© VYDAVATEĽSTVO TATRAN

Súmrak monarchie

Súmrak monarchie

V roku 2018 oslavujeme 100. výročie vzniku Československa. Uplynulé storočie nám poskytlo dostatočný časový nadhľad a podnet na zamyslenie, aby sme analyzovali príčiny, ktoré viedli k samostatnosti. Jednou z nich je nepochybne rozpad habsburskej monarchie. Trhliny sa objavili už v 19. storočí, keď bolo Česko aj Slovensko ešte jej súčasťou.

Súmrak monarchie z pera historikov a odborníkov na strednú Európu Grega Kinga a Penny Wilsonovej je pokusom objasniť, čo sa skutočne udialo v onú osudnú noc v Mayerlingu a ako vlastne skončil následník trónu habsburskej monarchie Rudolf. História nám celé desaťročia ponúkala podobu nezabudnuteľnej Sissi v podaní Romy Scheiderovej, ale aká bola cisárovná Alžbeta v skutočnosti? Egoistická matka neschopná pochopiť svojho syna a nepríjemná svokra, ktorá mu rozbila manželstvo? Inteligentný a citlivý Rudolf si rýchlo získa sympatie čitateľov. V zajatí konzervatívnej a skostnatenej Viedne sa nedokázal presadiť. A jeho smrť – skutočne išlo o samovraždu milencov, ktorí v odchode z tohto sveta videli jediné naplnenie svojej lásky? Autori prinášajú historickú, politickú aj personálnu rekonštrukciu udalostí, ktoré predchádzali tragédii. Ich kniha predstavuje priam senzačnú historickú detektívku. Smrť následníka habsburského trónu neodškriepiteľne prispela k zániku habsburskej monarchie a vypuknutiu 1. svetovej vojny. Súmrak monarchie je pozoruhodný a navyše zrozumiteľný historický portrét doby, ktorá je aj súčasťou našej minulosti.

  • ISBN: 978-80-222-0963-2
  • EAN: 9788022209632
  • Počet strán: 304 + 8TS obrazová príloha
  • Väzba: tvrdá väzba
  • Jazyk: slovenský
  • Formát: 147x229 mm
  • Dátum vydania: 20.11.2018
  • Žáner: BIOGRAFIA/ História / Habsburgovci

18,90 € Doporučená cena

O knihe

V jedno zasnežené ráno v januári roku 1889 ustarostený komorník vyrazil zamknuté dvere komnaty v poľovníckom zámočku hlboko vo Viedenskom lese. Na honosnej, bohato vyrezávanej posteli našiel dve mŕtvoly. Na ústach mali krv. Rakúsko-uhorský korunný princ Rudolf očividne zastrelil svoju sedemnásťročnú milenku baronesu Mary Vetserovú v spánku a strávil pri jej tele niekoľko hodín. Na svitaní obrátil pištoľ proti sebe. Nasledujúce storočie premenilo krvavú scénu na romantickú tragédiu milencov kruto stíhaných osudom, ktorí uprednostnili smrť pred chladom bezcitného viedenského cisárskeho dvora.  

No Súmrak monarchie je zároveň aj príbehom rodinných tajomstiev,  incestných vzťahov a duševnej nevyrovnanosti, vydierania, pohlavných chorôb a politickej zrady, a takisto príbehom rozčarovaného korunného princa závislého od morfia a naivnej mladučkej dievčiny, strhnutých vírom nebezpečného smrtonosného valčíka v zahnívajúcej ríši. Otázka, čo sa odohralo v zamknutej komnate, ostáva dodnes jednou z najvzrušujúcejších záhad histórie. Čo viedlo Rudolfa a jeho milenku k takému zúfalému činu? Išlo naozaj o samovraždu? Alebo sa v poľovníckom zámočku odohralo niečo oveľa znepokojujúcejšie, čo nakoniec vyústilo do vraždy?

Greg King a Penny Wilsonová sa na základe rozsiahleho a dôkladného štúdia viedenských archívov snažia o rekonštrukciu celej záhady, pričom uvádzajú dlho obchádzané dôkazy a fakty, ktoré presvedčivo vyvracajú romantický mýtus a konšpiračné teórie.


Známa dvojica autorov  prichádza tentoraz s knihou o šokujúcej samovražde (alebo vražde?), ktorá  viedla k zániku habsburskej dynastie vládnucej v Európe niekoľko storočí.


Recenzie

„Greg King a Penny Wilsonová sa v Súmraku monarchie pokúsili presvedčivo objasniť tragédiu na zámku v Mayerlingu. Podarilo sa im napísať pozoruhodný, navyše zrozumiteľný
a zábavný historický portrét doby.“ The Wall Street Journal

...............................

„Fascinujúca historická, politická aj personálna rekonštrukcia udalostí, ktoré predchádzali tragédii… predstavuje senzačnú historickú detektívku osvedčeného dua Kinga a Wilsonovej, ktorí píšu zábavne a poučne, no najmä pútavo, veď táto nešťastná udalosť mala monumentálny dopad na zánik habsburskej monarchie a rozpútanie 1. svetovej vojny.“ Booklist

...............................

„Autori ponúkajú čitateľovi na zváženie viacero teórií. Vynikajúca kniha pre fanúšikov cisárskych dejín, kráľovských škandálov či tragických romancí.“ Kirkus

...............................

„Farbisté rozprávanie o vášni a smrti na sklonku habsburskej monarchie… King a Wilsonová, historici a odborníci na kráľovské dynastie, vychádzajúc z archívneho výskumu pôsobivo spracovali fámy, ktoré doteraz kolujú o udalosti na zámku v Mayerlingu. Približujú tragické osobné príbehy kľúčových postáv a vykresľujú sugestívny obraz viedenskej vyššej spoločnosti.“ Publisher’s Weekly

................................

"Nemám čo vytknúť samotnému spracovaniu historickej udalosti. To zvládli Penny a Greg úžasne. Najprv začali faktami, ďalej sa presunuli na všetky teórie, ktoré sú klamlivé, s vysvetlením, prečo sa daná skutočnosť nemohla odohrať podľa popisovaného scenára, a potom to zakončili najpravdepodobnejším záverom, ktorý by mohol byť reálny".

Nathaly - Nathalys Reading

Ukážka z knihy