© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Dnes len miluj

Dnes len miluj

Veľkolepá príležitosť nášho života

Nestresuj sa toľko, nadýchni sa a rozhodni sa pre lásku. Začni kvalitne žiť, buď šťastnejší a spokojnejší a nekomplikuj si zbytočne život hovorí úspešná spisovateľka a blogerka RachelMacyStaffordová. Vo svojej knihe poskytuje čitateľom praktické rady a postupy, ktoré ich vedú k tomu, aby sa nedali strhnúť vírom života a žili svoje životy v pravde a naplno. Autorka si v roku 2010 založila blog HandsFree mama, ktorý mesačne navštívi vyše milióna čitateľov. Staffordová hovorí o osobných skúsenostiach a životných príbehoch plných inšpirácie a pozitívnej energie, ktoré jej pomohli posilniť dôveru v seba samú. Jej kniha je svieži nadčasový zdroj povzbudení do všedných dní, z ktorého možno čerpať vždy, keď človek potrebuje nájsť zmysel v nezmyselnej situácii, keď má unavenú dušu, tažké srdce a chýbajú mu priatelia s povzbudzujúcim slovom. Dnes len milujvás motivuje k mysleniu, ktoré zmení vaše negatívne vnímanie života na pozitívny pohľad naň. Nabáda vás vážiť si aj ubíjajúcu každodennosť a nachádzať v nej radosť, tešiť sa so svojich blízkych a robiť svet lepším. Je to investícia, ktorá sa vám stonásobne vráti.

  • ISBN: 978-80-222-0933-5
  • EAN: 9788022209335
  • Počet strán: 300
  • Väzba: tvrdá väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 140x210 mm
  • Dátum vydania: 16.5.2018
  • Žáner: VZŤAHY/ RODIČOVSTVO

13,90 € Doporučená cena

O knihe

RachelMacyStaffordová, úspešná blogerka a autorka článkov v mienkotvorných médiách, v knižke Dnes len miluj povzbudzuje čitateľa, aby si život a svojich blízkych užíval plnými dúškami. Pre naplnený život je dôležité prosté každodenné prežívanie a radosť z prítomného dňa, čomu mnohí z nás v návale pracovného stresu neprikladajú až takú dôležitosť.

Autorka radí čitateľom, aby sa zamerali na to, na čom im najviac záleží.  Dnešná doba vyžaduje od každého jedinca perfekcionizmus, neustále náhlenie a schopnosť robiť takmer desať vecí naraz. Vyberáme si výkonnosť, rozptýlenie a efektivitu na úkor emócií, budovania vzťahov, osobného rastu a starostlivosti. Rachel zdôrazňuje, že netreba plytvať časom a neuvážene brať na svoje plecia požiadavky iných. Treba odmietať vyčerpávajúce spoločenské stretnutia a prestať sa zaoberať nepríjemnými ľuďmi. Pomôže nám to zbaviť sa prílišnej zaneprázdnenosti, večnej únavy, nadmerného stresu a roztržitosti.

Dnes len miluj – tieto tri slová majú silu oživiť srdce... váš domov... vzťah... vaše sny... i tento vzácny deň, deň od Boha – deň, čo máte pred sebou. Opakujte si tieto slová, keď vám vnútorná bolesť bráni milovať dnešný deň a seba samých, pretože sebakritizujúca a zahanbujúca taktika vás nijako neposúva vpred. Máte príliš veľkú cenu a hodnotu, aby ste boli na poslednom mieste v zozname vlastných priorít.

Netráp sa, srdce ťa povedie,

máš voľné ruky... každý deň

 

RachelMacyStaffordová, známa aj ako mama, ktorá má čas, dáva čitateľom príležitosť užívať si plnými dúškami to, na čom najviac záleží: obyčajné každodenné chvíle a ľudí v nich.

Jadrom tejto pútavej knižky zostavenej z krátkych príbehov z rôznych období života sú Racheline inšpiratívne slová. Je to svieži, nadčasový zdroj povzbudení do všedných dní, z ktorého možno čerpať vždy, keď človek potrebuje nájsť zmysel v nezmyselnej situácii... keď má unavenú dušu... ťažké srdce... chýbajú vám priatelia...

