Materstvo v knihách (alebo čo čítať ku Dňu matiek)

O pár dní oslavujeme tie najväčšie hrdinky naše mamy. Materstvo ako také je témou, ktorú často nájdeme aj v knižných príbehoch. My sme pre vás vybrali tipy na čítanie, kde sa píše o matkách alebo sa rozoberá (aj) téma materstva.

 

Trevor Noah: Vinný od narodenia

Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že juhoafrický moderátor a komik Trevor Noah píše vo svojich memoároch hlavne o sebe, pravdou je, že celá kniha je v podstate akýmsi poďakovaním či dokonca oslavou jeho matky, obdivuhodnej ženy, ktorej výchovné metódy boli síce občas tvrdé, ale jej láska k synovi bola o to silnejšia. S mamou sme mali veľmi podobný vzťah ako Tom a Jerry. Ona bola prísny despota, ja neposlušný fagan, vraví Trevor. O ich vzťahu píše veľmi úprimne, láskavo a humorne a knižku jej dokonca venoval: Venujem svojej mame. Mojej prvej fanúšičke. Ďakujem, že si zo mňa vychovala muža.

 

Ashley Audrainová: Druhá tvár

Každá matka chce byť dobrou matkou. Ako však poukazuje Ashley Audrainová vo svojom debute, nie vždy sa to dá. Kniha rozpráva o mladej matke Blythe, ktorá túži bezvýhradne milovať svoje dieťa, ale dennodenne prežíva nevysvetliteľný strach a pochybnosti, či ako matka nezlyhala. Psychologická dráma s črtami trileru ponúka pohľad na odvrátenú stranu materstva, skúma vzťah rodičov a detí aj detstvo ich predkov, odhaľuje, čo niektorí rodičia dlžia svojim deťom, a ukazuje, aké to je, keď matkám tlmočiacim svoje nečakané pocity nikto neverí.

 

Maggie O’Farrellová: Hamnet

Áno, román Hamnet je o Shakespearovi a o jeho zosnulom synovi Hamnetovi. Aspoň naoko. V skutočnosti je ústrednou postavou a dušou príbehu dramatikova manželka a Hamnetova matka Agnes. Román je nádherným portrétom milujúcej ženy a tiež hlbokou štúdiou smútiacej matky. Pretože azda nič nespôsobuje takú bolesť ako strata dieťaťa. Maggie O’Farrellová túto bolesť a žiaľ matky vykresľuje dôveryhodne a pritom s neuveriteľným citom:

Zisťuje, že plakať sa dá celý deň a celú noc. Že sa to dá mnohorako – náhlym vytrysknutím sĺz, hlbokými, mučivými vzlykmi, nečujným, nekonečným slzením. Že rozboľavené okolie očí sa dá ošetriť olejom napusteným tinktúrou z očianky a harmančeka. Že dcéry možno utešiť ubezpečovaním o nebi a večnej radosti a že po smrti sa tam všetci zídu a on ich tam bude čakať, hoci ničomu z toho neverí. Že ľudia nie vždy  vedia, čo povedať žene, ktorej zomrelo dieťa. Že podaktorí sa jej práve preto vyhnú, prejdú na druhú stranu ulice. Že ľudia, ktorých nemali za priateľských, prichádzajú na priedomie, nechávajú na podobločnici chlieb a koláče, po kostole prehodia niečo milé a vhodné, postrapatia Judith vlasy a uštipnú ju do poblednutého líca.

 

Suzanne Redfearnová: V okamihu

Pozoruhodná kniha V okamihu sa nevenuje len materstvu, ale celkovo rodičovstvu a citlivej téme zodpovednosti za svoje aj cudzie deti. Môžeme dôverovať ľuďom, ktorým zverujeme svoje deti, že ich ochránia, tak ako by ochránili tie svoje, keby došlo k najhoršiemu? V knihe sa dve rodiny zasiahnuté nečakanou tragédiou ocitnú na pokraji chaosu, keď zrazu nevedia určiť hranice toho, čo je morálne a čo už nie. Redfearnová opisuje bolesť rodiny s veľkou dávkou súcitu a nádeje a núti nás premýšľať o tom, čo sa vlastne skrýva pod uhladeným povrchom ľudí, ktorí sú nám najbližší.

 

Jenny Cumminsová: Americká zem

Lýdia sa ocitá v situácii, v ktorej by sa žiadna matka ocitnúť nechcela. Spolu s osemročným synom Lukom uteká pred drogovým kartelom, ktorý vyvraždil celú jej rodinu a snaží sa prekročiť hranice Ameriky. Tá je totiž ich jedinou záchranou. Pútavý román detailne rozpráva o strastiplnej púti migrantov za vidinou slobody, zachytáva strach matky o syna aj strach iných žien pred únosom a znásilnením. Zároveň je živým dôkazom, že rodičovská láska nemá hraníc a matka by pre svoje deti urobila čokoľvek.

 

Autorka článku: Renáta