Ako počúvať audioknihy?

Máme pre vás 7 tipov, vďaka ktorým vyťažíte z počúvania audiokníh čo najviac.

 

V posledných mesiacoch sa na našom knižnom trhu priam roztrhlo vrece s audioknihami. Počúvanie audiokníh dodáva príbehom ďalší rozmer a zároveň šetrí miesto v poličke pre papierové knihy. Ibaže nie všetci vedia, ako audioknihy počúvať. V tomto blogu vám preto dáme zopár tipov, vďaka ktorým to určite zvládnete.

 

1. Vyberte si vhodný žáner

Pri výbere audioknihy je najdôležitejšie vybrať si vhodný žáner. Platí vlastne to isté, čo pri výbere obyčajnej knihy – musíte siahnuť po žánri, ktorý vás baví. Ak čítate celý život trilery, nevyberajte si romantiku, ale zostaňte pri Fitzekovi. A ak nemáte radi motivačnú literatúru, Myseľ bez hraníc sa vám pravdepodobne nebude páčiť ani vo forme audioknihy.

 

2. Vypočujte si ukážku

Druhá najdôležitejšia vec je, kto audioknihu narozprával. Určite si v popise prečítajte, ktorý herec alebo herečka knihu načítal a vypočujte si aj ukážku. Prejav a hlas rozprávača vám musí vyhovovať, aby ste si počúvanie užili. Príbeh môže byť akokoľvek zaujímavý, ale keď vám bude vadiť rozprávač, len ťažko sa prinútite audioknihu dopočúvať.

 

3. Vyskúšajte podcasty

Ak ste v počúvaní audiokníh nováčik a neviete, či je to pre vás to pravé, vyskúšajte najprv podcasty. Keďže majú rôzne dĺžky, môžete si vybrať, koľko chcete počúvať a dĺžku počúvania postupne meniť. Vďaka podcastom si viete trénovať aj udržiavanie pozornosti pri počúvaní. Ak by ste sa radi dozvedeli niečo zo života vo vydavateľstve, môžete začať naším podcastom.

 

4. Nájdite si na počúvanie vhodný čas

Ideálne je, ak si viete počas dňa nájsť polhodinu alebo hodinu času, aby ste si len tak sadli do pohodlného kresla a počúvali. Alebo si skúste nájsť aktivitu, popri ktorej budete audioknihy počúvať – šport, upratovanie či šoférovanie. Pri audioknihách sa dá samozrejme aj pracovať, ale odporúčame skôr menej náročné tituly, ktoré si nevyžadujú toľko sústredenia, napríklad nádhernú knihu Kde raky spievajú.

 

5. Audioknihu si rozdeľte

Okrem vyhradenia času na počúvanie je dobrým nápadom rozdeliť si audioknihu na niekoľko častí a nesnažiť sa ju vypočuť celú naraz. Ak máte vo zvyku prečítať za deň jednu kapitolu, vymeňte to za počúvanie. Hlavne pri dlhých audioknihách, ako sú napríklad diela Lucindy Rileyovej, treba ísť tempom, ktoré vám vyhovuje. Nič sa nestane, keď si ju nevypočujete na jedno posedenie.

 

6. Píšte si poznámky

Keďže si nemusíte vypočuť celú audioknihu naraz, ale môžete sa k nej hocikedy vrátiť, je super, ak si pri počúvaní robíte poznámky. Keď audioknihu odložíte na dlhšiu dobu, stačí sa k poznámkam vrátiť a presne viete, čo ste si už vypočuli a kam ste sa v deji dostali. Zároveň tým trénujete aj svoju pozornosť. Ak sa vám nechce písať poznámky, určite pomôže aj to, keď si vypočutý text prerozprávate, ľahšie sa vám to tak uloží do pamäti.  

 

7. Prispôsobte si rýchlosť prehrávania

Posledným tipom, ktorý vám môže pri počúvaní audiokníh pomôcť, je rýchlosť prehrávania. Audioknihy sú zväčša načítané v pomalšom tempe, aby boli všetky slová zrozumiteľné. Môže sa však stať, že vám takéto tempo nevyhovuje, pretože sa pri ňom nedokážete dobre sústrediť alebo vás uspáva. Nebojte sa audioknihu zrýchliť tak, aby sa vám príjemne počúvala.

 

 

Všetky naše audioknihy nájdete na audiolibrix.com. Prajeme vám príjemné počúvanie.

 

Autorky článku: Terka & Renáta