Životodarné slová Dnes len miluj vám pripomenú skúsenosti a prostriedky, ktoré už máte a môžu vás nasmerovať k tomu, čo je v živote podstatné.

Bez ohľadu na to, v akom ste rozpoložení a čo prežívate, nájdete v nej čriepky múdrosti a povzbudenie urobiť každý deň niečo dobré.

 

DNES LEN MILUJ – svetlo, keď neviete čo ďalej

DNES LEN MILUJ – jednota, keď ste rozpoltení

DNES LEN MILUJ – úľava, keď niečo bolí

DNES LEN MILUJ – návrat k tomu, na čom najviac záleží

  

S knihou DNES LEN MILUJ si budete viac všímať hlas srdca a vašou hnacou silou bude láska.

Recenzie


Ukážka z knihy

ÚVOD

 

 

 

 

 

Ak vám doktor povie, aby ste sa cestou domou zastavili v lekárni a kúpili si tlakomer, pravdepodobne to urobíte.

Bez veľkého rozmýšľania som vybrala model, ktorý sa mi zdal pomerne jednoduchý. Naplánovala som si, že si budem najbližších pár dní niekoľkokrát za deň merať krvný tlak, aby som zistila, ako to so mnou vyzerá.

Po príchode domov som si hneď sadla ku kuchynskému stolu a začala rozbaľovať škatuľu. Zavolala som Natalie, svoju dvanásť­ročnú medičku v zácviku, a poprosila ju, aby mi pomohla.

„Ja viem, ako sa to robí, mama,“ povedala a odhodlane mi z rúk zobrala manžetu a začala vyhŕňať rukáv.

„Učili sme sa to v tábore minulé leto na kurze prvej pomoci.“

Ako sa tak nado mnou ustarostene skláňala, mysľou mi bežali rôzne otázky – od katastrofických scenárov až po banality. Čo je to so mnou? Budem musieť brať lieky na krvný tlak? Prídem s Natalie na ten plavecký načas? Čo spravím na večeru? To som mala ozaj u doktora jednu modrú a jednu čiernu ponožku?

Dnes len miluj, opakovala som si v duchu napriek tomu, čo mi hučalo v hlave, a zrazu všetko stíchlo a ja som bola tam, kde som potrebovala byť – v prítomnej chvíli.

Pocítila som, ako mi manžeta tlakomeru stláča ruku a dcérkine vlasy hladia pokožku. Prvý raz po dlhom čase som mala pocit, že som v dobrých rukách. A v tej chvíli sa nado mnou nečakane rozprestrel baldachýn pokoja a mne sa naskytla krištáľovo jasná perspektíva:

Nezáleží na halde špinavého riadu na kuchynskej linke, ani na nohaviciach ležérne pohodených v šatníku.

Šanca, čo som pred pätnástimi rokmi prepásla a stále sa ňou v myšlienkach zaoberám, bude musieť ísť kadeľahšie.

Dopravná zápcha, čo ma čaká cestou na Nataliin plavecký tréning, ma nezaskočí.

Tá osoba, čo ma vždy zámerne ignoruje, ma dnes trápiť nebude.

A ten deväťdňový neutíchajúci dážď, čo nám doma bubnuje na strechu, znie v podstate celkom upokojujúco.

Keď manžeta povolila a na displeji tlakomeru zasvietili čísla, rozhodla som sa, že zavolám svojim rodičom. Napíšem odkaz manželovi Scottovi a položím mu ho na vankúš. Mladšej dcére opatrne, nežne a s láskou rozčešem zachlpené vlasy a možno nám pritom s Avery bude aj veselo.

Pôjdem si zabehať v daždi, pustím si hudbu, a keď sa mi bude chcieť plakať, tak si do toho aj poplačem. Budem písať. Napíšem krásne slová, čo ma prežijú.

A presne to som v ostávajúcich hodinách toho dňa aj urobila.

Počas tej štyridsaťpäťsekundovej pauzy určenej na meranie stavu môjho srdca som dostala nekonečnú milosť: roztržitosť zmizla… stres pominul… obavy sa rozptýlili … ťažoba opadla.

Zamerala som sa na to, na čom najviac záleží.

