne uľahčiť, ale aj nesmierne skomplikovať, ak si toho naberieme príliš veľa na plecia. Tim prináša zaujímavú myšlienku, že neexistujú fixné pravdy. Správne alebo zavádzajúce rady, dobré či zlé, je na vôli každého čitateľa, aby si vybral, čo mu vyhovuje a čo by mu pomohlo k lepšiemu, ľahšiemu a úspešnejšiemu životu. Nezvyčajné názory a náhľady, rozličné uhly pohľadov, účinné ranné rituály, prospešné cvičenie, potravinové doplnky, mozgový tréning , umenie povedať nie a množstvo iných veľmi užitočných rád. Výpovede jednotlivých osobností si často protirečia a je len na čitateľovi, aby sa rozhodol.

  • ISBN: 978-80-222-0889-5
  • EAN: 9788022208895
  • Počet strán: 704
  • Väzba: tvrdá väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 175x229 mm
  • Dátum vydania: 28.11.2017
  • Žáner: MOTIVAČNÁ LITERATÚRA/ Úspech

27,90 € Doporučená cena

O knihe

V knihe nájdete návody, ako dosiahnuť zdravie, bohatstvo a múdrosť.

Tim Ferris – najpredávanejší autor rebríčka bestsellerov New York Times – za posledné dva roky zozbieral odporúčania a metódy od najúspešnejších ľudí z celého sveta. Upravená verzia poznámok, tipov a trikov, ktoré mu pomohli zdvojnásobiť svoj príjem, zvýšiť flexibilitu či prehĺbiť pocit šťastia, teraz vychádza v podobe knihy NÁSTROJE TITANOV.

POPRI STOVKÁCH POSTUPOV SA NAUČÍTE AJ:

·         Ako sa ráno optimálne „nastaviť“ podľa postupov Tonyho Robbinsa

·         Ako v živote „prejsť do útoku“ ako miliardár a úspešný investor Chris Sacca

·         Ako Arnold Schwarzenegger využíva metódy psychologickej vojny... a ako zarobil milióny ešte pred začiatkom svojej hereckej kariéry

·         Ako „Hollywoodsky čarodejník“ Robert Rodriguez premieňa nedostatky na výhody

·         Ako prekonať neúspech a zlyhanie podobne ako bývalý člen elitnej jednotky Navy SEAL, Jocko Willink

·         Ako prekonať strach a vybudovať si sebavedomie ako Jamie Foxx

·         Ako vyhľadávať príležitosti a otestovať ich pod stresom ako slávny podnikateľ Marc Andreessen

·         Ako klásť správne otázky ako úspešný autor Malcolm Gladwell, ktorý predáva svoje knihy v neuveriteľných nákladoch

·         Ako legendárny hudobný producent Rick Rubin využíva saunu a drobné domáce úlohy

·         Ako komediant Mike Birbiglia prinútil prezidenta Obamu povedať „hovno“ (a ako komunikovať so slávnymi osobnosťami)

·         Ako prekonať tvorivé bloky pri kreatívnej práci ako Paulo Coelho, autor Alchymistu (z ktorého sa predalo viac ako 60 miliónov výtlačkov)

·         Ako slávna učiteľka meditácie Tara Brachová prijíma a využíva negatívne emócie.

·         Ako si vytvoriť psychickú odolnosť pomocou troch metód generála na dôchodku Stanleyho McChrystala.

·         Ako jeden z prvých zamestnancov firmy Google Chade-MengTan objavil tajomstvo šťastia.

 

A omnoho viac. 

Recenzie


Ukážka z knihy

PREDSLOV

 

 

Nevypracoval som sa úplne sám.

Zakaždým, keď prednášam na nejakej obchodnej konferencii, študentom alebo odpovedám na otázky v rámci Reddit AMA (Ask Me Anything – spýtajte sa ma na čokoľvek), sa niekto vyjadrí v zmysle, že za svoj úspech vďačím sám sebe.

„Guvernér, guvernátor, Arnold, Arnie, Schwarzie, šnicel či rakúsky dub (oslovenie závisí od toho, kde prednášam), ktorý sa sám vypracoval od piky, aký je váš návod na úspech?“

Potom sú šokovaní, lebo síce poďakujem za kompliment, no zdôrazním, že to nie je pravda: „Nevypracoval som sa úplne sám. Za pomoc vďačím aj druhým.“

Je pravda, že som vyrastal v Rakúsku v dome bez poriadnej inštalácie. Tiež je pravda, že som imigroval do Ameriky a nemal som nič okrem jednej tašky do posilňovne. Platí aj, že kým som po prvý raz vytasil meč v Barbarovi Conanovi, pracoval som ako murár a investoval do realít, vďaka čomu som zbohatol.

Pravdou však nie je, že je to len moja zásluha. Tak ako ostatní aj ja som na svojej ceste za úspechom kráčal na pleciach velikánov.

Svoj život som vystaval na základoch, ktoré som nadobudol od rodičov, trénerov a učiteľov, všetkých láskavých ľudí, ktorí mi svojho času požičali gauč alebo miestnosť vo fitku, aby som mal kde prespať, mentorov, ktorí sa so mnou delili o múdrosť a rady, idolov, ktorí ma motivovali zo stránok časopisov (a neskôr aj osobne).

