Silné knižné hrdinky

Dnes oslavujeme Deň žien, a tak by sme radi vyzdvihli nielen reálne hrdinky, ale aj tie knižné. Práve knižné hrdinky nás totiž častokrát inšpirujú a povzbudzujú viac než ktokoľvek iný. Niektoré z nich bojujú proti spoločnosti, iné sa snažia ísť vlastnou cestou a byť nezávislé a slobodné. Hoci sú niektoré príbehy skutočné a iné zase vymyslené, hoci sa odohrávajú v rôznych obdobiach a na rôznych miestach, jedno majú všetky spoločné ženskú silu a odhodlanosť, ktorá sa ničomu na svete nevyrovná.

 

 

Vzdelaná (Tara Westoverová)

Tara Westoverová nám vo svojich jedinečných memoároch predstavuje detstvo, ktoré pre ňu bolo absolútne určujúce. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Prvý raz sa preto ocitla v triede až ako sedemnásťročná. Jej geniálna myseľ bola dlhé roky spútaná, no ukazuje sa, že zostala elastická a tvorivá, o čom svedčí aj táto oduševnená a úprimná spoveď o vzťahu k rodičom a voľbe kráčať stoj čo stoj za vzdelaním. Práve vďaka vzdelaniu sa totiž Tare zmenil život a uvidela svet novými očami.

 

Knižnica na Piatej avenue (Fiona Davisová)

V románe Knižnica na Piatej avenue sledujeme životy dvoch hrdiniek. Jednou z nich je Laura – tvrdohlavá a vášnivá moderná žena, ktorá túži po vzdelaní. Keď sa jej v roku 1913 podarí začať študovať žurnalistiku na Kolumbijskej univerzite, otvorí sa pred ňou celkom nový svet. Objaví tiež radikálnu ženskú skupinu, ktorej členky nahlas prezentujú svoje názory na volebné právo, kontrolu pôrodnosti a práva žien. Aj Laura začne spochybňovať svoju úlohu manželky a matky a zatúži po slobode.

 

 

Kirké (Madeline Millerová)

Heliovi, bohu Slnka a najmocnejšiemu z Titanov, sa narodí dcéra. Nymfa Kirké je zvláštne dieťa, po svojom majestátnom otcovi ani pôvabnej zvodnej matke Perse nezdedila nič pozoruhodné. Ako najslabšia zo všetkých bohýň je vystavená ustavičným posmeškom súrodencov, preto hľadá spoločnosť vo svete ľudí. Čoskoro v sebe objaví netušenú moc – ovláda čary, ktoré dokážu premeniť sokyne na príšery a ohroziť samotných bohov. Pôvabná nepochopená čarodejnica nás prevedie úžasne opísaným svetom bohov a v plnej kráse odhalí otázky, túžby, odvahy, poslania či ženskej sily vo svete ovládanom mužmi.

 

Umelkyňa s henou (Alka Joshi)

Sedemnásťročná Lakšmí unikne z dohodnutého manželstva plného násilia, opustí rodnú dedinu a vydá sa do veľkého mesta, do Džajpuru. Tam sa začne živiť maľovaním henou na pokožku žien. Stane sa vyhľadávanou umelkyňou i dôverníčkou bohatých žien z vyššej spoločnosti. Román Umelkyňa s henou podmanivým spôsobom približuje vytrvalú snahu ženy žiť slobodný a naplnený život v spoločnosti, kde sú tradície a potreba modernizácie v ustavičnom rozpore.

 

 

Kniha túžob (Sue Monk Kiddová)

Anna sa narodí v Galilei v dobách, keď sa na ženy pozerá ako na majetok a dievčatá odchádzajú z domu, len keď sa vydávajú. Ona však túži mať nad svojím osudom kontrolu. Vie čítať a písať, a napriek matkiným obavám sa chce deliť o svoje myšlienky a nájsť svoj hlas. Hlas, ktorý by hovoril za všetky tiché ženy. Hoci je Anna prisľúbená staršiemu vdovcovi, v Nazarete stretne mladého tesára, ktorý v nej prebudí nepoznané túžby a vďaka ktorému sa pred ňou otvára nová budúcnosť.