Mohla by to byť odpoveď? Premýšľala som. Vždy som túžila nájsť konkrétny spôsob, ako si urobiť poriadok v prioritách – ako dať lásku na prvé miesto, pred všetko ostatné v zozname úloh, čo treba splniť. No pre človeka liečiaceho sa z perfekcionizmu, neustáleho náhlenia a robenia desiatich vecí naraz nie je ľahké takto existovať. V hlave mi neustále vyskakovali otázky, obavy a požiadavky, ktoré ma často nútili vybrať si výkonnosť, rozptýlenie a efektivitu na úkor emócií, budovania vzťahov, rastu a starostlivosti o seba.

Ale v tých posvätných sekundách, keď som doslova cítila, ako mi v žilách pulzuje krv, som mohla nabrať dych a postaviť zmys­luplné priority pred tie nezmyselné.

A tak sa stala „kontrola srdca“ mojou dennou rutinou. Nehybne som sedela a užívala si tlak na ruku a jasný záblesk vedomia, že vďaka tomuto budem po zvyšok dňa konať rozvážnejšie.

V pokojných chvíľach pri kuchynskom stole sa z povzdychu dnes len miluj stalo čosi viac než len formulka, ktorú si treba opakovať. Zrazu to bol spúšťač pre nový začiatok v mojej nesprávne nasmerovanej duši.

„Veď už to nemusíš robiť,“ povedal Scott o pár mesiacov neskôr, keď sme s Natalie zaťahovali manžetu, ako keby to bola naša pracovná povinnosť.

Referoval mi, čo som sa predošlý deň dozvedela od lekára, že sa mi zvýšený krvný tlak vrátil do normálu. Zdravotný stav sa mi zlepšoval a už som si tlak nemusela merať každý deň.

„Ale musím,“ odvetila som manželovi a bola som rozhodnutá, že od merania tlaku ma nič neodradí.

Scott však nevedel, že som si viedla pomyselný zoznam, čo všetko sa odo dňa, keď som si kúpila tlakomer, udialo. Častejšie som sa šla prejsť… viackrát som si zdriemla… viac som riskovala. Dala som viac druhých šancí… venovala viac láskyplných pohľadov… spravila si viac trojsekundových prestávok.

Menej som plytvala najcennejšími komoditami, ako napríklad svojím časom, pozornosťou a energiou, takže som ich mala oveľa viac pre ľudí, ktorých ľúbim. Prestala som neuvážene brať na seba požiadavky iných; odmietala som spoločenské stretnutia, ktoré ma vyčerpávali; zredukovala zbytočné záväzky, plytvanie časom a zaoberanie sa nepríjemnými ľuďmi. Inými slovami, tá manžeta ma povzbudila vniesť lásku do najdôležitejších oblastí života bez ohľadu na to, do čoho ma tlačí vonkajší svet. Denná kontrola krvného tlaku sa pre mňa stala liekom na choroby, akými boli prílišná zaneprázdnenosť, večná únava, nadmerný stres a roztržitosť. Za štyridsaťpäť sekúnd sa vďaka tejto procedúre rozplynula hmla a ja som sa mohla zamerať na to, čo je najdôležitejšie. Pri pohľade na svietiace čísla som si priala, aby tlakomer priniesol každému také osvietenie, aké som dostala ja.

Jedného dňa som si uvedomila, že sa to dá.

Prosila som Boha, aby ma použil ako svoj nástroj, aby moje ruky, srdce i oči písali krátke obrazy, ktoré by vdýchli život unaveným kostiam, obnovili nádej v beznádejných srdciach a pomohli dobre prežiť každý deň.

A on to urobil. A je to tu, v tejto knihe.

Dnes len miluj.

Zvažovala som sa, že by mohla obsahovať inšpiráciu na každý deň, ale nechcela som vyvíjať ešte väčší tlak na naše beztak preplánované životy.

Viem, že keď sa mi do rúk dostane kniha, ktorou sa treba denne zaoberať, buď čítam i čosi dopredu, alebo zaostávam, a potom mám pocit, že nespĺňam plán – že ju nečítam správne. Na tejto knihe je krásne, že sa nedá čítať nesprávne. Sprievodcom pri hľadaní toho, čo a kedy z tejto knihy potrebujete, je vaše srdce.