Mal som veľké plány a oheň v žilách. Nedosiahol by som však vôbec nič – nebyť mojej mamy, ktorá mi pomáhala s úlohami (a keď sa mi nechcelo učiť sa, nebála sa mi aj plesnúť), otca, ktorý mi prízvukoval, aby „zo mňa niečo bolo“, učiteľov, ktorí ma učili predávať, či trénerov, ktorí ma naučili základy vzpierania.

Keby som nikdy nevidel časopis s Regom Parkom na titulke a neprečítal si o jeho ceste od víťaza súťaže Mr. Universe k stvárneniu Herkula na filmovom plátne, možno by som doteraz jódloval v rakúskych Alpách. Vedel som, že chcem odísť z Rakúska a že práve v Amerike mi bude najlepšie, ale až Reg ma naozaj naštartoval a pomohol mi nájsť ten správny smer.

Joe Weider ma priviedol do Ameriky, vzal ma pod svoje ochranné krídla a pomáhal s mojou kariérou kulturistu. Tiež ma učil o podnikaní. Lucille Ballová zariskovala a zavolala ma zahrať si vo filme, ktorý sa dá považovať za môj prvý veľký hollywoodsky úspech. A v neposlednom rade – bez pomoci 4 206 284 obyvateľov Kalifornie by som sa nikdy nestal guvernérom.

Ako by som si teda mohol dovoliť tvrdiť, že som sa vypracoval sám? Ak by som to urobil, znamenalo by to, že neprikladám žiaden význam ľuďom a radám, ktoré ma dostali tam, kde teraz som. Tiež to vyvoláva nesprávny dojem – že je možné uspieť úplne sám.

Ja som to nedokázal. A je dosť pravdepodobné, že ani vám sa to nepodarí.

Všetci potrebujeme palivo. Bez pomoci, rád a inšpirácie od iných sa kolieska v našej mysli zaseknú a my nebudeme vedieť ako ďalej. Ja som mal šťastie, lebo som v každom štádiu svojho života našiel mentorov a vzory. Mal som šťastie, že som ich stretol skutočne veľmi veľa. Od Joa Weidera po Nelsona Mandelu, od Michaela Gorbačova po Muhammada Aliho, od Andyho Warhola po Georgea H. W. Busha – nikdy som sa nehanbil opierať sa o múdrosť a dobré rady druhých. Tie potom prilievali olej do ohňa, ktorý ma poháňal.

Asi ste už počúvali Timove podcasty. (Osobne odporúčam hlavne ten s očarujúcim kulturistom s rakúskym prízvukom.) Svoju reláciu využil, aby sprostredkoval múdrosť rôznorodých osobností šoubiznisu, športu či podnikateľského sveta. Stavím sa, že ste sa od nich niečo naučili, a povedal by som, že to často bolo niečo, čo ste vôbec nečakali.

Užitočné ranné návyky, náhľad na svet, tipy na tréning alebo len motivácia stráviť dni čo najlepšie – verím, že na svete neexistuje nikto, kto by neprofitoval z trošky pomoci zvonku.

Ja som k svetu odjakživa pristupoval ako k veľkej učebni a nasával som lekcie a príbehy, aby ma mohli poháňať na ceste vpred. Dúfam, že aj vy to urobíte.

Neexistuje nič horšie, ako keď si myslíte, že už viete dosť.

Nikdy sa neprestaňte učiť. Nikdy.

Preto ste si kúpili aj túto knihu. Viete, že bez ohľadu na štádium, v ktorom sa práve nachádza váš život, určite prídu chvíle, keď využijete motiváciu zvonka a iný pohľad na vec. Prídu chvíle, keď nebudete poznať odpoveď, nenájdete chuť a vôľu pokračovať a budete musieť hľadať mimo seba.

Priznať, že na to sám nestačím, je dovolené. Lebo ani ja by som to určite nedokázal sám. To predsa nedokáže nikto.

Tak obráťte stránku a niečo sa naučte.

Arnold Schwarzenegger

 

 

 

ZAČNITE TU – AKO POUŽÍVAŤ

TÚTO KNIHU

 

 

„Z okraja uvidíte také veci, ktoré sa z centra diania vidieť nedajú. Veľké veci,

o ktorých sa vám ani len nesnívalo – ľudia na hrane ich vidia ako prví.“

Kurt Vonnegut

 

„Rutina je u inteligentných ľudí znakom ambícií.“

W. H. Auden

 

Som posadnutý písaním poznámok.

Presnejšie – už od osemnástky si zapisujem skoro každý tréning. Asi 2,5 metra priestoru na policiach u mňa doma zaberajú nahusto uložené zošity a poznámkové bloky. A to je len jedna téma. Mám ich na tucty. Niektorí by asi povedali, že je to obsedantno-kompulzívna porucha, iným by sa to zase zdalo ako úplná strata času. Ale ja to vidím inak – je to jednoducho zbierka receptov na môj život.

Snažím sa dosiahnuť stav, že sa niečo raz naučím a potom to už navždy používam.

Povedzme, že narazím na svoju fotku z 5. júna 2007 a napadne mi: „Keby som tak vyzeral aj teraz.“ A prečo by som nemohol? Stačí otvoriť zaprášený zošit z roku 2007, prejsť si 8 týždňov zápiskov o tréningoch a stravovaní pred 5. júnom, zopakovať ich a voilà – vyzerám presne ako moje mladšie ja (o. k., okrem vlasov). Nie vždy je to až také jednoduché, ale poväčšine áno.