 

Hamnet (Maggie OFarrellová)

Hoci román Hamnet na prvý pohľad rozpráva o Shakespearovi a jeho synovi, ktorý ho inšpiroval k napísaniu hry Hamlet, hlavnou hrdinkou je vlastne Shakespearova manželka Agnes záhadná, netradičná, slobodomyseľná a láskavá. Vždy bola nezvyčajne múdra i trochu zvláštna chovala jastraba, rozumela vlastnostiam bylín a vedela predpovedať budúcnosť. Willa Shakespeara očarila natoľko, že sa stala jeho životnou partnerkou. Autorka nám pred očami maľuje jej portrét, ktorý ju ukazuje ako milujúcu ženu, ktorá podporovala manžela v tvorení, aj smútiacu matku, ktorá sa musela vysporiadať s tou najväčšou bolesťou, akú môže matka zažiť.

 

 

Nespútaná (Glennon Doyleová)

Každá žena skrýva hlboko vo svojom vnútri hlas túžby. Každá chce byť dobrou partnerkou, dcérou, matkou, zamestnankyňou i priateľkou. Glennon Doyleová žila mnoho rokov v klamstve a predstieraní, že je spokojná a vyrovnaná so životom. A potom sa znova zaľúbila. Do ženy. Napriek výchove, kultúrnym zvyklostiam a spoločenským očakávaniam poslúchla svoj hlas a začala žiť. Jej kniha Nespútaná je odvážny, oduševnený a úprimný román, ktorý pozýva čitateľa na rozhovor. Zodpovedná matka podľa Glennon nie je tá, ktorá sa obetuje a pomaly zomiera pre svoje deti, ale žena, ktorá im ukazuje, ako žiť naplno. 

 

Sestry Douglasové (Charlotte Jacobi)

Úspešnú sieť parfumérií Douglas dnes pozná skoro každý, no nie všetci poznajú aj príbeh sestier z Hamburgu, ktoré stoja za jej vznikom. Sestrám Carstenovým učarovali vône už v ranom detstve. Túžba po vlastnej parfumérii sa u nich zrodila v čase, keď sa na podnikavé ženy hľadelo s nevôľou a podozrením. Marie a Anne boli v mnohých ohľadoch priekopníčky. Sebavedomé ženy s vlastným obchodom, ktorého názov sa čoskoro stal pojmom, sa nedali odradiť a postupne zakladali ďalšie franšízové predajne.

 

 

Oheň v srdciach (Zuzka Šulajová)

Historický román Zuzky Šulajovej vtiahne čitateľa do búrlivého obdobia našich dejín na prelome 18. a 19. storočia. V tomto historickom rámci sa odvíja príbeh neobyčajnej ženy, krásnej a vzdelanej Katariny. Špiónka Katarina, sirota slovenského pôvodu, bola chánenkyňou, milenkou, družkou aj manželkou. No to, po čom túži najviac, jej stále uniká medzi prstami. Stáť po boku milovaného muža sa zdá byť nemožné. Katarina vyhrala už nemálo bojov, no boj o vlastné šťastie je pre ňu ten najťažší.

 

Krajčírkin dar (Fiona Valpyová)

Autorka spojila osudy troch mladých talentovaných dievčat pracujúcich v módnom priemysle a opisuje ich odhodlanie bojovať v jednom z najhorších období v histórii Európy za spravodlivosť, v ktorú skutočne veria. Čitateľov hlboko zasiahne opis hrôz, aké zažívali väzenkyne v pracovných táboroch. Kladie si otázku, ako je možné, že zlo jedného človeka nakazilo tisícky ľudí ukrutnou brutalitou a zbavilo ich ľudskosti. Fiona Valpyová utkala zložitú tapisériu dobra a zla, lásky a nenávisti, krásy a obludnosti, ktorá nás dojíma výstižným zachytením ľudskej slabosti a zraniteľnosti, vyváženej nesmiernou ženskou odvahou, lojalitou a nezlomnosťou.

 

Autorka článku: Renáta