Texty sú zoradené podľa ročných období a každá časť vám môže pomôcť sústrediť sa na tie oblasti, do ktorých potrebujete vdýchnuť život. Počas písania sa mi pri každom období vynorili tri hlavné témy a vy si ich môžete všimnúť v hornej časti každej kapitoly. Uvedené kľúčové slová vás dovedú k tým myšlienkam, ktoré najviac potrebujete. Možnože ste stratili radosť a túžite ju znovu nájsť. Možnože túžite po náprave naštrbených vzťahov. Možno sa potrebujete začať mať radi a rozdávať tú istú bezvýhradnú lásku tým, s ktorými žijete. Možno sa chcete nechať viesť vlastným srdcom, ale netušíte, ako začať. Nech už vašu lásku a pozornosť potrebuje čokoľvek, modlím sa, aby ste našli slová, ktoré by dokázali nanovo nastaviť životný smer, ukázať cestu k dobru, budovať nádej a popritom hojiť rany.

Závisí len od vás, ako túto knihu budete čítať. Texty sa dajú využiť na to, aby človek začal deň s dobrým predsavzatím. Môžu slúžiť aj ako večerná modlitba, ktorá pomôže pustiť z hlavy mučivé myšlienky, ľahko zaspať a zobudiť sa čerstvý. Ak čelíte obdobiu neistoty, choroby, smútku zo straty, traumy, ťažkostiam, náhlej zmene životných okolností alebo bolesti, možno ju budete chcieť čítať dlhšie a počas jedného sedenia prelúskate viacero kapitol.

Inokedy zas necháte knihu ležať na nočnom stolíku aj niekoľko dní s vedomím, že keď ju budete potrebovať, čaká vás ako starý verný priateľ. Túto knihu môžete dokonca aj na chvíľu stratiť a ponúknuť ju svojej kamarátke aj s prilepeným odkazom na určitej stránke. Alebo po nej možno siahnete, keď bude niekto z vašich najdrahších hlboko zranený či zmätený a budete mať pocit, že preňho nemáte vhodné slová. Kiež v nej nájdete práve to, čo potrebujete.

Nejde o knihu inšpirácií na každý deň, ale texty, ktoré vás chcú povzbudiť v každej chvíli. Človek po nej môže siahnuť vždy, keď potrebuje nájsť zmysel v nezmyselnej situácii… keď má unavenú dušu… ťažké srdce… slabé spojenie… Kiež vám jej slová pripomenú skúsenosti a prostriedky, ktoré už máte, a môžu vás nasmerovať k tomu, čo je v živote podstatné. Bez ohľadu na to, v akom ste rozpoložení a čo prežívate.

Dnes len miluj.

Tieto tri slová majú silu oživiť srdce… váš domov… vzťah… vaše sny… i tento vzácny dar od Boha – deň, čo máte pred sebou. Nech sa páči. Sadnite si so mnou v kuchyni za stôl a odvážne odkryte svoje jazvy a zápasy. A keď budete v ozvene cez stránky tejto knihy počuť tiché „aj ja“, nech cítite útechu, že v tom nie ste osamotení, že existuje nádej a že ste v dobrých rukách.

DNES LEN MILUJ – svetlo, keď neviete, čo ďalej

DNES LEN MILUJ – jednota, keď ste rozpoltení

DNES LEN MILUJ – úľava, keď niečo bolí

DNES LEN MILUJ – návrat k tomu, na čom najviac záleží.

Poďme spolu vidieť jasnejšie.

 

 

 

ROZHODNÚŤ SA PRE LÁSKU

 

Dnes sa rozhodnem ľúbiť. Ak omylom pred láskou uprednostním niečo iné – rozptýlenosť, dokonalosť či negativizmus –, nebudem sa umárať ľútosťou. Najbližšie sa rozhodnem pre lásku. Budem sa pre ňu vedome rozhodovať, až kým sa nestane mojou prvou reakciou… inštinktívnou odpoveďou… mojou prirodzenou odozvou. Budem sa vedome rozhodovať pre lásku, kým sa ňou nestanem.

Láska nech začne tento deň.

Láska nech tento deň dokončí.

Láska nech premieňa minúty medzitým.