Táto kniha, tak ako všetky moje knihy, je zbierkou receptov na dosahovanie dobrých výkonov. Pôvodne som ich zozbieral pre svoju vlastnú potrebu. A vidíte, v jednom je predsa len iná – nikdy som ju neplánoval vydať.

––––––––––––

Pri písaní tohto úvodu sedím v parížskej kaviarni s výhľadom na Luxemburské záhrady blízko ulice Sv. Jakuba, Rue Saint-Jacques. Je to asi najstaršia ulica v Paríži a má nesmierne bohatú literárnu históriu. Victor Hugo žil len pár blokov od miesta, na ktorom práve sedím. Gertrude Steinová tu neďaleko chodievala na kávu a F. Scott Fitzgerald sa s priateľmi stretával, čo by kameňom dohodil. Hemingway sa túlal po chodníkoch s mysľou plnou svojich diel a so žilami plnými – nuž, asi vína.

Do Francúzska som si prišiel od všetkého odpočinúť. Žiadne sociálne siete, e-maily, stretnutia, plány, nič. Len jeden projekt. Celý mesiac som si vyhradil na zopakovanie si všetkého, čo som sa naučil od takmer dvoch stoviek svetových osobností, ktoré vystupovali v mojej internetovej relácii The Tim Ferris Show. Počet jej stiahnutí nedávno prekročil sto miliónov. Medzi hosťami boli šachoví géniovia, filmové hviezdy, generáli, profesionálni športovci či manažéri zvereneckých fondov. Vskutku nesúrodá skupina.

Niekoľkí z nich sa medzičasom zmenili na kolegov a nadviazali sme spoluprácu na rôznych obchodných aj tvorivých projektoch od investovania až po nezávislé indie filmy. Vďaka tomu som vstrebal množstvo ich múdrosti a vedomostí aj mimo relácie, či už počas tréningov, vínom poháňaných hudobných stretnutí, prostredníctvom esemeskovania či neskorých nočných telefonátov alebo na večeriach. Čo tým chcem povedať – dobre som spoznal ich skutočnú osobnosť, ktorá presahuje bombastické titulky v médiách.

Lekcie, ktoré som si zapamätal, mi naozaj pomohli zlepšiť svoj život asi v každom smere. Ale bola to len špička ľadovca. Väčšina klenotov sa ešte stále skrývala v hlbinách tisícok strán prepisov a ručne písaných poznámok. A teraz najviac túžim po tom, aby sa mi to všetko podarilo pretaviť do praktickejšej podoby.

Tak som si vyčlenil celý jeden mesiac na dôkladnú revíziu všetkých poznámok (a ak mám byť úprimný, aj na čokoládové croissanty), aby som ich potom mohol využívať ako dokonalý ťahák na život a úspech. Konečne posledný, úplný a dokonalý zošit. Niečo, čo by mi pomohlo v sekunde, no k čomu by sa zároveň dalo po celý život vracať.

Nepochybne vznešený cieľ, ale čo z toho bude? To som netušil. Po niekoľkých týždňoch realita prekonala všetky očakávania. Nech som narazil na akýkoľvek problém, poznámky mi vždy pomohli.

Preto po týchto stránkach siaham, so šálkou silnej kávy v ruke, vždy, keď cítim, že neviem, čo robiť, keď sa hnevám, neviem nájsť riešenie alebo jednoducho neviem čo so sebou. Potrebný liek sa zatiaľ vždy objavil do dvadsiatich minút od pátrania po rade od priateľov, ktorí budú odteraz aj vašimi priateľmi. Potrebujete, aby vás niekto potľapkal po chrbte a upokojil? Určite sa niekto taký nájde. Alebo by viac pomohla poriadna facka? Aj takých tu nájdete. Možno by pomohol nie­-kto, kto by vysvetlil, že sa nemáte čoho báť… alebo že vaše výhovorky stoja za hovno. Nech sa páči.

Kniha obsahuje množstvo skvelých citátov, ale okrem nich v nej nájdete ešte omnoho viac. Predtavuje súbor pomôcok a nástrojov na zmenu života.

Existujú mnohé knihy plné rozhovorov. Táto je však iná, lebo si nemyslím, že som len moderátorom, ktorý kladie otázky. Považujem sa za vedca, ktorý experimentuje. Ak poznatky nemôžem otestovať alebo zopakovať v často nepríjemnej realite každodenného života, viac ma to nezaujíma. Všetko z tejto knihy som preskúmal, overil a nejakým spôsobom zapojil do svojho vlastného života. Desiatky postupov a taktík som využil počas rokovaní, v ktorých išlo o veľa, vo vysoko rizikovom prostredí alebo počas dôležitých obchodných stretnutí. Pomohli mi zarobiť milióny dolárov a ušetrili mi roky zbytočnej námahy a frus­trácie. Keď ich najviac potrebujete, fungujú.

