© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Konaj ako dáma, mysli ako muž

Konaj ako dáma, mysli ako muž

Čo si muži skutočne myslia o láske, vzťahoch, intímnostiach a vernosti.

Ak chcete pochopiť mužské ponímanie vzťahov, knižka Konaj ako dáma, mysli ako muž je skvelým návodom ako na to.

  • ISBN: 978-80-222-0677-8
  • EAN: 9788022206778
  • Počet strán: 164
  • Väzba: tvrdá s prebalom
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 147 x 229 mm

9,90 € Doporučená cena

O knihe

,,Pri úvahách o správnom partnerovi by ženy mali načúvať Stevovi Harveymu, ktorý odhaľuje množstvo skvelých informácií o mužoch. Je to viac, než vám zvyčajne povie priemerný muž. Steve Harvey to vraví na rovinu."
Aretha Franklinová

Steve Harvey stretol počas svojej dlhoročnej práce nespočetné množstvo žien, či už prostredníctvom rubriky svojho programu nazvanej „Jahodové listy“, alebo v priebehu ciest so svojimi komediálnymi programami. Mnohé z nich samostatne podnikajú, udržujú v dokonalom stave domácnosť s troma deťmi a zároveň zvládajú mnohé spoločenské aktivity. No keď ide o vzťahy, nevedia si predstaviť, čo motivuje mužov. Prostredníctvom tejto knižky sa autor snaží zoznámiť ženy s mužským pohľadom a ponúknuť im tak odpovede na mnohé im nejasné otázky ako napríklad:

– Deväťdesiatdňové pravidlo: Spoločnosť Ford ho vyžaduje od svojich zamestnancov. Mali by ste ho vyžadovať od svojho partnera?

– Ako spoznať mamičkinho synáčika a čo, ak sa to vôbec dá, s tým môžeme urobiť. 

– Kedy ho zoznámiť s deťmi. A čo sa dá vyčítať z prvej interakcie medzi ním a vašimi deťmi.

– Päť otázok, ktoré by mala mužovi položiť každá žena, aby vedela, ako vážne to s ňou myslí.

– A ešte viac...

Ukážka z knihy

VŠETKO, ČO POTREBUJETE VEDIEŤ O MUŽOCH A VZŤAHOCH, NÁJDETE TU

Viac ako dvadsať rokov si zarábam tým, že ľudí rozosmievam – zabávajú sa sami na sebe, jeden na druhom, na rodine a, celkom určite, na láske, sexe a vzťahoch. Môj humor je vždy zakorenený v pravde a naplnený poznaním, ktoré pramení zo života, z pozorovania, učenia sa a skúseností. Vravia mi, že moje žarty udierajú u ľudí na tú pravú strunu preto, lebo ich môžu vzťahovať na seba, najmä tie, ktoré prenikajú do dynamiky vzťahov medzi mužmi a ženami. Neprestane ma privádzať do úžasu to, koľko ľudia o vzťahoch hovoria, uvažujú nad nimi, čítajú o nich, pýtajú sa na ne a dokonca ich nadväzujú bez toho, aby tušili, ako majú postupovať ďalej. Ak som niečo počas svojej púti na tomto božom svete objavil, je to toto: (a) priveľa žien nemá ani potuchy o tom, ako sa správať k mužom; (b) mužom sa toho vo vzťahoch veľa prepečie preto, lebo ženy nechápu, ako muži uvažujú; a (c) získal som zopár cenných informácií, ako to celé zmeniť. 

Prišiel som na to postupne, keď som začal pracovať v rozhlase na Rannej šou Steva Harveya. Keď moja šou sídlila v Los Angeles, vytvoril som rubriku nazvanú „Spýtajte sa Steva“, počas ktorej ženy telefonovali a pýtali sa na to, čo sa chceli dozvedieť o vzťahoch. Čokoľvek. Pomyslel som si, že rubrika prinajmenšom povedie k dobrej komédii, a spočiatku mi išlo práve o to – získať materiál na žartovanie. No netrvalo dlho, kým som si uvedomil, že to, čím prechádza najmä moje ženské rozhlasové publikum, v skutočnosti nie je zábavné. V ich životoch boli celé tucty kategórií potrieb a starostí, s ktorými sa usilovali vyrovnať – schôdzky, vernosť, bezpečie, rodinné problémy, nádeje do zajtrajška, duchovnosť, manželské drámy, telesný vzhľad, starnutie, priateľstvá, deti, zharmonizovanie povinností v práci a v domácnosti, vzdelanie. Nech už si spomeniete na čokoľvek, niekto sa ma na to pýtal. A na prvom mieste medzi témami, o ktorých sa ženy chceli rozprávať, boli – uhádli ste – muži. 