 

 

 

 

 

 

Dnešok je dôležitejší než včerajšok.

Je dôležitejšie, kým sme, ako to, kým sme boli.

 

 

Odkedy sa Natalie začala zaujímať o výrobu ľadového nápoja zo sypaného čaju, úplne ju to pohltilo. Na farmárskych trhoch a vo vynikajúcich čajovniach hľadáme nové chute. Vezme do rúk plechovku a predavačovi kladie také otázky, že im ani ja nerozumiem. Zaplatí z peňazí, čo dostala za stráženie detí, a opatrne si odnáša nákup, stískajúc ho oboma rukami. Ja dokážem plne oceniť, čo vybrala, až keď dorazíme domov. Keď Natalie zaleje čajové lístky čerstvo prevarenou vodou, mňa zalieva bázeň prameniaca z toho, aká je odrazu zrelá a nezávislá.

Natalie ma láka lahodnými kombináciami chutí, pretože mi chce pomôcť vylúčiť zo stravy raz a navždy sladené nápoje. „Granátové jablko a broskyňa,“ vraví netrpezlivo, keď sa čaj lúhuje. „Podľa mňa ti bude chutiť, mami.“

Keď čaj vychladne, podáva mi pohár tmavooranžovej tekutiny, ako keby mi odovzdávala zapadajúce slnko, čo práve vyrobila vlastným rukami.

Vždy sa pritom skoro rozplačem.

Jedného dňa som pochopila, prečo je to tak. Presne na tom mieste, kde mi Natalie robí čaj, som raz z hnevu a zúrivosti rozbila zapekaciu misu a vystrašila toto vzácne dieťa, ktoré práve v tej chvíli oplachovalo tanier.

Táto žena, čo má mať všetko pod kontrolou, sa zrútila presne na tom mieste, kde jej dieťa chystá čaj s nádychom žltej, purpurovej a oranžovej.

Zakaždým, keď mi dcéra podala pohár a povedala: „Skús tento, mami,“ bolo to, ako keby mi podávala odpustenie, spásu a prísľub nového svitania. Pripomenulo mi to, že aj tí najlepší sa občas zapotácajú. Dokonca aj ten, čo drží svet pokope, potrebuje oddych. Aj ten najstarostlivejší človek si raz za čas potrebuje utriediť priority. Pripomenulo mi to, že aj tí, čo sa zvonka zdajú byť plní života, môžu vnútorne zomierať. Žmurknutím som potlačila slzy, čo sa mi tisli do očí pri predstave črepov, čo sa rozleteli na všetky strany, a uvedomení si, že ma moja dcéra napriek tomu ľúbi.

Spomínam si na ten nezvyčajne teplý jarný deň a uvedomujem si, že som bola v zlom stave. Bola som nevyspatá. Snažila som sa stihnúť dokončiť načas pracovné záležitosti a splniť koncoročné školské povinnosti. Celé mesiace ma trápila fyzická bolesť. Znepokojovala ma infekcia, ktorej som sa nevedela zbaviť. A v takomto hraničnom rozpoložení som urobila chybu, ktorá mohla ublížiť niekomu, koho milujem, alebo aj mne samej.

Večer som zašla do Nataliinej izby, aby som ju poprosila o odpustenie. „Je mi to tak ľúto,“ povedala som. „Nezachovala som dobre. Myslím, že je to preto, že sa v poslednom čase o seba nesta­rám,“ pokračovala som a naraz som si to uvedomila a aj priznala.

Moja malá začínajúca operatérka (čo vo voľnom čase „pre zábavu“ číta lekárske učebnice) rýchlo prišla s návrhmi, ako keby čakala len na to, že ju o to požiadam. Musíš viac spať, mami. Chodiť častejšie na čerstvý vzduch. Piť viac vody. Menej kofeínu. Viac oddychovať. Posilňovať srdce cvičením. A ešte čaj – piť namiesto sladkých nápojov bylinný čaj. Ja ti ho budem robievať, mami.

A ja som tam a vtedy verejne vyhlásila, čo všetko chcem urobiť a že sa chcem dať do poriadku: prestať piť presladené nápoje a piť viac vody, k denným prechádzkam pridať aj trochu behu – dva či tri kilometre, nech sa mi rozbúcha srdce, kvapky potu z námahy dokážu robiť zázraky. Dôkladnejšie si vyberať, čo budem písať alebo kam pôjdem prednášať. A dopriať si aspoň sedem hodín spánku.