Použitie niektorých z nich je úplne jasné a jednoznačné, zatiaľ čo to, ako použiť iné, vám hneď neudrie do očí, ale až po niekoľkých týždňoch si v sprche alebo pred spaním uvedomíte: „Do riti, konečne som to pochopil!“

Existujú krátke citáty, ktoré vás naučia naozaj veľa. Niektorým sa podarí zhrnúť pokrokové vedomosti vybraného odboru do jednej vety. Šachový zázrak Josh Waitzkin (s. 607), ktorý bol inšpiráciou filmu Nevinné ťahy: Pátranie po Bobbym Fischerovi, by možno povedal, že drobné úryvky múdrosti sú cestou k tomu, „ako sa z mála naučiť veľa“. Proces ich prepájania bol aj pre mňa objavný. Myslel som si, že Matrix som už videl, ale mýlil som sa – videl som možno tak 10 % z neho. Ale aj tak, tých 10 % – tie „ostrovčeky“ poznámok jednotlivých mentorov – mi zmenilo život a zdesaťnásobilo moje výsledky. Keď som si však poznatky od viac než sto hláv prezrel zaradom, ako súčasť jedného celku, veci zrazu začali byť veľmi zaujímavé. Filmoví fanatici asi pochopia, ak poviem, že to bolo ako koniec Šiesteho zmyslu alebo Zvyčajných podozrivých, keď zrazu vidíte náznaky a veci začnú dávať zmysel: „Červená guľa na dverách! A tá porcelánová šálka značky Kobayashi?! Ako že som si to skôr nevšimol? Po celý čas som to mal priamo pred očami!“

Bol by som rád, ak by ste to vnímali podobne, preto som knihu pospájal do tematických celkov na základe prelínajúcich sa návykov, presvedčení a odporúčaní hostí.

Výsledná skladačka ponúka oveľa viac ako len súčet častí.

 

 

 

 

PREČO SÚ TÍTO ĽUDIA INÍ?

„Človeka neposudzujte podľa odpovedí, ale podľa otázok.“

Pierre-Marc-Gaston

 

Úspešné osobnosti určite nemajú nadprirodzené schopnosti.

Ale pravidlá, ktoré si vytvorili, im umožňujú ohýbať realitu až do takej miery, že sa môže zdať skutočnou. Ale najprv sa to museli naučiť. A aj vy to dokážete. Tieto „pravidlá“ sú často len nezvyčajnými návykmi a zamýšľaním sa nad netradičnými otázkami.

V prekvapujúcom počte prípadov sa moc nachádza v absurdite. Čím absurdnejšie, „nemožnejšie“ otázky, tým kvalitnejšia odpoveď.

Napríklad otázka, ktorú sebe a iným rád kladie niekoľkonásobný multimiliardár Peter Thiel:

„Ak máte desaťročný plán na dosiahnutie [niečoho], mali by ste si klásť otázku: Prečo by som to nemohol dosiahnuť za pol roka?“

Na ilustráciu to teraz preformulujem:

„Ak by vám niekto držal pri hlave pištoľ a svoje desaťročné ciele by ste museli dosiahnuť počas najbližšieho pol roka, ako by ste do dokázali?“

Teraz sa na chvíľu zastavme. Čakám, že 10 sekúnd porozmýšľate a okamžite prídete na to, ako zázračne vpratať dlhodobé sny a plány do niekoľkých nasledujúcich mesiacov? Jasné, že nie. Ale očakávam, že táto otázka produktívnym spôsobom rozbije váš spôsob myslenia – tak, ako motýľ po vykľutí z kukly, ktorý zrazu nadobudol úplne nové schopnosti. Všetky „normálne“ spôsoby a spoločenské pravidlá, ktorými sa zvyčajne riadite, zaužívané rámce – nič z toho nefunguje, ak sa snažíte nájsť odpoveď na takúto otázku. Prinúti vás zhodiť vykonštruované obmedzenia, ako had zhadzuje kožu, a uvedomíte si, že máte schopnosť pretvoriť svoju realitu. No vyžaduje si to určitú prax.

Odporúčam, aby ste nad otázkami, ktoré sa vám zdajú najabsurdnejšie, strávili najviac času. Polhodinka písania podľa zásad prúdu vedomia (s. 252) by vám mohla zmeniť život.

A ďalej – svet je síce zlatá baňa, ale aby ste vykopali bohatstvo, často musíte kopať v hlavách iných ľudí. Otázky sú vaším krompáčom a konkurenčnou výhodou. Táto kniha vám poskytne dostatok munície.

 

 

DROBNOSTI NA LEPŠÍ VÝKON

 

Keď som si organizoval poznámky sám pre seba, nechcel som vytvoriť ďalší zložitý program s tridsiatimi siedmimi krokmi. Skôr som chcel jednoduché riešenia, zrelé ovocie s okamžitou návratnosťou. Predstavte si stránky naplnené drobnými pravidlami a tipmi, ktoré zvýšia vašu výkonnosť. Dajú sa pridať k akémukoľvek tréningovému režimu (možno ich prispôsobiť rôznym povolaniam, osobným preferenciám, neobvyklým povinnostiam a pod.) a pôsobia na oheň napredovania ako olej.

Desaťnásobné výsledky našťastie vždy nepredpokladajú desaťnásobnú námahu. Veľké zmeny často prichádzajú v malom balení. Na dramatickú zmenu svojho života nepotrebujete zabehnúť maratón, urobiť si doktorát ani zo seba vytvoriť úplne inú osobu. Práve pravidelne vykonávané malé zmeny vyústia do veľkých (napr. pravidelné štvrťročné stretnutia „výkonných tímov“, vedené meditácie Tary Brachovej, strategické hladovanie alebo exogénne ketóny).

