© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Konaj úspešne, mysli úspešne

Konaj úspešne, mysli úspešne

Objavte svoj dar a vydajte sa za úspešným životom.

Steve Harvey je podľa časopisu Reader’s Digest jedným zo sto najdôveryhodnejších ľudí v Amerike. Táto kniha je pre vás, ak: • sa vám každé ráno nechce vstávať a ísť do práce, • každý deň iba vysedávate a ste na smrť unudení, • máte čas spraviť všetko, čo od vás chcú ostatní, • máte každý týždeň čas na všetky vysielané televízne programy a neunikne vám ani jeden diel, • máte dostatok spánku, • ste v živote už zožali úspech a neviete čo ďalej.

  • ISBN: 978-80-222-0782-9
  • EAN: 9788022207829
  • Počet strán: 188
  • Väzba: brožovaná väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 140x210 mm
  • Dátum vydania: 26.2.2016
  • Žáner: Motivačná literatúra

11,90 € Doporučená cena

O knihe

Každý človek sa rodí s darom – môže to byť schopnosť riešiť problémy, komunikovať s ľuďmi alebo vlastnoručne vytvoriť niečo krásne – tento dar vám nikdy nikto nevezme. Musíte sa ho pevne chopiť, zveľadiť ho a správne s ním naložiť, používať ho v práci, v manželstve, v spoločenstve, v každej životnej situácii. Vďaka Stevovým jednoduchým radám a praktickým, no inovatívnym zásadám je Konaj úspešne, mysli úspešne vašou mapou na ceste k objaveniu vlastného daru, jeho šľachteniu a k následnej premene vášho života. 

Objaviť úspech a vytvoriť posolstvo nie je jednoduché. Chce to čas a odvahu. Vďaka tomuto jednoduchému návodu, Stevovmu srdečnému humoru a neobyčajným skúsenostiam dokážete aj vy použiť svoj dar na vytvorenie takého života, aký ste vždy chceli. Kniha Konaj úspešne, mysli úspešne vás bude inšpirovať. Bude vás motivovať. Zmení vám život.

Steve Harvey nebol vždy ten rezký moderátor a medzinárodne uznávaný zabávač, ako ho dnes poznáme a milujeme. Roky mu trvalo spoznať svoj dar – jedinečný talent rozosmievať a počúvať ľudí – a ani potom sa nezbavil problémov, istý čas bol dokonca bezdomovcom a žil v aute.  Napriek tomu nestratil svoje ciele z dohľadu a vďaka daru a vytrvalosti dosiahol nepredstaviteľný úspech. V knihe Konaj úspešne, mysli úspešne podáva tento dar ďalej, aby vám pomohol uskutočniť vaše sny a vytvoriť vlastné posolstvo.

Recenzie


Ukážka z knihy

1. kapitola

 Leziem si na nervy 

 

O lezení si na nervy viem dlho rozprávať, pretože Steve Harvey, ktorého poznáte, si v istom čase života tiež začal liezť na nervy. Ja, Steve Harvey, som sa už mal dosť. Mal som dosť života, čo som viedol. Mal som dosť nečinnosti. Mal som po krk chudoby. Chudoba ma vyčerpala. Unavovalo ma ustavične vymýšľať spôsoby, ako sa o seba postarať a prežiť. Bolel ma pohľad na veci, ktoré som chcel, ale nemohol som si ich dovoliť. Chudoba ma úplne vyšťavila. Bolo mi zo seba zle, pretože som nenasledoval dar od Boha. Liezol som si na nervy, lebo som nenasledoval svoje sny.

Vtedy som ani nevedel, ako nasledovať vlastné sny. Ale nevedomosť neospravedlňuje. Nevedomosť totiž chorobné pocity nezastavila. Mal som dosť pretĺkania sa. Musel som sa zaobísť bez množstva vecí. Mal som dosť seba samého. Mal som dosť všetkého. Mal som dosť pocitu zlyhania. Mal som dosť sklamania. Sklamal som matku aj otca. Mal som dosť neschopnosti. Nevidel som v sebe potenciál, ktorý videli iní ľudia. Mal som dosť rutiny.

Načisto som si liezol na nervy. Unavovalo ma hľadať odpoveď vonku. No uvedomil som si, že riešenie bolesti a smútku ležalo celý ten čas hlboko vo mne. Moja mama vravievala: „Synku, niekedy sa nezmení nič, až kým ti nezačne liezť na nervy aj to, že ti všetko lezie na nervy.“ Parafrázovala aktivistku za občianske práva Fannie Lou Hamerovú.

Vydajme sa na túto cestu spoločne, pretože ak aj vy máte dosť toho, že si leziete na nervy, vedzte jedno: aj ja som sa tak cítil.

 LEZIETE SI NA NERVY? 

Lezú vám na nervy vlastné predsavzatia, ktoré aj tak nikdy nesplníte? Lezú vám na nervy sústavné výhovorky? Lezie vám na nervy porovnávanie s inými ľuďmi, na ktorých nemáte? Máte po krk slov: „Zajtra urobím niečo iné,“ hlavne ak sa ani „zajtra“ nič nezmení? Lenže liezť si na nervy je užitočné. Značíte tým pripravenosť urobiť vo svojom živote zmeny, za ktoré budete odmenení. Konečne ste tu, teším sa.

