Aký bol rok 2021 a čo nás čaká v roku 2022

Január je o bilancovaní uplynulého roku a plánovaní toho nového, a tak vám aj my prezradíme, aký bol pre naše vydavateľstvo rok 2021 a čo pre vás chystáme v roku 2022.

 

ROK 2021

Rok 2021 bol pre Vydavateľstvo Tatran jeden z najlepších rokov za posledné obdobie. Prispelo k tomu niekoľko faktorov. Jednako sme sa poučili z roku 2020, keď sme naozaj tápali, ako sa bude situácia s koronou vyvíjať a z opatrnosti sme počas lockdownu stiahli niekoľko titulov, ďalej sme výberu kníh a ich reklame venovali zvýšenú pozornosť a aj financie. V neposlednom rade k úspechu prispelo i zintenzívnenie činnosti každého člena vo vydavateľstve.

Nie všetko však prebehlo hladko. Knižný trh na jeseň zasiahlo zdražovanie všetkých tlačiarenských komponentov a nedostatok papiera, ktorý mal za následok neskoršie vyskladňovanie titulov. V čase, keď predaj kníh dosahuje celoročné maximum, prišlo rozhodnutie o zatvorení kníhkupectiev. Priznávam však, že korona s lockdownom je knihám milostivo naklonená, ľudia začali viac čítať a najmä on-line objednávky neuveriteľne rástli. Potvrdzujú to aj štatistické údaje iných krajín, v niektorých predaj kníh vzrástol až o 30 %. Preto by som sa na tomto mieste chcela poďakovať všetkým našim čitateľom za ich priazeň v roku 2021 a dať im sľub, že aj v roku 2022 sme pripravili množstvo zaujímavých titulov.

 

 

Každý rok je niečím charakteristický a žiada si inú skladbu titulov. Tým, že v roku 2021 dominovala korona, akoby čitatelia potrebovali vnútorné povzbudenie a istú nádej, poučenie a zamyslenie nad vlastným životom. Našou najpredávanejšou knihou boli Atómové návyky – pre nás nečakané prekvapenie, pretože kniha vyšla na jeseň v roku 2019. Na druhom mieste sa umiestnil Dych, čo je v čase korony pochopiteľné a na treťom mieste Polnočné slnko – pokračovanie Twilight ságy. Na popredných miestach dominujú skôr populárno-náučné tituly ako Toto mali čítať naši rodičia, Dobré vibrácie, dobrý život, Myseľ bez hraníc či povzbudivá kniha Moc faktov. Prekvapilo ma na rozdiel od iných krajín slabšie zastúpenie beletrie, kde jednoznačne dominuje Lucinda Rileyová so svojou ságou Sedem sestier a Stephenie Meyerová, ktorá po rokoch znovu rozvírila záujem o nesmrteľnú lásku Belly a Edwarda v pokračovaní Polnočné slnko. Pred Vianocami zaujala historická sága Kena Folletta Večer a ráno, čím dobehla svoj celoročný sklz. Neutíchol ani záujem o detektívku a dobre sa predávali Sebastian Fitzek, Vincent Kliesch a Lucy Foleyová. V roku 2021 sme sa zamerali aj na zaujímavé detské tituly a začali sa im venovať intenzívnejšie. Všetky farby života považujem za výnimočnú knihu, v poetických ilustráciách zachytáva celý ľudský život od detstva cez zázračné leto dospelosti až po zimu staroby a je nesmiernou inšpiráciou na rozhovor babičky s vnučkou. Neboj sa skúšať a Svet potrebuje človeka, ako si ty prináša závažné posolstvo nedať sa odradiť prvým neúspechom a že záleží na každom dieťati, pretože navzájom vytvárajú neskutočnú paletu rôznorodosti.

 

 

Záleží mi aj na objavovaní a vydávaní slovenských autorov. Na tomto mieste spomeniem len debutantov Matúša Mahúta a Katku Hybenovú. Nadchlo ma, ako sa mladý autor zmocnil v Tam hore rozpravy o ľudskej spoločnosti. Hovorí o našej nezmyselnej túžbe dosiahnuť večnosť a moc, ktorej sa nám vždy máli. Ako sa k moci šplháme po chrbtoch iných a bezohľadne ničíme všetkých, čo nám stoja v ceste. Matúš Mahút ohromil mnohých recenzentov a to hovorí za všetko. Slovenka vo veľkom svete, to je príbeh Malého jablka. Zavedie nás do New Yorku, do Brooklynu, konkrétnejšie do štvrti Bushwick. Je to kniha plná umenia, graffiti, poézie i jedla. Intenzívna sila tejto štvrti, umelci, galérie, vernisáže a festivaly ju natoľko očarili, že sa začne živiť ako blogerka, ktorá prináša novinky a zaujímavosti zo života tejto štvrte.

 

 

A ešte podľa mňa dve prekladové lahôdky roku 2021. Hamnet Maggie O’Farrellovej je príťažlivý, poetický, výnimočný, smutný a krásny ako hry Williama Shakespeara, o živote ktorého táto kniha pojednáva. Druhou je Starec a more príbehov Carstena Henna. Táto kniha je skutočným pohladením duše, plná láskyplných rozhovorov medzi starým kníhkupcom a dievčatkom, ktorému umrela mama. Pri jej čítaní si uvedomíme, aké dôležité sú knihy a príbehy v nich.

 

ROK 2022

Tento rok bude pre vydavateľstvo veľmi významný, lebo 19. septembra oslávi vydavateľstvo 75 rokov svojej existencie. Edičný plán ešte dolaďujeme, ale zaručene v ňom čitateľ nájde zvučné mená nášho vydavateľstva ako Lucindu Rileyovú, Kena Folletta, Sebastiana Fitzeka, Lucy Foleyovú či Lisu Jewellovú.

Ako milovníčka antiky som sa usilovala zaradiť do edičného plánu diela ako Brány do Atén od známeho znalca tohto obdobia Conna Igguldena. Dozvieme sa o najznámejších bitkách pri Maratóne a Termopylách, ktoré boli životne dôležité pre slobodné Atény. Známy príbeh o Ariadninej niti si prečítame v diele Ariadna od Jennifer Saintovej a bitka o Tróju ožije v podaní Stephena Frya, autora MýtovHrdinov.

Zaujímavé budú aj skutočné príbehy ľudí spracované beletristicky. V mnohých pôjde o dosiahnutie zaujímavých cieľov ako v knihe Erin Frenchovej Hľadanie slobody alebo Ženy zo Château Lafayette. Prinesieme aj príbeh rodu Gucciovcov či Zasľúbenú zem Baracka Obamu.

Usilovali sme sa, aby sme priniesli rôzne témy týkajúce sa ľudského osudu v rôznych krajinách i historických obdobiach. Ale aj to, čo je v dnešnej dobe azda najdôležitejšie pre ľudské zdravie: Imunitu od Phillippa Dettmera a Telo si pamätá od Bessela Van der Kolka. Samozrejme, že v edičnom pláne bude mať svoje miesto aj slovenská a detská literatúra. Dúfame, že náš pestrý výber vás zaujme a nájdete si v ňom aj niečo pre seba.

 

Eva Mládeková, riaditeľka