„Nástroj či pomôcka“ sa v tejto knihe definuje zoširoka. Môže znamenať režim, knihy, spôsob rozprávania sa so sebou samým, výživové doplnky, obľúbené otázky a ešte omnoho viac.

 

ČO MAJÚ HOSTIA SPOLOČNÉ?

V tejto knihe budete prirodzene vyhľadávať spoločné návyky a odporúčania – a presne to by ste mali robiť. Tu je niekoľko opakujúcich sa vzorcov, niektoré dosť čudné, uznávam:

 

»»    Viac než 80 % hostí denne medituje alebo sa iným spôsobom pokúša dosiahnuť bdelosť a uvedomenie.

 

»»    Prekvapujúci počet mužov (nie žien) nad 45 rokov neraňajkuje alebo je len veľmi striedmo (napr. Laird Hamilton, s. 122, Malcolm Gladwell, s. 602 či generál Stanley McChrystal, s. 465).

 

»»    Mnohí pri spánku používajú špeciálnu podložku ChiliPad, ktorá reguluje teplotu podľa používateľa.

 

»»    Chválospevy na knihy Sapiens, Poor Charlie’s Almanack (Almanach chudáka Charlieho), Vplyv a Man’s Search for Meaning (Človek hľadá zmysel)…

»»    Zvyk počúvať dookola jednu skladbu na lepšie sústredenie sa (s. 537).

 

»»    Takmer každý niekedy robil na „špekulatívnom“ projekte (tzn. urobil prácu vo svojom voľnom čase a za svoje peniaze a potom ju ponúkol per­spektívnemu klientovi).

 

»»    Presvedčenie, že „neúspech nie je trvalý“ (Robert Rodriguez, s. 658), alebo jeho obmeny.

 

»»    Takmer každý hosť dokázal jednoznačnú „slabinu“ zmeniť na obrovskú konkurenčnú výhodu (Arnold Schwarzenegger, s. 204).

 

Isteže vám pomôžem pospájať jednotlivé útržky informácií, no len menej ako polovica hodnoty tejto knihy spočíva v nich. Niektoré z najinšpiratívnejších príbehov nájdete práve u zdanlivých outsiderov. Hľadajte čierne ovce, ktoré rezonujú v rámci vášho osobného presvedčenia. Vyhľadávajte netradičné cesty ako Shay Carl, ktorý sa z robotníka vypracoval na hviezdu portálu YouTube, až nakoniec pomohol založiť startup, ktorý sa neskôr predal za takmer miliardu dolárov (s. 471). V rôznorodosti nakoniec objavíte nejaké tie pravidlá. Ako by povedal programátor softvéru: „To nie je chyba v programe. To je jedna z funkcií!“ Slobodne sa inšpirujte, kreatívne kombinujte, až si nakoniec vytvoríte svoj vlastný návod.

 

 

KNIHA JE ŠVÉDSKY STÔL –

AKO SA ČO NAJLEPŠIE NAJESŤ?

 

PRAVIDLO Č. 1: POKOJNE PRESKAKUJTE

Ak vás niečo nezaujme, preskočte to. Čítanie tejto knihy musí byť zábava. Pripomína švédsky stôl – naberiete si len to, čo vám chutí. Nič nerobte nasilu. Ak nemáte radi morské potvory, tak ich snáď nebudete jesť? Knihu berte ako sprievodcu k nájdeniu svojho vlastného dobrodružstva, lebo presne tak som ju písal. Mojím cieľom je, aby sa každému čitateľovi páčilo 50 %, do 25 % sa zamiloval, ale 10 % – nuž, na tie by nemal nikdy zabudnúť. A prečo? Zo skúseností viem, že každý z milióna poslucháčov relácie a z desiatok čitateľov rukopisu si do kategórií 50/25/10 dosadil niečo úplne iné. Riadna sila.

Dokonca som viacerých hostí – ľudí, ktorí sú vo svojich odboroch naozaj najlepší – požiadal, aby zhodnotili rovnaký profil a potom odpovedali na otázku: „Ktorých 10 % by ste určite nechali a ktorých 10 % by ste určite vyhodili?“ Nebude prekvapením, že 10 % „nevyhnutných“ informácií u jedného človeka sa často zhodovalo s 10 % „zbytočností“ u niekoho iného! Táto kniha teda nie je šitá pre všetkých rovnako. Čakám, že množstvo informácií prečítate a hneď zabudnete. Čítajte len to, čo vám dáva zmysel.

 

PRAVIDLO Č. 2: PRESKAKUJTE, ALE S ROZUMOM

Ideme ďalej – zapamätajte si všetko, čo ste preskočili. Môžete si tú stranu dokonca poznačiť – napr. malou bodkou alebo zvýraznením nadpisu. Možno práve preskakovanie a vynechávanie týchto tém alebo otázok vo vašom živote vytvorilo slepé miesta, prekážky či nedoriešené záležitosti. U mňa to platilo.

