Strážkyňa slnka a čarovný svet Maji Lunde

Pred pár dňami sme mali možnosť vidieť na oblohe veľmi ojedinelý úkaz – zatmenie Slnka. Lenže predstavte si, že by to také ojedinelé nebolo a slnko by naozaj zmizlo.

Takýto svet vytvorila v detskej knihe Strážkyňa slnka nórska autorka Maja Lunde, ktorú môžete poznať aj vďaka prvej knihe z tejto série – Snehovej sestre.

 

Oba príbehy, ilustrované Lisou Aisato, sú smutné a venujú sa vážnym témam ako je napríklad smrť blízkej osoby. Maja Lunde čitateľovi ukazuje, že tento smútok vníma každý inak: niektorí ľudia ostanú paralyzovaní a stanú sa z nich iba tiene, čo nám ukazuje v Snehovej sestre, no a iní sa rozhodnú pre pomstu, ktorá ale nikdy nevedie k ničomu dobrému, ako tomu bolo v Strážkyni slnka. Autorka ale v oboch príbehoch dáva veľký dôraz na silu priateľstva a rodiny. A čo je hlavné, čitateľovi dáva nádej. Nádej a vieru v to, že aj keď sa vám teraz zdá byť všetko čierne, neostane to tak navždy a raz znovu vyjde slnko.

 

 

Hlavnou hrdinkou knihy Strážkyňa slnka je dospievajúca Lily. Žije so svojím starým otcom v krajine, kde zmizlo slnko. Stále tam len prší a všetko je ponuré. Jedného dňa, keď Lily objaví tajnú cestičku, ktorá ju privedie hlboko do tmavého lesa, kam deti nesmú chodiť, otvára sa pred ňou nový svet a začína sa veľké dobrodružstvo. S pomocou Chlapca a Psíka, jej nových kamarátov, sa Lily snaží zachrániť uväznené slnko, ktoré má vo svojej moci tajomná Strážkyňa slnka.

 

 

Aj keď bola Snehová sestra vhodná skôr pre deti v rovnakom veku ako je hlavný hrdina Julián, Strážkyňu slnka odporúčame starším deťom, keďže aj hlavná hrdinka Lily pomaly dospieva a dostáva sa do veku, v ktorom ju už detské hry nebavia. Kniha však určite zaujme aj dospelých milovníkov krásnych príbehov, pretože je to dobrodružný epický príbeh o tom, aké je všetko stratiť, postaviť sa zoči-voči svojim najväčším obavám a vydať sa hľadať lásku a šťastie.

 

Autorka článku: Renáta