Väčšinou v pozícii „leziem si na nervy“ nikdy nie ste sami. Všetkým okolo vás – rodine aj kolegom – vaše výhovorky už nejaký čas lezú na nervy. Vidia váš dar aj bolesť, čo si spôsobujete, pretože nenasledujete Boží zámer, nie ste na ceste za dokonalosťou. Niečo vám poviem: ľuďom vaše výhovorky môžu liezť na nervy aj naveky, kým ale nezačnú liezť na nervy vám, nič sa nezmení. Končíte s marením možností, ktoré ste mohli využiť minulý mesiac, rok, či dokonca pred desiatkami rokov?

Veľmi často sa stáva, že vlastné predstavy o nás sa zakorenia priveľmi hlboko. Stanú sa z nich myšlienkové pochody, ktoré sa zmenia na správanie, a to ovládne náš každodenný život. Počas tohto obdobia si na takéto predstavy zvykneme. Dovolíme, aby sa z nich stali protiklady k da­rom a možnostiam života. Ak do života prijmeme otáľanie, sebaklam, porovnávanie sa s inými a pochybnosti o vlastných schopnostiach, stanú sa z nás naše vlastné protiklady – všetko, čo nám zabraňuje žiť život, pre ktorý sme boli stvorení.

Ako sa dostať k bodu zlomu? Čo vás konečne prebudí? Kedy si konečne uvedomíte, že váš život nesiaha ani po členky Božiemu zámeru vytvorenému pre vás? Je to váš život, žite ho DNES. Ak sa cítite nespokojne, neuspokojene a nevyužito, tak len mrháte vlastným časom. Teraz, práve teraz máte možnosť uskutočniť svoje sny, ciele a predstavy, ktoré ste v sebe tak dlho dusili.

Jordan Belfort, autor knihy, podľa ktorej nakrútili rovnomenný film Vlk z Wall Street, povedal: „Jediná vec, ktorá stojí medzi tebou a tvojím snom, je ten posraný príbeh, v ktorom si dookola omieľaš, prečo svoj sen nemôžeš dosiahnuť.“ Chcem postúpiť o stupeň vyššie. Výhovorky sú pre vás pravdivé klamstvá a bránia vám priznať si, že ste  hodní svojho daru. Povedzte to so mnou: „KONIEC VÝHOVORKÁM.“

Na univerzite v americkom Kente som vraj študoval psychológiu. V skutočnosti som však študoval výhovorky. Na otázky typu Prečo nejsť na prednášky alebo Prečo som nemohol zaplatiť nájomné, som mal milión výhovoriek. Po škole som si našiel ďalšie výhovorky na veci typu Prečo som uviazol v bezvýchodiskovej práci alebo Prečo nenasledujem svoj sen a nestanem sa zabávačom. Čím dlhšie som si tie klamstvá navrával, tým presvedčenejší som bol, že si nezaslúžim ani titul, ani pódium.

Jedného dňa som kamarátovi hovoril o dôvode, prečo som vyletel zo školy. Keď som počul slová, čo sa mi sypali z úst, uvedomil som si, že na vine nebola škola ani rodičia. Nakoniec som bol na vine len ja. Mal som kľúče od všetkých dverí a množstvo dôvodov, prečo ani jeden z nich nepoužiť. Sám som si vymyslel prekážky, len aby som nemusel prevziať zodpovednosť za vlastný dar.

Ak ste takí, ako som bol ja, tak si musíte prestať vymýšľať výhovorky. Výhovorky sú rovnako prázdne teraz, ako boli v čase, keď ste si ich vymysleli. Uvedomte si, že vaše dary sú možnosti. Prijmite do života novú pravdu: vy ste úspech.

Skôr, než si poviete: „Steve, žiadne výhovorky si nevymýšľam,“ počkajte! Ľudia, ktorí tvrdia, že sa nevyhovárajú, sú často najväčší vinníci. Viete, kto ste. Čo sa kariéry týka, ste prvotriedni borci, ale bežne sa ospravedlňujete, lebo nestihnete niečiu narodeninovú oslavu alebo už tretíkrát zrušíte schôdzku. Úspech nežije len v jednej časti vášho života a z ostatných nezmizne. Ak to so šťastím myslíte vážne, musíte prehodnotiť všetko. Musíte sa otvoriť svojmu daru, využiť možnosti a zmeniť svoj život.

Keď som sa stal zabávačom, nechcel som sa ľuďom otvoriť. Chcel som písať ako ostatní. Až keď som sa obecenstvu naozaj otvoril, pochopil som, aký komik vlastne v skutočnosti som. Chuť povedať ľuďom pravdu ma priviedla k haldám námetov na vtipy o minulosti, o vzťahu s rodičmi, zlyhaných vzťahoch a o čomkoľvek, čo som práve vtedy riešil. Aby som svoj dar mohol zdokonaľovať, musel som sa naučiť byť úprimný.

