© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Manažér

Manažér

Pohlľad do mysle futbalových trénerov

Mike Carson oslovil tridsiatich najslávnejších futbalových manažérov, aby čitateľom prezradili ich úspešné metódy. Tieto osobnosti sú nielen znamenitými lídrami a naslovovzatými odborníkmi. Musia byť aj úspešní, pretože média a futbaloví priaznivci ich sledujú na každom kroku. Hodnotia ich rozhodnutia, pozerajú im na prsty, vnímajú každé jedno slovo, sledujú, či si počínajú schopne a analyzujú ich úspechy i neúspechy. V tejto knihe nás futbaloví manažéri zoznamujú s vlastnými metódami, na príkladoch vysvetľujú všetko, čo sa počas kariéry naučili, opisujú rozhodnutia, ktoré musia robiť, a vysvetľujú, ktoré spôsoby vedenia tímu sú pre nich najvlastnejšie. Manažér ponúka neoceniteľné rady nielen pre amatérskych a profesionálnych trénerov, športovcov, funkcionárov, ale aj pre vrcholových manažérov v najrozličnejších profesiách. Kniha, jediná svojho druhu, umožňuje všetkým fanúšikom bez akýchkoľvek zábran nazrieť do zákulisia prvoligového futbalového manažmentu.

  • ISBN: 978-80-222-0683-9
  • EAN: 9788022206839
  • Počet strán: 320
  • Väzba: tvrdý s prebalom
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 147 x 229 mm

14,90 € Doporučená cena

O knihe

Každý si myslí, že môže byť manažérom – či už pracuje v podateľni, alebo je členom správnej rady. Čím si vyslúžite lojalitu hráčov? Ako si poradíte s tímom v čase krízy? Ako možno zabezpečiť tímu trvalý úspech? Ako možno viesť klub vyrovnane, s kľudom Angličana, ako sa povie, ak dennodenne čelíte obrovskému tlaku? 

V Manažérovi sa k nastoleným témam vyjadruje 30 najslávnejších futbalových trénerov. Tieto osobnosti musia byť znamenitými lídrami, naslovovzatými odborníkmi, pretože médiá a futbaloví priaznivci sledujú každý ich krok, hodnotia ich rozhodnutia, pozerajú im na prsty, vnímajú každé jedno slovo, sledujú, či si počínajú schopne a analyzujú ich úspechy i neúspechy. V tejto knihe nás futbaloví manažéri zoznamujú s vlastnými metódami, na príkladoch vysvetľujú všetko, čo sa počas kariéry naučili, opisujú rozhodnutia, ktoré musia robiť, a vysvetľujú, aké spôsoby vedenia tímu sú im najvlastnejšie. 


SIR ALEX FERGUSON rozpráva o ceste k trvalému úspechu
JOSÉ MOURINHO radí, ako naložiť s nevídaným talentom
HARRY REDKNAPP prezrádza, ako si udržať nadhľad

ROBY HODGSON, ROBERT MANCINI, CARLO ANCELOTTI, BRENDAN RODGERS, ARSÉNE WENGER, WALTER SMITH, SAM ALLARDYCE, MACK MCCARTHY a mnohí iní

Recenzie

„Mike Carson sa vo svojom vynikajúcom prieskume približuje rôznymi cestami k 30 futbalovým manažérom. Skúma ich nielen ako múdrych podnikateľov, ale aj ako športových guru. Je nemožné, aby v toľkých rozhovoroch neprenikol do jedinečných myslí týchto osobností.“ 
Observer 

„Tréner futbalového tímu má veľa spoločného s manažérom v najrozličnejších profesiách – z tejto myšlienky vychádza aj Carsonovo tvorivé rozprávanie, ako byť úspešný… Obsahuje množstvo provokačných myšlienok…“ 
Scotsman 