Ak sa rozhodnete niečo vynechať, poznačte si to a neskôr sa k tomu vráťte s otázkou: „Prečo som to vynechal?“ Urazilo vás to? Zdalo sa to pod vašu úroveň? Alebo príliš zložité? A prišli ste k tomu záveru po dôkladnom premyslení si danej veci alebo je to len automatická reakcia na základe toho, čo vám vštepili rodičia alebo iní ľudia? „Naše“ presvedčenie často nie je naozaj naše.

Týmto spôsobom nebudete sami seba objavovať, ale vytvárať. Aj prvá spomínaná činnosť má svoju hodnotu – často však hlavne v spojení s pochopením minulosti. Je to spätné zrkadlo. K splneniu svojich cieľov sa však dostanete len vtedy, ak budete pozerať cez čelné sklo.

 

 

STAČÍ SI PAMÄTAŤ DVE ZÁSADY

 

Nedávno som bol na príjemnej tienistej vyhliadke Place Louis Aragon pri Seine na pikniku so študentmi kreatívneho písania na parížskej Paris American Academy. Jedna z nich ma zatiahla nabok a opýtala sa, čo presne sa touto knihou snažím povedať – čo hlavné by som chcel sprostredkovať. O pár sekúnd neskôr nás však ostatní vtiahli do rozhovoru, lebo rozprávali o tom, ako sa v živote dostali práve do Paríža. Skoro všetci roky túžili navštíviť Paríž, v niektorých prípadoch o tom snívali aj 30 či 40 rokov, no mysleli si, že to nie je možné.

Ako som ich tak počúval, vytiahol som papier a začal písať odpoveď na jej otázku. Touto knihou chcem sprostredkovať hlavne tieto dve veci:

1      Úspech, bez ohľadu na to, čo pod ním rozumiete, sa dá dosiahnuť, ak zo­zbierate tie správne názory a návyky overené v praxi. Vašu verziu „úspechu“ už určite niekto dosiahol a niečo podobné často dosiahli už mnohí. „Ale,“ možno sa opýtate, „čo v prípade, ak ide naozaj o niečo prevratné – ako napríklad osídlenie Marsu?“ Aj na to existuje recept. Pozrite sa na prípady budovania iných typov impérií, na najprevratnejšie rozhodnutia v živote Roberta Mosesa (Prečítajte si knihu The Power Broker: Robert Moses and the Fall of New York [Silný broker: Robert Moses a pád New Yorku]) alebo jednoducho nájdite osobnosť, ktorej sa počas života podarilo dosiahnuť úžasné veci, ktoré sa vtedy považovali za nemožné (napr. Walt Disney).

V tých prípadoch nájdete paralely, ktoré si môžete požičať.

2    Vzory, ktoré obdivujete (idoly, ikony, velikáni, miliardári a pod.) nie sú superhrdinami – v skutočnosti majú plno nedostatkov, ale naučili sa vyťažiť maximum z jednej či dvoch silných stránok. Ľudia majú ďaleko od dokonalosti. „Úspech“ neprichádza preto, že nemáte žiadne slabé stránky, ale preto, že ste objavili svoje výnimočné silné stránky a zamerali sa na budovanie návykov na ich základe. Aby to bolo úplne nepriestrelné, do knihy som zaradil dve sekcie (s. 224 a 646), po ktorých prečítaní si asi pomyslíte: „Fíha, Tim Ferriss určite nie je normálny. Ako vôbec, došľaka, stíha aj niečo robiť?“ Všetci navôkol zvádzajú bitky, o ktorých vôbec nič neviete. Ani hrdinovia

v tejto knihe to nemajú jednoduché. Nikto to nemá jednoduché. V tom sa dá nájsť určitá útecha, však?

 

PÁR POZNÁMOK K FORMÁLNEMU

ROZDELENIU KNIHY

 

Obsahuje tri rámcové kapitoly nazvané Zdravie, Bohatstvo a Múdrosť. Informácie

v nich sa, samozrejme, prelínajú, lebo vychádzajú zo spoločného základu. Môžete si ich predstaviť ako trojnožku, na ktorej stojí život. Udržateľný úspech alebo šťastie predpokladá rovnováhu všetkých troch nôh.

„Bohatstvo“ v kontexte tejto knihy znamená omnoho viac než len peniaze. Týka sa dostatku času, vzťahov a ostatných vecí.

Môj pôvodný zámer v pozadí kníh The 4-Hour Workweek (Štvorhodinový pracovný týždeň), The 4-Hour Body (Štvorhodinové telo) a The 4-Hour Chef (Štvorhodinový šéfkuchár) bol napísať trilógiu s témou slávneho citátu Benjamina Franklina: „Skoro spať a zavčasu vstať je cesta k zdraviu, múdrosti a šťastiu“.

Ľudia sa ma neustále pýtajú: „Ak by si mal znova napísať Štvorhodinový pracovný týždeň, čo by si tam doplnil? Ako by si knihu vylepšil?“ Pýtajú sa ma aj na zvyšné dve knihy.

Kniha, ktorú držíte v rukách, obsahuje väčšinu odpovedí.