Namiesto bezbrehého užívania antibiotík zájsť k odbornému lekárovi a prísť na koreň tej infekcii močového mechúra, čo ma trápi už celých šesť mesiacov.

A presne to som urobila. Spravila som zmeny. Vďaka Bohu, ešte nebolo neskoro začať žiť lepšie a zdravšie. Zanedlho som v noci mohla spávať. Mala som jasnejšiu myseľ. Dokázala som lepšie zvládať sklamania. Začala som sa starať o svoj zdravotný stav a v rámci týždenného zoznamu úloh som svoje zdravie posunula na prvé priečky.

Človek sa môže zmeniť. Zlyhania sú súčasťou života. Rast je dar. Či ste na tejto zemi prežili mnoho desaťročí, alebo len zopár, nikdy nie je neskoro prehodnotiť doterajší spôsob života a urobiť zmeny. Nie je neskoro byť takým, akým chcete byť. Prijmite tieto slová odo mňa, od ženy, ktorá sa vďaka malým každodenným krokom a nekonečnej Božej milosti zmenila a obnovila. Natalie robí čaj niekoľkokrát za týždeň presne na tom mieste, kde síce bolo plno rozbitých črepov, ale podarilo sa ich dať dokopy a vzišlo z nich niečo pevnejšie. Keď mi podáva vysoký pohár odpustenia, vždy mi to pripomenie niečo, čo prináša úľavu mojej vyprahnutej duši – a ja to teraz ponúkam vám.

Vám, unaveným rodičom, ktorí sa na začiatku každého nového dňa cítite akísi stratení a preťažení…

Vám, nádejným umelcom, čo hľadáte inšpiráciu …

Vám, čo ste niekoho stratili a premýšľate, ako ďaleko dnes zájde vaša bolesť…

Vám, veriacim, ktorí so zlomeným srdcom hľadáte odpovede a nádej…

Vám, čo snívate, hoci máte striebristé vlasy a nie ste ešte celkom pripravení vzdať sa svojich snov…

Vám, prestrašeným ochrancom, čo bojujete boj, ktorý sa zdá byť prehratý…

Vám, čo sa večne trápite a zalamujete rukami nad tým, čo sa deje…

Ešte nie je koniec. Dnešok je dôležitejší než včerajšok. Je dôležitejšie, kým sme, ako to, kým sme boli.

Ponúkam vám na obdobie, ktoré je pred vami, tieto texty s nádejou, že budú pre vás ako vysoký pohár odpustenia, doposiaľ neobjavené možnosti a prísľub nového svitania. Každá myš­lienka je hmatateľným záchranným lanom, ktoré vás chce potiahnuť k pozitívnej zmene, obnove a rastu. Dnešok ponúka prázdne okienko v kalendári života. Využite ho na to, aby ste urobili jednu dobrú vec pre telo, srdce, myseľ alebo dušu napriek tomu, že okolnosti nie sú ideálne. Zajtra to urobte znovu a pozajtra i na ďalší deň zas. Nech sa s Božou pomocou začne obnova našich hladných duší.

 

 

1

 

NOVÉ NÁVYKY

 

Len taká drobnosť = začiatok lepšieho života

 

 

LEN TAKÁ DROBNOSŤ

 

Ak by ste mohli byť pozitívnejší, boli by ste?

Ak by ste mohli zmeniť názor, zmenili by ste ho?

Ak by ste mohli hovoriť láskavým tónom, hovorili by ste?

Ak by ste mohli byť trpezlivejší, boli by ste?

Ak by ste sa mohli zbaviť potreby mať všetko pod kontrolou, zbavili by ste sa jej?

Ak by ste mohli začať odznova, začali by ste?

 

Keď som zo seba a svojich nedostatkov niekedy znechutená, pripomeniem si toto:

Pokojnejším sa človek stáva tak, že uprostred chaosu začnem jednou pokojnou reakciou.

Pozitívnym sa človek stáva, keď uprostred lejaka vyšle prostredníctvom svojich slov jeden lúč slnka.