„Táto kniha ide do hĺbky, prináša rozhovory s viac ako 30 manažérmi, preto ju mnohí uvítajú… Carsonovi sa podarilo vyhnúť mnohým klišé, ktoré nájdeme v knihách o futbale.“ 
Financial Times

„Carson spovedá 30 najvýznamnejších manažérov vo futbalovom svete – medzi inými aj Jose Mourinhoa, sira Alexa Fergusona a Arsena Wengera – ako dosiahnuť úspech v navyššej lige. Z knihy sa dozvieme nielen ako viesť zverený tím, ale aj o obrovských skúsenostiach vedúcich osobností…“
Four Four Two

„Rozhovory s 30 futbalovými topmanažérmi vždy prinesú objav vo forme pokladu. A ten poklad skrýva zaujímavý materiál, ktorý nikdy nesklame. Najväčším prínosom sú však spomienky a pozorovania samotných manažérov.“

Independent

Ukážka z knihy

PREDSLOVY 

Nazrite do neskutočne súťaživého prostredia, v ktorom sa vás konkurencia ustavične snaží preľstiť, podať lepší výkon a poraziť vás aj napriek všetkému úsiliu, ktoré vynakladáte. Nahliadnite do prostredia, kde odhodlanie uspieť je len začiatok a kde pozitívna kombinácia stoviek najmenších detailov môže rozhodnúť o tom, kto vyhrá a kto prehrá. Kľúčovú úlohu tu zohráva investovanie do kultúry, tréningu a realizácie hernej stratégie. Je to prostredie, v ktorom sa výsledky posudzujú neúprosne, len podľa niekoľkých čísiel, a kde najväčší futbalový talent je dostupný len zriedka, je neustále v pohybe a je po ňom stále väčší dopyt. 

Ide o elitný futbalový manažment či o dobre známe aspekty riadenia svetových korporácií dnešných čias?

Táto kniha je výnimočná. Sprostredkúva pohľad na vec očami tých, ktorí manažujú najprominentnejšie futbalové kluby na svete, a snaží sa objasniť, ako sa manažéri stavajú k náročným úlohám, ako svoje tímy motivujú, aby dosahovali astronomické úspechy a skoncovali s druhotriednymi výkonmi. Kniha poskytuje jedinečnú možnosť nazrieť do zákulisia života manažérov a do tajov ich každodennej práce.

Louis Jordan 
spoločník a viceprezident spoločnosti Deloitte 


Čo všetko treba na to, aby sa človek stal dobrým lídrom? Úspech závisí od správneho vedenia a to platí v podnikaní i vo futbale. O vodcovských schopnostiach v abstraktom ponímaní sa popísalo už celé more kníh pre manažérov, no z čoho sa človek môže naučiť viac ako z knihy, v ktorej nájdete názory na túto nesmierne náročnú tému od ľudí, akými sú sir Alex Ferguson, Arsene Wenger a José Mourinho?

Spoločnosť Barclays pôsobí vo vyše päťdesiatich krajinách sveta, má takmer 150 000 zamestnancov a efektívne riadenie v globálnej spoločnosti, ako je tá naša, je pre trvalý úspech absolútne nevyhnutné.

Naša spoločnosť je sponzorom Premier League a od roku 2001 hlavným sponzorom Asociácie ligových trénerov, takže sme naozaj radi, že sme mohli podporiť vznik tejto knihy.

Mike Carson dokázal načerpať poznatky od najúspešnejších a najznámejších futbalových kormidelníkov, pričom každý z nich má na vedenie a metódy, ako z tímu vyťažiť maximum, vlastný, špecifický názor. Z knihy však jasne vyplýva, že sú vlastnosti, ktoré majú všetci prvotriedni manažéri spoločné – vášeň pre hru a nasadenie neustále na sebe pracovať.

Verím, že vás kniha zaujme.