 

DLHÉ CITÁTY

Pred napísaním tejto knihy som zavolal Masonovi Curreymu, autorovi knihy Daily Rituals (Denné rituály), ktorá obsahuje informácie o režime 161 tvorivých osobností, ako napr. Franza Kafku či Pabla Picassa. Opýtal som sa ho na najlepšie rozhodnutia v súvislosti s touto knihou. Odvetil: „Hlasom osobností som poskytol čo najviac priestoru a myslím, že to bolo jedno z najsprávnejších rozhodnutí. Podrobnosti o ich režime a návykoch často neboli tým najzaujímavejším – práve spôsob, akým o nich rozprávali, stál za to.“

Toto je veľmi dôležitý poznatok a pravý dôvod, prečo väčšina „zbierok citátov“ nemá žiaden reálny dosah.

Vezmite si napríklad krátky citát od Jamieho Foxxa: „Čo je na druhej strane strachu? Nič.“ Ľahko sa dá zapamätať a asi uhádnete, čo sa snaží naznačiť. Aj tak by som sa však stavil, že ho do týždňa zabudnete. Čo by sa však stalo, ak by som ho doplnil autorovým vysvetlením dôvodov, prečo na pozdvihnutie sebavedomia svojich detí používa práve túto vetu? Kontext a pôvodný jazyk jednotlivých hostí vás namiesto papagájovania citátov naučí MYSLIEŤ ako výkonné a úspešné špičky. A práve toto je jedna z meta-zručností, o ktoré nám ide. Preto v knihe nájdete množstvo dlhých citátov a príbehov.

Z času na čas som určité vety v citátoch zdôraznil tučným písmom. Zdôraznenie teda pochádza odo mňa, nie od hosťa.

 

Ako čítať citáty – značky a symboly

Tri bodky (…) znamenajú, že časť rozhovoru je vynechaná.

[Slová v hranatých zátvorkách] znamenajú, že sa pridali dodatočné informácie, ktoré neboli súčasťou pôvodného rozhovoru, ale môžu byť potrebné na pochopenie jeho témy alebo na označenie súvisiacich informácií či odporúčaní odo mňa.

 

Ako čítať citáty – gramatika a štylistika

Jedného z hostí relácie, ktorý je zároveň jedným z najmúdrejších ľudí, čo poznám, „surový“ prepis rozhovoru trochu šokoval. „Fíha,“ povedal. „Rád si o sebe myslím, že som celkom múdry človek, ale ako tak pozerám, mám v paži, či má byť niekde prítomný, minulý alebo budúci čas. Vyznievam ako hlupák.“

Prepisy neodpúšťajú. Čítal som aj prepisy svojich úsekov, preto viem, o čom hovorím.

V zápale rozhovoru je gramatika každému ukradnutá a text potom obsahuje nedokončené vety, zaváhania a chyby. Skoro každá veta sa začína slovami „takže“ či „teda“. Milióny ľudí vrátane mňa používajú chybné konštrukcie ako „a ja, že“ namiesto spisovného „povedal som, že“. Mnohí si mýlia jednotné a množné číslo.

V rozhovore to až tak neprekáža, v tlačenom texte to však pôsobí ako päsť na oko.

Citáty preto v niektorých prípadoch prešli redakciou, aby bola kniha pochopiteľná a nie veľmi rozťahaná – a tiež pre dobro hostí aj čitateľov. Snažil som sa urobiť všetko, aby sa zachoval duch citátov a ich pointa, ale aby boli zároveň výstižné a čitateľné. Niečo som však nechal v pôvodnom stave, aby sa nestratila energia a emócie danej chvíle. Niekedy som rozhovory, vrátane vlastných zaváhaní, trochu učesal.

Ak sa vám niečo bude zdať hlúpe alebo od veci, berte to ako moju chybu. Každý hosť v tejto knihe je úžasný a ja som spravil všetko pre to, aby som tento fakt zdôraznil.

 

SÚVISIACE INFORMÁCIE

Ak majú hostia podobné odporúčania alebo filozofiu, poznačil som to v zátvorkách. Napríklad, ak hosť XY rozpráva príbeh o význame otestovania vyšších cien, dodal by som „(Pozrite profil Marca Andreessena na s. 198)“, lebo jeho odpoveď na otázku „Ak by ste mali možnosť mať bilbord hocikde, čo by ste naň napísali?“ bola: „Zvýšte ceny“. Svoju odpoveď potom podrobne vysvetľuje.

 

HUMOR!

V knihe nájdete aj množstvo smiešnych vecí. V prvom rade – ak by sme boli stále len vážni, unavili by sme sa skôr, ako by sme sa dopracovali k niečomu dôležitému. V druhom rade – ak by táto kniha obsahovala len vážne tváre a nikto by nežartoval, len samú produktivitu a žiadnu zábavu, nepamätali by ste si z nej skoro nič. Súhlasím s Tonym Robbinsom (s. 237), že informácie bez prítomnosti emócií si nezapamätáte.

Vedeckejšie zdôvodnenie vám poskytne „von Restorffov efekt“ a „efekt prvotnosti a novosti“. Táto kniha je však napísaná presne tak, aby ste si zapamätali čo najviac. Čo nás vedie k ďalšej časti.