Pozornejším sa človek stáva, keď položí jednu otázku a sľúbi, že bude počúvať, naozaj počúvať odpoveď.

Uvedomelejším sa človek stáva, keď strávi päť nerušených minút na verande zaliatej slnkom.

Zdravším sa človek stáva, keď začne dvomi kilometrami a pollitrom vody.

Vnímavejším sa človek stáva, ak otvorí dlane a spýta sa: „Ako by si to urobil ty?“

Vylepšená verzia vás samých spočíva v maličkostiach – inak zareagovať… použiť iné slová… iný postup… nájsť inú perspektívu … inú investíciu … inú možnosť.

Ak by ste mohli zmeniť, akým smerom sa uberá tento deň, zmenili by ste ho?

Skúste začať hocakou drobnosťou. Mohol by to byť začiatok lepšieho života.

 

MYŠLIENKA NADNES

Dnes zverejním, že sa túžim zmeniť, a rodinnému príslušníkovi alebo inej osobe, ktorej dôverujem, oznámim malý cieľ, čo chcem v tento deň dosiahnuť. Zdôverenie sa môže byť napríklad takéto: Chcem prestať používať telefón, keď šoférujem. Možno mi to bude treba občas pripomenúť. Pomôžeš mi v tom? Alebo: Pri dôležitých momentoch budovania vzťahov, na stretnutiach, akými sú napríklad spoločné stolovanie, ukladanie do postele, vítanie či lúčenie, sa nechcem nechať rozptyľovať elektronikou. Nemohli by sme to robiť obaja? Alebo: Snažím sa reagovať pokojne, aj keď som v strese. Ak ťa budem svojimi slovami alebo tónom hlasu zraňovať, polož si, prosím, ruku na srdce, aby mi to pripomenulo tento sľub. Tieto malé každodenné skutky lásky, trpezlivosti a prežívania prítomnosti sa čoskoro stanú vašou prirodzenou súčasťou, a tak sa na vás jedného dňa aj bude spomínať.

 

 

2

 

RAST

 

Začiatky môžu budovať sebadôveru,

priblížiť sny

a byť bránou do lepších dní

 

 

ZAČIATKY

 

Možno je to váš prvý pracovný pohovor.

Možno dnes prvýkrát svojich milovaných vyprevádzate na autobus.

Možno je to váš prvý ozajstný pokus žiť lepší život.

Možno je to váš prvý deň bez niekoho, koho ľúbite.

Možno si dnes prvýkrát obúvate bežecké topánky.

Možno dnes prvýkrát veríte, že sny sa môžu stať skutočnosťou.

Možno dnes prvýkrát robíte niečo, čo ste nikdy nerobili.

Možno dnes po prvýkrát budete medzi samými neznámymi ľuďmi.

Možno dnes po prvýkrát potrebujete nájsť smer svojej cesty.

Možno dnes po prvýkrát dokážete nájsť v sebe silu.

Možno ste sa dnes prvýkrát rozhodli odpustiť.

Možno si dnes prvýkrát nájdete čas splniť svoj sľub.

Možno to nie je váš prvý deň, ale niekoho, koho milujete alebo stojí vedľa vás.

Tým sa vysvetľuje to hryzenie nechtov, zajakanie, mrzutosť, neistota.

Pretože začiatky sú ťažké.

Začiatky sú desivé.

Robiť niečo prvý raz môže byť bolestné, odstrašujúce a stresujúce.

No s primeranou dávkou trpezlivosti, súcitu a povzbudenia

pre seba samého,

niekoho, koho milujete,

alebo človeka, čo stojí vedľa vás,

môže každý začiatok budovať sebadôveru,

priblížiť sny

a byť bránou do lepších dní.

 

MYŠLIENKA NADNES

Vyjsť zo zabehnutých koľají nie je jednoduché, ale zakaždým, keď to urobím, rastiem. Dnes už viem, že strach a úzkosť sú normálne reakcie na nové skúsenosti. A tak sa vo svetle nových príležitostí, ktoré mám pred sebou, pokúsim prejaviť viac lásky a trochu viac súcitu než zvyčajne. Teším sa, ako podrastiem, keď vyjdem zo svojich zabehnutých koľají alebo urobím krok viery.

