Príbehy, ktoré napísal život

Životopisy, autobiografie a memoáre tvoria špecifický literárny žáner. Častokrát sa nás dotknú viac ako aj tá najúžasnejšia beletria, pretože skutočnosť, že ide o pravdivé príbehy, im pridáva ďalší rozmer. V Tatrane sme vydali skutočné príbehy známych aj menej známych osobností, z ktorých vás každý bez výnimky chytí za srdce.

 

1. Trevor Noah – Vinný od narodenia

„Ako dieťa som chápal, že ľudia majú rôznu farbu pokožky, ale v mojej mysli bola biela, čierna a hnedá ako druhy čokolády. Otec predstavoval bielu čokoládu, mama horkú a ja som bol mliečna. Ale všetci sme boli len čokolády.“

Najúspešnejšia autobiografia 21. storočia. Aj takéto označenie si vyslúžila naša májová novinka a kniha mesiaca júl čitateľského klubu Martinus. Trevor Noah sa narodil ako syn juhoafrickej matky z kmeňa Xhosa a švajčiarskeho občana. V čase apartheidu boli vzťahy medzi partnermi odlišnej farby pleti neakceptovateľné a pokladali sa za trestný čin. Trevoro detstvo bolo preto poznačené chudobou, rasizmom, ale aj odvahou jeho rodičov, ktorí sa s dôvtipom snažili prekonať etnické a rasové predsudky. 

Napriek problémovému detstvu je dnes z Trevora obľúbený moderátor s vlastnou show, cestuje po celom svete a vystupuje ako stand-up komik pred vypredanými sálami. Nie je žiadnym prekvapením, že sa celou knihou vinie Trevorov neutíchajúci zmysel pre humor a satiru, ale aj krásne puto k nebojácnej a milujúcej matke. Chránila svojho syna pred kolotočom chudoby, násilia a týrania a ukázala mu cestu k slobode, vzdelaniu a dôstojnému životu. 

 

2. Michelle Obamová – Môj príbeh

„Zasievali sme semienka zmeny, ktorej ovocie možno nikdy neuvidíme. No napriek tomu musíme vo svojom úsilí vytrvať.“

Michelle Obamovú pozná celý svet ako prvú dámu Spojených štátov amerických. Vo svojej autobiografii však veľmi láskavým a ľudským spôsobom odhaľuje, že toho v živote dosiahla oveľa viac. 

Jej rodičia Fraser a Marian Robinsonovci ju odmalička viedli k tomu, aby bola otvorená a nebojácna. Život ju však zavial oveľa ďalej a do úplne iných sfér – počnúc posluchárňami Princetonskej univerzity, kde po prvý raz pocítila, aké je to byť jedinou černoškou v aule, až po presklenú výškovú kancelársku budovu, kde pracovala na poste renomovanej firemnej právničky. Tu sa v jedno letné dopoludnie objavil v jej kancelárii študent Barack Obama a obrátil celý jej starostlivo naplánovaný život naruby.

So šarmom, humorom a s neobvyklou otvorenosťou ponúka pohľad okrem iného aj do zákulisia ôsmich dôležitých rokov, ktoré prežila v Bielom dome.

 

 

3. Hans Rosling, Fanny Härgestam – Ako som sa naučil rozumieť svetu 

„Nikdy nie je neskoro vzdať sa, takže to môžeme urobiť aj inokedy.“

Hans Rosling patrí k najvýraznejším osobnostiam 21. storočia. V Nemecku získal prezývku “popstar rozumu” za svoj jedinečný prístup k interpretácii vývoja a napredovania ľudstva na základe faktov. Moc faktov je kniha, ktorá prináša nádej, povedal po jej prečítaní Barack Obama.

V publikácii Ako som sa naučil rozumieť svetu už nie je toľko čísel a štatistík. Hans Rosling rozpráva najmä o stretnutiach s ľuďmi, ktorí mu otvorili oči, a spomína na udalosti, ktoré mu pomohli formovať myslenie a pohľad na okolitý svet.

A v neposlednom rade nám doktor Rosling predstavuje svoj kvalitne prežitý život. Jeho štedrosť, charakter a prístup k tým najchudobnejším a najzraniteľnejším zanechajú v našej mysli nezabudnuteľnú stopu. 

 

4. Tara Westoverová – Vzdelaná 

„Zrod môjho ja sa dá nazvať všelijako. Premena. Metamorfóza. Faloš. Zrada. Ja ho nazývam vzdelanie.“

Tara Westoverová sa prvý raz ocitla v triede ako sedemnásťročná. Narodila sa v rodine survivalistov, ktorí žili v horách amerického Idaha. Tam sa pripravovala na koniec sveta tak, že zavárala do zásoby broskyne a spávala s plnou poľnou.

Po tom, čo sa jeden z Tariných bratov dostal na vysokú školu a priniesol jej novinky z ďalekého sveta, sa Tara tiež rozhodla vyskúšať nový život. Vďaka samoštúdiu sa aj jej podarilo dostať na vysokú školu, kde sa prvýkrát dozvedela o holokauste či hnutí za občianske práva. Túžba po vzdelaní ju doviedla až na Harvard a Cambridge. Až potom si začala klásť otázku, či nezašla priďaleko a či ešte nájde cestu domov.

Kniha rozpráva o hľadaní vlastného ja. Je to príbeh o neoblomnej rodinnej lojalite a o smútku, ktorý sprevádza pretrhnutie najužších väzieb. V neposlednom rade zdôrazňuje význam a prínos skutočného vzdelania – schopnosť vidieť život novými očami a ochotu meniť ho.

 

5. Glennon Doyleová – Nespútaná

„Už nikdy neostanem – ani v miestnosti, ani v rozhovore, ani vo vzťahu, ani v inštitúcii, ktoré odo mňa žiadajú, aby som sa zriekla samej seba. Keď mi telo povie pravdu, budem mu veriť. Teraz verím sama sebe, takže už nebudem trpieť ani dobrovoľne, ani potichu, ani dlho.“

Kniha Nespútaná je plná citu aj nespútane veselá, nežná aj pôsobivá. Je intímnou spoveďou a zároveň aktivizujúcim budíčkom. Prináša príbeh ženy, ktorá pochopila, že zodpovedná matka nie je tá, čo kvôli svojim deťom pomaly umiera, ale tá, ktorá im ukáže, ako plnohodnotne žiť. 

Glennon Doyleová je aktivistkou, rečníčkou, duchovnou líderkou a autorkou troch kníh. Vo svojich knihách úprimne, vtipne a s nadhľadom hovorí o svojich problémoch. Vytvára v ženách túžbu uveriť v seba, byť statočnými a láskavými, zbaviť sa predstavy o dokonalosti a zbytočne si nesťažovať materstvo, manželstvo a priateľstvo. 

 

Dúfame, že vám niektorá z kníh padla do oka a jej čítanie vás obohatí. 

 

Autorka článku: Renáta