 

DUCHOVNÉ ZVIERATÁ

Áno, dobre čítate, duchovné zvieratá. V knihe nebolo miesto na fotky, ale chcel som veci trochu spestriť nejakými ilustráciami. Najprv sa zdalo, že z toho nič nebude, ale potom – po jednom či štyroch pohároch vína – som si spomenul, že jeden z mojich hostí, Alexis Ohanian (s. 221) sa uchádzačov o zamestnanie rád pýta, aké je ich duchovné zviera. Heuréka! V knihe teda nájdete kresbičky duchovných zvierat – totiž ak patríte k tým, čo ma zoberú vážne a budú sa chcieť zapojiť do tejto hry. Čo je na tom najlepšie? Desiatky ľudí túto otázku berú úplne vážne. Fakt. A tým myslím komplikované vysvetlenia, emocionálne transformácie a Vennove diagramy. Až tak vážne. Reakciou boli aj otázky typu: „Môže byť aj mytologický tvor?“ a „Nemôžem byť radšej rastlina?“ Pred vydaním sa mi však nepodarilo zastihnúť každého jedného hosťa, kresby sú preto po knihe rozmiestnené nepravidelne – ako maškrty pre Scoobyho. Berte ich ako malé ostrovčeky absurdity uprostred úplne praktickej a vážnej knihy. Ľudí to bavilo.

 

 

TEMATICKÉ KAPITOLY A KAPITOLY TIMA FERRISA

V každej časti sa nachádza niekoľko tematických kapitol bez hosťa. Napísal ich buď niekto z hostí, alebo moja maličkosť. Ich úlohou je zvyčajne bližšie vysvetliť kľúčové zásady a pomôcky, ktoré spomenuli viacerí hostia.

 

 

 

INTERNETOVÉ ODKAZY, STRÁNKY A SOCIÁLNE MÉDIÁ

Väčšinu internetových odkazov som vymazal, lebo nefunkčný či starý odkaz naštve asi každého. Skoro všetko, čo sa v knihe spomína, je opísané tak, že to jednoducho nájdete pomocou vyhľadávania v Google či na Amazone.

Plné znenie epizód mojej relácie nájdete na stránke fourhourworkweek.com/podcast.

Stačí zadať meno hosťa a objaví sa rozšírená zvuková verzia, poznámky k relácii, odkazy a iné zdroje. Ako keď z hriankovača v chladné ráno vyskočí teplá hrianka.

Takmer pri všetkých profiloch hostí uvádzam, ako sa s nimi čo najjednoduchšie skontaktovať pomocou sociálnych sietí. Používam skratky: TW = Twitter, FB = Facebook, IG = Instagram, SC = Snapchat a LI = LinkedIn.

 

 

NA ROZLÚČKU: TRI NÁSTROJE,

KTORÉ UMOŽNIA VŠETKO OSTATNÉ

 

Knihu Hermana Hesseho Siddhártha* odporúčajú mnohí hostia v tejto knihe. Naval Ravikant (s. 576) mi počas dlhých prechádzok pri káve odporúčal pamätať hlavne na jednu jej časť. Hlavná postava, mních Siddhártha, ktorý vyzerá ako žobrák, prichádza do mesta a zamiluje sa do slávnej kurtizány menom Kamalá. Pokúsi sa jej dvoriť a ona sa ho pýta: „Čo máš?“ Podobnú otázku mu kladie aj známy kupec: „Čože máš na dávanie ty? Čomu si sa naučil, čo vieš?“ V oboch prípadoch odpovedá rovnako a ja tu uvádzam prepis rozhovoru s kupcom. Siddhártha nakoniec získava všetko, po čom túži.

 

Kupec: „… Keď si bez majetku, čo chceš dávať?“

Siddhártha: „Každý dáva, čo má. Bojovník silu, kupec tovar, učiteľ učenie, sedliak ryžu, rybár ryby.“

Kupec: „Veľmi dobre. Nuž a čože máš na dávanie ty? Čomu si sa naučil, čo vieš?“

Siddhártha: „Viem myslieť. Viem čakať, viem sa postiť.“

Kupec: „To je všetko?“

Siddhártha: „Myslím, že všetko!“

Kupec: „A aký je z toho osoh? Napríklad postenie? Na čo je dobré?“

Siddhártha: „Je veľmi dobré, pane. Keď človek nemá čo jesť, tak postiť sa je to najmúdrejšie, čo môže urobiť. Keby sa napríklad Siddhártha nebol naučil postiť, musel by dnes prijať akúkoľvek službu, či už u teba alebo inde, lebo hlad by ho k tomu donútil. No takto Siddhártha môže pokojne čakať, nepozná netrpezlivosť, nepozná núdzu, dlho sa môže dať kváriť hladom, a ešte sa bude pri tom smiať.“

 

Nad jeho odpoveďami často premýšľam v týchto súvislostiach:

„Viem myslieť.“ → Dobré zásady prijímania rozhodnutí a dobré otázky, ktoré kladieme sebe aj iným.

„Viem čakať.“ → Schopnosť plánovať a uvažovať dlhodobo a vyhnúť sa mrhaniu zdrojmi.

„Viem sa postiť.“ → Schopnosť ustáť aj ťažké obdobia a pohromy. Vypracovať si nezvyčajnú odolnosť a vysokú toleranciu bolesti.

 

Táto kniha vám pomôže rozvíjať všetky tri oblasti.

Nástroje titanov som vytvoril, lebo som si takú knihu celý život prial. Dúfam, že si jej čítanie užijete aspoň tak, ako som si ja užil jej písanie.

 

Pura vida,

Tim Ferriss

Paríž, Francúzsko