 

 

3

 

RAST

 

Ak je človek citlivejší, počuje viac, viac sa naučí,

viac cíti a viac aj ľúbi

 

 

SĽUB VÄČŠEJ CITLIVOSTI

 

Mam už po krk svojich ostrých hrán.

Nebaví ma donekonečna zvyšovať hlas.

 

Chcela by som sa uvoľniť a viac smiať,

byť viac pozitívna ako negatívna.

 

Chcela by som cítiť, ako sa mi pery rozťahujú do úsmevu.

Chcela by som prestať kontrolovať veci, ktoré aj tak neovplyvním.

Chcela by som dovoliť, nech veci idú vlastným tempom a vlastnou cestou.

Tak rada by som tento krátky život prežila v radosti.

 

Chcela by som byť citlivejšia

voči nemu,

voči nej,

voči sebe.

 

A tak chcem tento rok pracovať na obrusovaní hrán.

A toto je môj sľub:

 

Sľubujem, že budem počúvať názory iných. Nemusím mať vždy pravdu len ja. Nemusím vždy súhlasiť, ani mať posledné slovo.

 

Sľubujem, že prenechám kefu na vlasy, hromadu bielizne, školský projekt, či úlohu, čo ma čaká, iným.

„Ako by si to urobila ty?“ spýtam sa.

 

Sľubujem, že nechám priestor druhým a budem rešpektovať nový prístup.

Úspech sa nemusí ukázať hneď, a preto sľubujem, že ho neprestanem hľadať.

 

Sľubujem, že budem trpezlivejšie znášať zvláštnosti a maniere iných.

Sľubujem, že budem viac prijímať vkus a štýl odlišný od toho môjho.

 

Sľubujem, že budem myslieť na to, že aj on ešte stále dozrieva; že aj ona si hľadá svoju cestu.

A budú sa viac usilovať, ak im prestanem hovoriť, ako by mali postupovať.

 

Sľubujem, že budem „slabosti“ považovať za skryté silné stránky. Vnútorné dary sa môžu rozvíjať, keď prestanem omieľať, ako by sa mali zmeniť a „zlepšiť“.

 

Sľubujem, že členov svojej rodiny – aj seba samu – pozdravím milým úsmevom bez ohľadu na to, čo sa stalo v predošlý deň. Urazenosť nás všetkých zraňuje.

 

Sľubujem, že najprv porozmýšľam a až potom napomeniem. Chvíľku pouvažujem, či sa tou chybou vôbec treba zaoberať.

 

Sľubujem, že sa prestanem vo veciach rýpať.

Sľubujem, že budem menej poúčať a viac sa pýtať,

viac počúvať,

viac uvažovať

a myslieť v širších súvislostiach.

 

Sľubujem, že budem hlasom povzbudenia vo svete, čo ponižuje.

Sľubujem, že budem vo svojom malom rodinnom svete lúčom svetla.

Sľubujem, že dnes budem jemnejšia, než som bola včera – môj hlas, postoj, dotyk, časový plán, myšlienky budú citlivejšie.

Sľubujem, že budem mäkšia voči nedokonalému človeku vo svojom vnútri i vedľa mňa.

Ak je človek citlivejší, počuje viac, viac sa naučí,

cíti viac a viac aj ľúbi.

Napokon uvidím

ich úžasné farby.

 

Uvidím aj svoju pestrofarebnosť.

Možnože prvýkrát.

Tie farby mi môžu vyraziť dych,

môžu ma dojať k slzám

či priniesť dlho očakávaný pokoj.

Budem citlivejšia, aby som osvetlila farby duše.

Budem citlivejšia, aby tá ľudskú bytosť vo mne a vedľa mňa

mohla zažiariť. 

 

MYŠLIENKA NADNES

Nie vždy je možné vybrať si lásku uprostred náročných okolností, ale určite sa môžem pokúsiť zmierniť – zjemniť hlas, dotyk, názor či plán. Aj maličké zjemnenie, môže vniesť do situácie veľa pokoja. Dnes sa budem tešiť vždy, keď sa mi podarí zareagovať miernejšie, prekonať svoj prvotný inštinkt, ktorý ma vedie k tvrdej odvete.