Anthony Jenkins 
výkonný riaditeľ spoločnosti Barclays 


Roku 1992 sme sa stali svedkami zrodu dvoch veľavýznamných futbalových inštitúcií, anglickej Premier League a Asociácie ligových trénerov. Odvtedy, teda už dvadsaťjeden rokov, vynakladáme obrovské úsilie, aby sme našim členom – súčasným i bývalým manažérom z deväťdesiatich dvoch profesionálnych anglických futbalových klubov – poskytli potrebnú starostlivosť s cieľom ochrániť ich spoločenské postavenie a reprezentovať ich spoločné záujmy. Menovaní spolu nazbierali bohatú zásobu poznatkov a skúseností, ktoré nadobudli manažovaním tisícok zápasov na najvyššej úrovni. Vďaka aktivitám Asociácie ligových trénerov, ktorá podporuje svojich členov, sme za dvadsaťjeden rokov pomaly a bolestivo získali ich dôveru a rešpekt. 


Neoceniteľným vedľajším produktom celého procesu je nebývalá možnosť nahliadnuť do ich mimoriadne chráneného súkromia.

Vzdelávanie a osobnostný rozvoj našich členov a potenciálnych členov je už od samotného vzniku asociácie naším hlavným poslaním, ktoré berieme veľmi vážne. Z tohto hľadiska je jedným z našich hlavných cieľov nadovšetko dôsledne preskúmať a identifikovať charakteristické vlastnosti, ktoré majú spoločné tí najlepší z najlepších. Naše zistenia sú jednoznačné: schopnosť, ktorou sa najlepší manažéri odlišujú od ostatných, je „schopnosť viesť tím, vodcovstvo“. Najlepší manažéri sú zanietení pre futbal a posadnutí potrebou viesť a uspieť, ktorá ich neustále poháňa vpred. Všetci bez výnimky majú krištáľovo čistú víziu toho, kam mieria, veľmi dobre vedia, ako sa dostanú do cieľa, všetko im je jasné, majú vzácnu schopnosť preniknúť do sŕdc a myslenia ľudí, s ktorými pracujú, a dokážu ich motivovať, aby ich nasledovali. Všetci manažéri sa vyznačujú neuhasiteľným smädom po poznatkoch, vášňou učiť sa a ochotou prispôsobiť sa dobe a novým okolnostiam. Okrem toho sú bez výnimky ochotní podeliť sa s poznatkami pre dobro tých, ktorí sa ešte len vydávajú na dlhú kariérnu cestu futbalových manažérov, plnú nástrah. Práve táto ich ochota umožnila asociácii metodicky vypracovať vzdelávací program pre manažérov nazvaný „Preži, vyhraj, zaboduj“, prostredníctvom ktorého chceme zabezpečiť, aby každý náš člen dostal na začiatku kariéry čo najlepší základ.

Preto sme nesmierne hrdí a šťastní, že táto kniha, naša vôbec prvá kniha, nastavuje latku tak vysoko. Naši manažéri, súčasní i bývalí, ktorí knihe pomohli na svet, majú na svojom konte ohromujúci počet zápasov, v ktorých medzi sebou súperili – viac ako 15 000 –, a práve z nich si odniesli celú plejádu najhodnotnejších trofejí, aké sa v konkrétnych európskych súťažiach dali získať. Za svoj úspech vďačia aspoň do určitej miery presvedčeniu, že futbalový manažér musí prekročiť rámec toho, čo sa pod pojmom „manažér“ tradične rozumie, ako aj schopnosti vystupovať pri každodennej práci v role lídra, otcovského vzoru, trénera a psychológa súčasne. Je to nesmierne náročná práca a je o to pozoruhodnejšia, že manažéri sú na očiach viac ako kedykoľvek predtým a každý ich krok neúnavne sleduje široká verejnosť. Už celý rad futbalových sezón sa im vďaka jedinečným zručnostiam darí meniť vízie na skutočnosť. Už celý rad sezón stoja pred úlohou naplniť sny a túžby miliónov ľudí, čo aj robia.

Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí štedro prispeli k tomu, aby táto výnimočná kniha uzrela svetlo sveta – vrátane Mika Carsona, ktorého energia a elán nepoznajú hraníc –, a dúfam, že sa vám bude páčiť, že vás zaujme tento unikátny pohľad do myslenia futbalových manažérov, až doteraz prísne stráženého, a do diania v priam posvätných priestoroch šatní profesionálneho futbalu.

Howard Wilkinson 
prezident Asociácie ligových trénerov 
www.leaguemanagers.com 
jún 2013 


ÚVOD

Futbal ako šport a v širšom ponímaní ako „priemysel“ predstavuje veľmi špecifický spoločenský jav – jednak vzhľadom na to, aký je obľúbený, aká veľká časť spoločnosti ho podporuje, a jednak vzhľadom na emócie, ktoré vyvoláva. Táto hra v nás už celé generácie zanecháva výnimočné spomienky, ponúka nám ukážky vyberaných zručností a chvíle vášnivého vyžitia. Je aj zdrojom bolesti a mučivej úzkosti a v jeho dejinách si, žiaľ, našli miesto aj ľudské tragédie. Futbal v celosvetovom meradle rozdeľuje, no i spája ľudí všetkých rás, národností a spoločenského postavenia. Je to šport, v ktorom jedni rozkazujú a druhí pracujú, je to svet detí aj tých oveľa skôr narodených. 

Jednotlivci, ktorých úlohou a zároveň cťou je veliť futbalu v prvej línii, sa v Británii nazývajú manažérmi.* Ich poslanie má v skutočnosti veľmi málo spoločné s manažmentom, skôr majú do činenia s vedením kolektívu. Manažéri, ktorí zastávajú vedúce pozície na najvyšších úrovniach britského profesionálneho futbalu – najmä v Premier League –, sú naozaj výnimoční. Ich práca je náročná, závisí od dobrých medziľudských vzťahov, vyžaduje si vysoký stupeň odbornosti a je strategicky dôležitá, pokiaľ ide o úspech tímov, rast klubov a blaho mnohých ľudí. Ba čo viac, prácu manažérov intenzívne sleduje celá spoločnosť. Každý jeden krok zo strany manažéra, či už skutočný, domnelý, alebo len predstavovaný, ihneď podlieha celospoločenskej analýze, a to na všetkých možných fórach, od barov cez kancelárie až po internetové blogy a živé televízne a rozhlasové vysielanie.

Poslaním mojej knihy je osloviť ľudí z rozličných táborov. Na jednej strane je to kniha čisto pre futbalových manažérov – či už aktívnych, alebo takých, čo na túto funkciu ašpirujú. Nájdete v nej názory a skúsenosti, ktoré nazhromaždili takmer tri desiatky ľudí pracujúcich na najvyšších miestach futbalovej branže. Na strane druhej som ju napísal pre vedúce osobnosti pracujúce vo všetkých sférach ľudskej pôsobnosti, ako sú podnikanie, školstvo, vláda, neziskové organizácie, umenie, skrátka pre všetky oblasti, v ktorých jednotlivci vedú iných jednotlivcov a tímy k úspechu v duchu svojho životného poslania. Sám pracujem s obchodnými lídrami, pomáham im viesť ich aktivity tak, aby do nich vkladali všetko, čo v sebe majú, a viem, že táto kniha im môže veľa ponúknuť. Nechcem tým povedať, že by niektorý z manažérov mal patent na rozum alebo že sa patent na rozum delí medzi spomínaných tridsať kormidelníkov. Existujú však okolnosti, z ktorých sa rodí akýsi podmanivý jazyk vodcovstva, ktorý sa môže zísť lídrom v akejkoľvek situácii a kultúre. A do tretice – nebudem nič skrývať – túto knihu som napísal aj pre futbalových fanúšikov, pre všetkých mužov a ženy, ktorí majú túto hru radi, ktorých podobne ako mňa tento šport plný výziev fascinuje a ktorí by sa chceli dozvedieť, ako a prečo manažéri robia to, čo robia.