Moje poslucháčky skutočne chceli odpovede – odpovede na to, ako zo vzťahu získať to, čo doň vkladajú ony. V rubrike „Spýtajte sa Steva“ a neskôr v ďalšej, v „Jahodových listoch“, ktorá je obsiahnutá v súčasnej podobe Rannej šou Steva Harveya, dali ženy jasne najavo, že chcú mať s mužmi rovnocenný vzťah: chcú, aby im muži lásku odplácali v rovnakej miere, v akej ju dávajú ony; aby ich ľúbostný život bol taký uspokojujúci, akým ho ony túžia urobiť pre svojich potenciálnych partnerov; aby ich city, ktoré prejavujú naplno, muži opätovali s rovnakou intenzitou; a očakávajú, že to, čo vo vzťahu poskytnú navyše, sa stretne s ocenením a rešpektom. No problémom priveľkého počtu žien, čo telefonujú do mojej rozhlasovej šou, je, že jednoducho nemôžu získať od mužov primeranú odplatu. Preto zostávajú sklamané, majú pocit, že sa nenaplnili ich práva, a v dôsledku rozpadnutých vzťahov strácajú ilúzie. 

Keď prestanem žartovať, vypnú mikrofón, svetlá v štúdiu zhasnú a uvažujem o tom, na čo sa ma ženy každé ráno pýtajú v mojej šou, som neuveriteľne zmätený – zmätený preto, lebo poslucháčky, čo mi volajú, už pravdepodobne všetky mali nejakú skúsenosť s mužmi (či už ako s priateľmi, s chlapcami, s ktorými chodili na schôdzky, s milencami, manželmi, otcami, bratmi či spolupracovníkmi), no ešte vždy sú úprimne zvedavé na to, ako získať lásku, ktorú chcú, potrebujú a zaslúžia si ju. Dospel som k záveru, že pravdy, ktoré hľadajú, pre ne nikdy nie sú také zjavné ako pre nás mužov. Nech sa ženy usilujú, ako chcú, jednoducho nás nechápu. 

A tak som prestal vtipkovať a začal som k svojim poslucháčkam pristupovať veľmi realisticky a vážne. Vo svojich odpovediach som sa s nimi delil o poznatky o mužoch – poznatky získané vďaka tomu, že už viac ako pol storočia pracujem na jednej koncepcii: ako byť mužom. Popritom trávim nespočetné hodiny rozhovormi so svojimi priateľmi, samými mužmi. Sú to atléti, filmové a televízne hviezdy, poisťovací agenti a bankári, vodiči kamiónov, tréneri basketbalových tímov, ministri a kňazi, skautskí vedúci, správcovia skladov, bývalí trestanci, väzni a, áno, dokonca prostitúti. A o každom z nás platí jedna prostá vec: sme veľmi jednoduchí ľudia a v podstate uvažujeme podobným spôsobom. 

Keď prefiltrujem svoje odpovede cez optiku, ktorou vnímajú vzťahy muži, moje poslucháčky začínajú rozumieť, prečo zložitosti a nuansy, ktoré vnášajú do každého vzťahu s opačným pohlavím, nevedú k ničomu dobrému. Veľmi rýchlo ich naučím, že očakávať od muža, že bude na ne reagovať rovnako ako žena, je márne. Vtedy si uvedomia, že predvídavý, chápavý prístup k mužom podľa ich podmienok, v ich svete a na ich spôsob môže na revanš ženám priniesť presne to, čo chcú. 

Vskutku, moje rady ľuďom, ktorí telefonovali do rubriky „Spýtajte sa Steva“ v Rannej šou Steva Harveya, sa stali také populárne, že sa ma fanúšikovia – muži i ženy – začali vypytovať, kedy napíšem knihu o vzťahoch – niečo, čo by pomohlo ženám, ktoré naozaj túžia po solídnom a pevnom vzťahu, prísť na to, ako ho získať, a pomôcť mužom, ktorí sú na takýto vzťah pripravení, aby si získali uznanie za to, čo môžu a sú ochotní priniesť na stôl. Musím sa priznať, že spočiatku som nevidel nijaký zmysel v tom, že by som napísal knihu o vzťahoch. Nuž, vravel som si, treba k rozhovoru pridávať niečo okrem odpovedí, ktoré som každé ráno prednášal pred niekoľkomiliónovým publikom? Okrem toho, ako by ma mohli brať vážne? Dočerta, nie som spisovateľ. 