Ak začnete byť úprimní, vysporiadate sa s akoukoľvek pravdou. Všetko okolo vás môže byť zlé, no aj to je na niečo dobré. Keď odhalíte svoje negatíva, dostanete šancu napraviť ich. Preto ak sa pokazí niečo vo vzťahoch alebo v práci, ako prvú si vždy položte otázku: „Čo som spravil zle?“ Máte možnosť zmeniť sa a kedykoľvek napraviť situáciu. Druhých nezmeníte. Ak jedným prstom ukážem na iných a nevšimnem si tri, čo ukazujú na mňa, prepasiem šancu rásť, zmeniť a zlepšiť sa. No keď si tie tri prsty všimnem, potom, a len potom sa pohnem ďalej.

Často sa zamýšľame iba nad proti a zabúdame na pre. Nevydáme sa na cestu za vlastnými snami, pretože sa úporne sústreďujeme iba na „čo ak“, „čo by sa mohlo stať“ a „prečo to tak nepôjde“. Pokojne premrháme roky života útekom pred vlastnými snami namiesto behu k nim.

 

KLIATBA POROVNÁVANIA

 Niektorí z vás nemajú čas prijať svoj dar, pretože sa neprestajne porovnávajú s inými ľuďmi. Boh stvoril vás a vaše riešenia výlučne pre vás. Svet nepočká na vášho zástupcu, potrebuje skutočných vás, v celej kráse a svetle reflektorov.

Nezaoberajte sa argumentmi ako: „Na svete je milión motivačných rečníkov, už nevymyslím nič nové.“ Možno žije vo vašom okolí päťdesiat motivačných rečníkov, ale iba vy máte zaujímavé osobné skúsenosti, chyby, lekcie, pády a výhry. Práve tie môžu niekomu pomôcť postúpiť z obyčajného života do výnimočnej budúcnosti. Prekvapí vás, ako na niekoho zapôsobí vaša osobná skúsenosť s odchodom z dediny do ruchu veľkomesta. Pre niekoho môže znieť lepšie ako čokoľvek, čo kedy povedal jeden z najväčších motivačných rečníkov Les Brown. Využite energiu na zdokonalenie vlastných ťahov, nie ťahov niekoho iného.

 

 „NIE SOM PRIPRAVENÝ SEDIEŤ ZA VRCHSTOLOM“

Často počúvame predsudky o tom, kto smie a kto nesmie sedieť za vrchstolom a robiť rozhodnutia. Odstavíme sa ešte pred začiatkom hry, keď si myslíme, že nemáme na nové poznatky vhodnú výchovu, vzdelanie alebo skúsenosti.

Keď nadíde deň D a vy sa stanete súčasťou rokovania, na ktorom sa bude rozhodovať o budúcnosti vašej spoločnosti, nesmiete zutekať v domnienke, že po vás nie je nič vidieť.

Netrápi ma vaša rasa, pohlavie, pôvod ani finančná situácia. Ak vám Boh dáva možnosť vystúpiť na vrchol, nezaoberajte sa myšlienkami ako: „Na to nemám!“ Nebrzdite svoj dar len preto, že nevidíte za hranice možností. Máte právo sedieť za vrchstolom tak ako ktokoľvek iný. Už pridlho tam sedia rovnaké typy ľudí a osobností. Vzchopte sa a smelo hovorte o svojich skúsenostiach. Pridajte hodnotu, ktorá by sa bez vás pri stole nenachádzala. Chopte sa príležitosti a pridajte k celku svoj talent a schopnosti.

Musíme si uvedomovať rozhovory o daroch a talente. Čo si vravíte, keď ste sami? Čo si každé ráno hovoríte pred zrkadlom? Vdychujete do svojich snov život, alebo si len pripomínate cudzie obavy a strach? Napĺňate si dni Svätým písmom, pozitivizmom a motivačnými citátmi, alebo si len vlievate pochybnosti a strach?

Niektorí z nás si tak dlho dookola púšťali tie isté ubíjajúce platne, až si už o sebe nie sú schopní myslieť ani nič lepšie.

„Nie som dosť múdry.“

„Nikdy nebudem ako matka (alebo otec).“

„Tebe to vyšlo, ale niekomu ako som ja to určite nevyjde.“

„Je to také ťažké.“

„Na to všetko je už priveľmi neskoro.“

Možno si myslíte, že trpíte samovravou, no čím dlhšie si tieto vety v duchu opakujete, tým skôr sa z nich stáva neviditeľný kabát nešťastia, ktorý si obliekate každý deň. Nazdávate sa, že iba vy poznáte slová svojho nezdaru, ale ony vychádzajú na povrch vo vašom správaní a vystupovaní.

Ako vymyslieť novú ódu na vlastný život a sny? Začnite odmala, napríklad takýmito pozitívnymi vetami:

„Pre toto som sa NARODIL!“

„Boh má pre MŇA plán!“

„Som VIAC, ako len víťaz!“

„Sny MOŽNO uskutočniť!“