Manažéri z mojej knihy sú fascinujúce osobnosti. Vo väčšine prípadov ide o rodených lídrov. Ktorýsi z nich raz poznamenal: „Ty to máš ťažšie. Ja musím túto prácu iba robiť, no ty ju musíš vysvetliť ostatným! Ja robím všetko intuitívne.“ Možno z neho hovorila iba obyčajná skromnosť, no rozhodne v tom bude aj veľký kus pravdy, čo je zrejme aj dôvod, prečo je táto kniha taká lákavá. Predstavuje svedectvo z prvej ruky, píše sa v nej o tom, ako futbaloví lídri uvažujú, čo cítia a čo robia pre to, aby viedli ľudí vo svete plnom ľudských drám a obrovských výziev tam, kam treba.

Počas sezóny 2012/13 som mal to šťastie rozoberať futbal s manažérmi osobne a ich postrehy som pri práci na knihe náležite využil. Postupne sa začali črtať naozaj silné témy a ja som sa pri každej z nich snažil danú problematiku najprv pomenovať, ilustrovať na príkladoch a potom zjednodušiť tak, aby z toho vyplynulo praktické a užitočné ponaučenie pre všetky zainteresované strany. Mojím cieľom je, aby si lídri medzi vami čitateľmi našli na predložených stránkach to svoje, aby ste identifikovali problémy, s ktorými sa sami boríte, výzvy, ktorým čelíte, a úspechy, ktoré žnete, a aby ste popritom našli vlastný pracovný jazyk, ktorým by ste mohli obohatiť svoje konanie v praxi. Ak patríte k fanúšikom, dúfam, že sa pridáte a spolu oceníme nesmierne náročné úlohy, na ktoré sa naši často kritizovaní manažéri podujímajú. Futbalovým manažérom a trénerom by som chcel prostredníctvom tejto knihy poskytnúť zaujímavú a nezabudnuteľnú ukážku toho, ako dosahujú úspech najvýznamnejší lídri.

Na tomto mieste by som sa chcel poďakovať Asociácii ligových trénerov, ktorá zastrešovaním svojich členov dovádza umenie futbalových lídrov k dokonalosti. Vlastný líderský model asociácie, ktorý sa objavil v súvislosti s touto publikáciou, je cenný a vnímavý na detaily a postupne sa stane neoceniteľným nástrojom v rukách budúcich generácií profesionálnych lídrov.

Hope Powellová, ktorá od roku 1998 pôsobí ako manažérka ženskej futbalovej reprezentácie Anglicka, má na knihe obrovskú zásluhu a na svojom konte má aj obrovský kus práce futbalovej líderky všeobecne. Zo štylistických dôvodov som vo všetkých prípadoch s výnimkou Hope používal zámená mužského rodu, teda „on“, „mu“, „jeho“ a podobne, lebo moja kniha sa zameriava takmer výlučne na manažérske skúsenosti v rámci anglickej Premier League, na manažérov bývalých i súčasných, pričom Premier League je na hráčskej i manažérskej úrovni mužskou doménou. Tento štylistický prostriedok však v žiadnom prípade nemá za cieľ akokoľvek znižovať schopnosti stále rýchlejšie sa rozmáhajúcich radov futbalových líderiek a žien vo vedúcich funkciách vôbec.

A napokon musím skonštatovať, že práca s Asociáciou ligových trénerov i so samotnými manažérmi mi priniesla veľkú radosť. Venovali ste mi svoj čas, boli ste veľmi štedrí a nešetrili ste postrehmi. Obdivujem vás za to, s akou pokorou ste k projektu pristupovali. Ďakujem vám.

Mike Carson jún 2013