No potom som začal uvažovať o vlastných vzťahoch v priebehu života, porozprával som sa s niektorými svojimi mužskými priateľmi a ženskými spolupracovníčkami, kamarátkami a rodinnými príslušníčkami, a vytvoril som niekoľko neformálnych cieľových skupín. Uvažoval som o dosahu, aký majú vzťahy na každého z nás, a najmä o dosahu, ktorý majú na mňa. Môj otec? S mamou boli manželmi šesťdesiatštyri rokov. Mama bola preňho neoceniteľná. A bola neoceniteľnou aj pre mňa – najvplyvnejšou osobou v mojom živote. Rovnako si cením aj svoju manželku a deti. V skutočnosti ma inšpirovali aj moje dievčatá a môj záujem o ich budúcnosť. Všetky vyrastú a budú mať rovnaký sen ako väčšina žien: Manžela. Zopár detí. Dom. Šťastný život. Ozajstnú lásku. A zúfalo chcem, aby sa moje deti vyhli omylom a nenaleteli na hry, ktoré muži vytvorili len preto, aby sa dopúšťali chamtivosti a sebectva, ktoré máme sklon prejavovať, než sa staneme mužmi, akými nás chce mať Boh. Vďaka svojej matke, manželke, dcéram a miliónom žien, ktoré každé ráno počúvajú moju šou, viem, že ženy potrebujú hlas, niekoho, kto by im poradil, ako postupovať a odhaliť špinavosti, aby mohli získať to, čo naozaj chcú. Vravel som si, že by som mohol byť chlapom, ktorý im zamáva cez plot a prihovorí sa im: „Poviem vám tajomstvá, ako to naozaj je s mužmi, veci o nás, o ktorých si želáme, aby ste ich vedeli, no v skutočnosti ani nechceme, aby ste ich vedeli, lebo prehráme hru.“ 

Svojím spôsobom je Konaj ako dáma, mysli ako muž knihou, v ktorej sú spísané pravidlá hry. Pamätáte sa, ako pred niekoľkými rokmi futbalové mužstvo New England Patriots obvinili z najväčšieho podvodu v histórii NFL? Vyšetrovatelia NFL zistili, že tím si potajomky nahrával na video tréningy hráčov súperiacich tímov a odčítal im z úst – čo im poskytlo veľkú výhodu nad ich rivalmi. Istotne, špinavý spôsob „patriotov“ bol pre tím takmer rovnako výhodný, ako keby si prečítali súperove pravidlá hry. S touto výhodou mohli vyhrávať. 

Preto si želám, aby si ženy prečítali knihu Konaj ako dáma, mysli ako muž. Chcem, aby každá žena, ktorá skutočne chce solídny vzťah, no nevie prísť na to, ako ho vytvoriť, i tá, ktorá už vzťah má a uvažuje o tom, ako ho zlepšiť, zabudla na všetko, čo ju učili o mužoch – vymazala mýty, kacírstvo, všetko, čo ju naučila jej matka i jej priateľky, vypustila z mysle všetky rady, čo čítala v časopisoch a videla v televízii – a našla tu, na týchto stránkach, poznatky o tom, čím muži v skutočnosti sú. Muži predpokladajú, že budete naďalej získavať rady od iných žien, ktoré nepoznajú naše taktiky či spôsob uvažovania. Konaj ako dáma, mysli ako muž pre vás toto všetko zmení. Ak sa stretávate s mužom a uvažujete, ako prejsť na ďalšiu úroveň, táto kniha je pre vás. Ak ste v intímnom vzťahu a chcete získať prsteň, pomôže aj vám. Ak ste vydatá a chcete znovunadobudnúť kontrolu a posilniť svoj vzťah, alebo ste unavená z toho, že sa s vami muž zahráva, chcem, aby ste túto knihu použili ako nástroj – osvojili si všetky princípy, pravidlá a tipy tejto zmysluplnej príručky a využili ich na to, aby ste predvídali mužov plán hry a čelili mu s ofenzívou a defenzívou, ktorá sa nedá zastaviť. Pretože, verte mi: pravidlá hry, ktoré používate, sú zastarané a nefunguje to. V skutočnosti najsilnejší spôsob hry, čo máte vo svojom arzenáli –, ten, pri ktorom vstupujete do vzťahu s predstavou, že „zmeníte“ svojho muža, je najhorší plán zo všetkých, predurčený na skazu. Prečo? Pretože bez ohľadu na to, čo hlásajú iné ženy na obálkach časopisov či v televíznych talk šou, počas vašich dievčenských únikových výletov a v blogoch odtiaľto až po Timbuktu, sú základné veci, ktoré muža nikdy nezmenia. Nezáleží na tom, aké ste k mužovi dobré, či ako sa k nemu hodíte, kým nepochopíte jeho podstatu a motiváciu, to, čo má rád, budete zraniteľné voči jeho zavádzaniu a hre, ktorú s vami hrá. 

No vďaka tejto knihe budete schopné preniknúť do myslenia muža a lepšie ho pochopiť, takže môžete vložiť do hry svoje plány, sny a túžby, a čo je najlepšie zo všetkého, budete si môcť domyslieť, či má v úmysle zostať s vami, alebo sa s vami iba zahráva. 

Takže konajte ako dámy a myslite ako muži.